"Jest taki dzień..."

20 grudnia 2023r. uczniowie klas 1-3 oraz wszystkie grupy przedszkolne miały okazję obejrzeć występ swoich kolegów i koleżanek w przedstawieniu opowiadającym o tradycjach kolacji wigilijnej. Dzieci dowiedziały się czego symbolem jest zielona choinka, zdobiące ją lampki i łańcuch, co oznacza sianko pod obrusem i  dodatkowe nakrycie, skąd pochodzi zwyczaj dzielenia się opłatkiem.  Świąteczne piosenki  i życzenia wprawiły wszystkich w wyjątkowy nastrój, który mamy nadzieję utrzyma się do prawdziwej Wigilii w naszych domach i będzie trwał przez całe Święta Bożego Narodzenia.

Dzień piżamy

Młodzież wie doskonale, że nie samą nauką uczeń żyje. Czasami, żeby wiedza lepiej wchodziła do głowy, potrzeba nieco poprawić humor. Temu między innymi mają służyć DNI TEMATYCZNE wprowadzone z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego. Tym razem motywem przewodnim była piżama. Jak wyglądał Dzień piżamy zobaczcie sami.

4a i 4b w bialskiej pizzerii Da Grasso.

Zgodnie z zasadą, że najlepsza pizza to taka, którą sami zrobimy klasy 4a i 4b wraz z wychowawcami Panią Elżbietą Derlukiewicz-Rusek, Panem Piotrem Sautyczem i opiekunem wycieczki Panią Elżbietą Kapłan wybrali się do bialskiej pizzerii Da Grasso. Uczniowie mieli okazję przygotować własne pizze („Proszę Pana, a mogę z samą szynką? Dużo szynki?”) i można śmiało powiedzieć, że spisali się znakomicie, jak na Małych Kucharzy przystało. Wszystkie pizze wyglądały i smakowały świetnie. Po zjedzeniu wszystkich pizz przyszedł czas na odpoczynek w kinie. Uczniowie obejrzeli film „Kajtek Czarodziej”, z którego płynęła nauka, że nie magia decyduje o naszym życiu a mądre decyzje.

TAK POMAGAM!

Uroczyste podsumowanie Współzawodnictwa Sportowego Szkół Powiatu Bialskiego za rok szkolny 2022/2023

W dniu 12.12.2023 w Zespole Szkół im. A. Naruszewicza w Janowie Podlaskim władze Bialskiego Szkolnego Związku Sportowego dokonały uroczystego podsumowania Współzawodnictwa Sportowego Szkół Powiatu Bialskiego za rok szkolny 2022/2023. Nasza szkoła zwyciężyła klasyfikację generalną współzawodnictwa w kategorii Igrzyska Dzieci. Puchar i dyplom za w/w. osiągnięcie odebrała z rąk starosty bialskiego delegacja naszej szkoły w składzie:

  • - Pani Bogumiła Wińska, dyrektor szkoły
  • - Pan Marek Prokopiuk, nauczyciel wychowania fizycznego
  • - Nikodem Jakubiuk, przedstawiciel uczniów
  • - Wiktor Sobechowicz, przedstawiciel uczniów

Sekcję fotograficzną naszej szkoły podczas w/w. wydarzenia reprezentowała Ewa Sobechowicz, autorka zdjęć z uroczystości.

Pani Bogumiła Wińska, Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Łomazach  otrzymała z rąk starosty bialskiego pisemne Podziękowanie za tworzenie odpowiednich warunków do rozwoju sportu wśród dzieci i młodzieży oraz życzliwość w podejmowanych inicjatywach związanych z wychowaniem poprzez kulturę fizyczną.

 Poniżej szkoły wraz z liczbą zdobytych punktów we współzawodnictwie sportowym za rok szkolny 2022/2023 wyróżnione podczas w/w. wydarzenia w kategorii Igrzyska Dzieci 

I miejsce - SP w Łomazach

1130 pkt.

II miejsce – SP1 w Terespolu

760 pkt.

III miejsce – SP3 Międzyrzec Podlaski

680 pkt.

IV miejsce – SP Swory

630 pkt.

IV miejsce – SP2 Międzyrzec Podlaski

630 pkt.

VI miejsce – SP Wisznice

490 pkt.

Więcej: https://niwkalomazy.webnode.page/products/podsumowanie-wspolzawodnictwa-sportowego-szkol-powiatu-bialskiego-2022-2023-janow-podlaski-12-12-2023/

Zobacz też: https://niwkalomazy.webnode.page/osiagiecia-sportowe/

IMG 3730 startowe Janw

"POLSKIE MIASTA W BAŚNI I LEGENDZIE"

To tytuł najnowszego spektaklu Teatru Nowoczesnego z  Krakowa na który 08 grudnia do Białej Podlaskiej wybrali się uczniowie klas trzecich naszej szkoły wraz z wychowawczyniami panią Anetą Najdyhor, panią Agnieszką Panasiuk oraz z panią Iwoną Szepetą i panią Anną Telaczyńską.
Podczas spektaklu dzieci poznały legendy związane z najbardziej znanymi polskimi miastami. Wraz z chłopcem Bolkiem i dziadkiem Kazimierzem przeniosły się za sprawą czarodziejskiego lustra w dawne czasy. Odwiedzając Poznań, ścigały koziołki, które uciekły Maciejowej na zegar ratuszowy. Następnie udały się do Krakowa, gdzie poznały trzy historie: hejnału z wieży Mariackiej, obwarzanka krakowskiego oraz Lajkonika. Kolejnym etapem czarodziejskiej podroży była Warszawa i związane z nią legendy o Syrence Warszawskiej oraz o Bazyliszku. Następnie dzieci przeniosły się do Torunia. Tam poznały legendę o toruńskich piernikach. Na koniec czarodziejskiej przygody znalazły się w Kruszwicy, gdzie okrutnego króla Popiela zjadły myszy. Uczniowie przypomnieli sobie też historię naszego godła, a dokładniej „Legendę o Lechu, Czechu i Rusie”.

Bajkowe kostiumy, muzyka, kolorowe światła i dekoracje porwały dzieci w zupełnie inny świat. Uczniowie z dużym zainteresowaniem uczestniczyły w przedstawieniu nagradzając aktorów brawami. Wyjazd na przedstawienie teatralne przyczynił się do pogłębienia postaw patriotycznych naszych wychowanków. Poszerzył ich wiedzę na temat miast i legend polskich. Był okazją na bezpośrednie obcowanie ze sztuką teatralną. Przyczynił się również do utrwalania zasad właściwego zachowani się w instytucjach kulturalnych. Spektakl  bardzo spodobał się naszym uczniom.

Teatralny maraton

O tym, że z czytaniem lektur szkolnych w ostatnich latach nie jest najlepiej wiedzą zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. W związku z tym poloniści wykorzystują wszelkie dostępne możliwości, aby z jednej strony przybliżyć wychowankom treść lektur obowiązkowych, a z drugiej nauczyć obcowania ze sztuką teatralną. W pierwszym tygodniu grudnia uczniowie obu klas VII, V oraz Vb mogli obejrzeć na scenie PSW w Białej Podlaskiej dwa przepiękne spektakle. Pierwszy na podstawie „Małego Księcia”, drugi w oparciu o „Chłopców z Placu Broni”. Obie propozycje Teatru Nowoczesnego z Krakowa przyjęły atrakcyjną dla widzów formę. Dopełnieniem każdego widowiska były liczne efekty świetlne i sceniczne. Choć o zupełnie innej tematyce, ukazywały różnorodne, uniwersalne wartości, skłaniały do refleksji, wzruszały i zachwycały. Obaj główni bohaterowie prezentują postawy, z których warto w życiu czerpać. Postać niezłomnego Nemeczka uświadomi, o jakie wartości warto walczyć, a nawet poświęcić życie. Mamy nadzieję, że autorska musicalowa adaptacja „Małego Księcia” obfitująca w poezję i mądre refleksje o życiu, miłości i przyjaźni zostanie uczniom na długo w pamięci. Być może niektórzy na nowo odkryli znaczenie popularnego cytatu: „Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”.

Mikołajki w klasach I - III

Jak co roku na początku grudnia w klasach i na korytarzach pojawiły się choinki i dekoracje świąteczne, a 6 grudnia wszyscy niecierpliwie oczekiwali na przyjście Mikołaja. Po korytarzach kręciły się podekscytowane, ubrane na czerwono dzieci. Mikołaj zgodnie z tradycją zawitał i w tym roku. Z uśmiechem na twarzy  serdecznie witał wszystkich. Uczniowie każdej klasy na powitanie Mikołaja zaprezentowali wierszyki i piosenki oraz obiecały, że będą grzeczne. Po takich deklaracjach Mikołaj obdarował wszystkich upominkami. Był to dzień pełen radości i uśmiechów, teraz już wszyscy oczekują upragnionych świąt Bożego Narodzenia.