Spotkanie z leśnikiem

Większości z nas las kojarzy się z relaksem, grzybobraniem, świeżym powietrzem. Zazwyczaj są to miłe skojarzenia. Być może są i tacy, którzy z tym środowiskiem zamierzają związać swoją przyszłość. Dnia 11 października uczniowie klas siódmych i ósmych naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z osobą, która o lesie wie prawie wszystko. Gościem był nadleśniczy Nadleśnictwa Biała Podlaska Pan Tomasz Bylina. Zapoznał on naszą młodzież z trudną, ale jakże ciekawą pracą leśników. Osobiste zaangażowanie i poświęcenie tych ludzi przyczynia się do zachowania różnorodności biologicznej lasu. Leśnicy są odpowiedzialni nie tylko za gospodarkę leśną i pielęgnowanie lasu, ale też  za edukację i ochronę. Spotkania z młodzieżą takie jak to sprzyjają edukacji młodego pokolenia. Pracownik nadleśnictwa zwrócił  dużą uwagę na  walory przyrodnicze podległego mu terenu – park krajobrazowy, rezerwaty i pomniki przyrody. Omówił też znaczenie gospodarcze i społeczne lasu w kontekście współczesnych, jak i przyszłych pokoleń. Od Pana nadleśniczego uczniowie otrzymali foldery jego autorstwa, zawierające  piękne zdjęcia obiektów przyrodniczych z terenu nadleśnictwa. To kolejny dowód na to, że przyroda naszej Ojczyzny jest piękna, ale wszyscy musimy pamiętać, by tym pięknem mogły się cieszyć jeszcze kolejne pokolenia.  Dziękujemy Panu nadleśniczemu za ciekawą lekcję przyrody.

 

Wycieczka do Hołowna

Dnia 7 października 2021r. uczniowie z klasy II a i II b wraz z wychowawcami p. D. Derlukiewicz, p. M. Rogoźnicką i p. I. Korszeniem udali się na wycieczkę do Ośrodka Edukacji Regionalnej w Hołownie. „Kraina Rumianku” to przepiękna wioska tematyczna, przypominająca doskonale zarządzany, żywy skansen. Na miejscu dzieci dowiedziały się o historii jej powstania.  Potem zostały podzielone na cztery grupy, które uczestniczyły w warsztatach wyrobu mydła. Następnie zjadły smaczne, ciepłe kiełbaski. Później odbył się  pokaz obróbki bursztynu. Dzieci miały możliwość zakupu pamiątek w miejscowym sklepiku. Zdobyta wiedza, własnoręcznie wykonane mydełka zabrane do domu i pamiątki sprawiły naszym uczniom dużo radości.

 

Wizyta higienistki stomatologicznej w naszej szkole

Dnia 8 października 2021r.naszą szkołę na zaproszenie przewodniczącej Rady Rodziców, odwiedziła Pani Edyta Sidor - higienistka stomatologiczna z Medycznego Studium Zawodowego im. Danuty Siedzikówny w Białej Podlaskiej. W spotkaniu uczestniczyła klasa Va oraz grupy przedszkolne.

Podczas prezentacji dzieci dowiedziały się, kto to jest i co robi higienistka stomatologiczna, jakie są rodzaje zębów oraz skąd się bierze próchnica. Pani Edyta uświadamiała dzieci jak można obniżyć występowanie próchnicy i zapobiegać chorobom związanym z zębami. Zwracała uwagę  jak ważna w walce z chorobą zębów jest właściwa dieta ograniczająca jedzenie cukrów. Dzieci miały okazję przekonać się jak przebiega leczenie zęba i na czym polega praca dentysty oraz zadać nurtujące je pytania w tym zakresie. Na koniec pod czujnym okiem naszego specjalisty uczyły się  prawidłowo myć swoje zęby.
Z pewnością kolejna wizyta na fotelu u dentysty będzie dla każdego mniej stresująca. Pani higienistka zachęcała wszystkich do czuwania i dbania, aby uśmiech na długo pozostał piękny.

 

W szkole po wakacjach…

   Nasza placówka podczas wakacji poddana została zmianom „kosmetycznym”,  które z pewnością będą miały pozytywny wpływ na uczniów, na ich dobre samopoczucie oraz bezpieczeństwo w szkole. Uczniów klas młodszych przywitały nowe meble w salach. Są one kolorowe, dostosowane do wieku i spełniają wszelkie wymagane normy.

   Zauważalne zmiany dokonano też na korytarzu drugiego piętra. W miejsce zużytych już paneli na podłodze pojawiła się piękna wykładzina, która w znacznym stopniu podniosła bezpieczeństwo funkcjonowania uczniów, wpłynęła na estetykę , optycznie powiększyła przestrzeń, a dodatkowo jest dużo łatwiejsza w utrzymaniu czystości.

   To jeszcze nie wszystko. Po ponad 20 latach udostępniony został uczniom teren zielony pomiędzy budynkiem starej szkoły a halą sportową. Przy sprzyjającej pogodzie uczniowie mają możliwość spędzania dwóch długich przerw na świeżym powietrzu. Fakt ten został bardzo pozytywnie przyjęty przez uczniów klas młodszych, jak i starszych. W tym miejscu pragniemy gorąco podziękować Panu Jerzemu Czyżewskiemu – Wójtowi Gminy Łomazy, który by doposażyć wspomniany teren zielony, zakupił nam solidne ławeczki. Co prawda jesienna pogoda nie bardzo sprzyja korzystaniu z takiej możliwości spędzania przerw, ale na wiosnę będzie jak znalazł. Już teraz jest wielu chętnych. W trosce o zdrowie naszych uczniów o możliwości wyjścia na zewnątrz decyduje odpowiednia aura.

 

Aktorzy Teatru "Krak-Art" z Krakowa

W dniu 6.10.2021 r. aula w naszej szkole zmieniła się w westernowe miasteczko. Gościliśmy aktorów teatru z Krakowa ze spektaklem pt: „Na Dzikim Zachodzie”. Spektakl obejrzeli uczniowie klasy II i III, a pierwszoklasiści i dzieci z naszego przedszkola oglądały spektakl pt. " Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków".  W czasie spektaklu nasi widzowie poznali przygody bohaterów, przekonały się, że przez dobroć, uczciwość i pracowitość można odmienić swój los. Dzieci z zainteresowaniem oglądały przedstawienie. Artyści angażowali małych widzów do aktywnego uczestnictwa w przedstawieniu poprzez taniec i zabawę. Serdecznie dziękujemy za miły, wspólnie spędzony czas. Po zakończeniu występu dzieci nagrodziły aktorów głośnymi brawami. Z radością czekamy na kolejny spektakl.

 

Kolejna udana wycieczka

   Tym razem uczniowie obrali kierunek Lublin. W środę 6 października na wycieczkę wraz z E. Rusek, D. Michalczuk, I. Marczewską pojechali uczniowie klasy VII a i VII b. Kto wie, czy to nie był ostatni dzwonek na tego rodzaju rozrywki. Z jednej strony nadciągające już październikowe chłody, z drugiej czyhający Covid – 19.

   Pierwszym punktem programu było wspólne zwiedzanie Muzeum Wsi Lubelskiej. Na terenie tego lubelskiego skansenu znajduje się wiele ciekawych obiektów, wśród nich zabytki architektury drewnianej, murowanej, jak i zbiory etnograficzne z rejonu dawnego województwa lubelskiego. Wzbudziły one ciekawość i duże zainteresowanie siódmoklasistów.

   Wycieczka z paniami od przedmiotów przyrodniczych nie byłaby prawdziwą wycieczką, gdyby nie było w programie zwiedzania Ogrodu Botanicznego, który o tej porze roku potrafi być piękny.   O obiedzie w KFC nie ma co pisać, bo w takich miejscach zawsze wszystko smakuje wyśmienicie. Tak też było i tym razem.

   Park trampolin – na ten punkt programu niektórzy czekali najbardziej. Był to czas istnego szaleństwa. Młodzież wykazała się dużą sprawnością fizyczną oraz niespożytą energią.

   Na koniec wycieczki uczestnicy odbyli z przewodnikiem długi spacer ulicami Starego Miasta. Tego typu wyjazdy stwarzają sporo okazji do tego, by zacieśnić relacje koleżeńskie w grupie rówieśniczej, a dobre relacje są niezmiernie ważne szczególnie we współczesnej rzeczywistości.

 

Warsztaty profilaktyczne „Debata”

W dniu 04.10.2021r. tj. poniedziałek klasy VIIa, VIIb i VIIc uczestniczyły w warsztatach profilaktycznych pod nazwą „Debata”. Spotkania z młodzieżą prowadziła trener z Centrum Działań Profilaktycznych z Wieliczki.
„Debata” to program profilaktyki uzależnień, w którym szczególnie zwraca się uwagę na zapobieganie przedwczesnej inicjacji alkoholowej i towarzyszącym temu konsekwencjom oraz promowanie postaw abstynenckich. Celem ogólnym programu było wzmocnienie postaw pro-abstynenckich u naszych uczniów stojących przed progiem inicjacji alkoholowej. Dzięki udziałowi w warsztatach uczniowie podnieśli poziom wiedzy o możliwościach rozwoju bez używania substancji psychoaktywnych. Mieli szansę na zmianę błędnych przekonań normatywnych (pro-alkoholowych norm środowiskowych). Uświadomili sobie, iż warto promować wartości związane ze zdrowym stylem życia. Kształtowali asertywność, która jest niezwykle ważna w sytuacji nacisków środowiskowych (najczęściej w sytuacjach rówieśniczych).
Uczniowie pozytywnie ocenili udział w programie „Debata”, o czym świadczyły ich osobiste wypowiedzi po zakończeniu spotkania.
Program został przeprowadzony w naszej szkole dzięki współpracy pedagoga szkolnego Moniki Trochonowicz z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Łomazach. Warto dodać, iż jest to program rekomendowany przez: Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Instytut Psychiatrii i Neurologii.

 

NA LUDOWO ZAŚPIEWAJMY!

W dniu 5 października 2021r. w sali GOK w Łomazach, odbył się IV Gminny Konkurs Piosenki ludowej  "Na ludowo zaśpiewajmy" pod patronatem Wójta Gminy Łomazy Jerzego Czyżewskiego.  Konkurs z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W bieżącym roku szkolnym wzięło udział szesnastu wykonawców z klas I-III,  Zespołu Placówek Oświatowych w Łomazach i Szkoły Podstawowej w Huszczy.

Jury wyłoniło następujących laureatów:
I miejsce -      Kaja Sobechowicz  ZPO w Łomazach
II miejsce -    Gabriela Arseniuk  ZPO Łomazy
III miejsce -   Anna Karpowicz ZPO Łomazy
Wyróżnienia: Mikołaj Siewruk SP w Huszczy
                      Zuzanna Szatałowicz  ZPO w Łomazach.

Konkurs został zorganizowany we współpracy Zespołu Placówek Oświatowych i Gminnego Ośrodka Kultury.
Gratulujemy zwycięzcom i zachęcamy do udziału w przyszłej edycji.

Elżbieta Bielecka, Agnieszka Panasiuk