Pamięć o świętach narodowych to jedna z tych ważnych rzeczy, która z wielką pieczołowitością i staraniem jest kultywowana przez całą społeczność szkolną, a jednym z takich świąt jest rocznica uchwalenia Konstytucji 3- go Maja. Dnia 6 maja dzieci i młodzież łomaskiej szkoły wraz z zaproszonymi na tę okazję gośćmi uczestniczyli w uroczystej akademii poświęconej pierwszej w Europie i drugiej na świecie po amerykańskiej konstytucji uchwalonej w 1791 roku. Wydarzenie to miało uświadomić, jak ważną rolę współcześnie pełni ten dokument. To konstytucja określa prawa i obowiązki człowieka i obywatela i określa ustrój państwa. W tym jakże doniosłym święcie uczestniczyli goście: wójt Gminy Łomazy Jerzy Czyżewski, przewodniczący Rady Gminy Andrzej Wiński, przewodnicząca Rady Rodziców Anna Marciniuk oraz Agata Chwalewska – dyrektor GBP w Łomazach.
Na tle przepięknych dekoracji nawiązujących do naszych barw narodowych z recytacją fragmentów stosownej poezji wystąpili uczniowie głównie klas szóstych i siódmych. Największe wrażenie zrobił taniec flag w wykonaniu uczennic z klas V i VI. Miał on symbolizować nieprzypadkowo obchodzony od 2004 roku w przededniu Święta Konstytucji Dzień Flagi RP.
Jak długo biało – czerwone barwy będą kojarzone z Polską i Polakami zależy od nas Polaków, a przede wszystkim od młodego pokolenia. Uwieńczeniem było wykonanie przez jedną z uczennic klasy V b piosenki pt.: „Kocham Cię Polsko. Nad całością obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja czuwały panie Małgorzata Szewczyk i Elżbieta Bielecka.
Dzień Ziemi to ważne święto przypominające o konieczności troski o naszą planetę. Z tej okazji uczniowie klas IV-VIII naszej szkoły na lekcjach wychowawczych mieli okazję wziąć udział w grze terenowej, obejrzeć prezentację multimedialną czy rozwiązywać szereg zadań multimedialnych. Głównym celem naszej zabawy było zaangażowanie wszystkich uczniów w obchody tego święta. Z ogromnym zainteresowaniem nasza młodzież rozwiązywała różnego rodzaju zadania, rebusy, krzyżówki, escape room. Promowanie postaw proekologicznych oraz zwrócenie uwagi na problemy związane z ochroną środowiska to nasze zadanie. Działając razem możemy przyczynić się do stworzenia bardziej zrównoważonego świata dla nas i przyszłych pokoleń. Zorganizowany był również konkurs rękodzielniczy „Eko-drzewo, coś ładnego z niczego”.
Wyniki konkursu:
KLASY IV-VI
- I miejsce - Marek Zięba 5a
- II miejsce – Sophie Shadel 4b
- III miejsce – Amelia Dymowska 6a , Filip Kościuczyk 5a
Wyróżnienia:
- Magdalena Michalczuk 6a
- Michał Kuźmicki 5b
- Wojciech Głowacki 6a
KLASY VII-VIII
- I miejsce - Dawid Malewicz 8a
- II miejsce – Lena Murawska 7b
- III miejsce – Emilia Marciniuk 8a
Operacja Czysta Rzeka to ogólnopolska akcja, której celem jest wspólne zadbanie o świat wokół nas. To społeczne zaangażowanie wolontariuszy, którzy poświęcając swój czas i energię chcą zmienić i oczyścić z zalegających śmieci swoje najbliższe otoczenie.
W dniu 26 kwietnia 2025 r. uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Łomazach, również stali się wolontariuszami w Sztabie Lokalnym, pod kierownictwem Szefa Sztabu Łukasza Wędy. 62 uczniów pod opieką Elżbiety Derlukiewicz- Rusek, Joanny Kunc, Iwony Kożuchowskiej , Danuty Michalczuk, Anny Marciniuk sprzątało drogę dojazdową do Huszczy oraz miejscowość Korczówkę. Zebraliśmy, niestety jak co roku bardzo dużo śmieci.
Dziękujemy wszystkim za pomoc i wsparcie.
Do zobaczenia za rok – spotkamy się nad rzeką
Przed uczniami klas VIII trudna i poważna decyzja dotycząca wyboru szkoły. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom uczniów oraz rodziców, 29 kwietnia 2025 roku zorganizowaliśmy na terenie naszej szkoły X Edycję Targów Edukacyjnych, na które zaprosiliśmy wszystkie szkoły ponadpodstawowe powiatu bialskiego.
Uczniowie klas VII-VIII mogli spotkać się z przedstawicielami szkół ponadpodstawowych, porozmawiać o zasadach rekrutacji oraz programie nauczania. Dodatkowo, każdy zainteresowany uczeń otrzymał informatory oraz broszury rekrutacyjne, w których zawarte są szczegółowe informacje o ofercie edukacyjnej poszczególnych szkół. Nie zabrakło też pokazów umiejętności oraz prezentacji wytworów pracy uczniów szkół branżowych i techników.
Mamy nadzieję, że targi pomogły naszym uczniom w podjęciu decyzji o wyborze dalszej ścieżki edukacyjno-zawodowej.
W IX Edycji Targów Edukacyjnych swoją ofertę prezentowały następujące szkoły:
- Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Zawadzkiego w Wisznicach
- Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Leśnej Podlaskiej
- Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 im. Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w Białej Podlaskiej
- Zespół Szkól Zawodowych im. Komisji Edukacji Narodowej w Białej Podlaskiej
- Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augusta Zamoyskiego w Jabłoniu
- Branżowa Szkoła Rzemieślnicza I Stopnia w Białej Podlaskiej
- Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Białej Podlaskiej
22 kwietnia na całym świecie obchodzone jest wyjątkowe święto – Międzynarodowy Dzień Ziemi. W tym ważnym dniu powinniśmy wszyscy, choć przez chwilę pomyśleć o planecie, na której żyjemy. To czas, aby uświadomić sobie, że wspaniałe dary przyrody trzeba wykorzystywać mądrze - tak, aby starczyło ich dla przyszłych pokoleń. Ważne jest budzenie wśród dzieci współodpowiedzialności za otaczające środowisko i poczucia troski o stan czystości otoczenia oraz wychowanie w duchu miłości i szacunku do przyrody.
28 kwietnia uczniowie klasy 3a pod kierunkiem wychowawcy – Wiesławy Kozaczuk zaprezentowali przedstawienie pt. „Dbajmy o naszą planetę Ziemię”, skierowane głównie do koleżanek i kolegów z pozostałych klas 1 - 3. Propagując postawy i zachowania ekologiczne, dzieci zachęcały do systematycznego dbania o środowisko naturalne i segregowania śmieci. Wskazywały, jakie niebezpieczeństwa grożą Ziemi ze strony człowieka, a także sposoby wykorzystania surowców wtórnych. Uświadamiały potrzebę opiekuńczego stosunku do świata roślin i zwierząt. Przypomniały, że Ziemia jest naszym wspólnym domem i trzeba o nią dbać, ponieważ jej przyszłość zależy od każdego ludzkiego działania, a więc od każdego z nas. W uroczystości uczestniczyli: Pani Dyrektor - Bogumiła Wińska, Pani Wicedyrektor - Dorota Biesiada, Nauczyciele klas 1-3 oraz Rodzice uczniów klasy 3a.
Praca w służbach mundurowych w ostatnich latach zyskuje na popularności, związku z tym Młodzieżowa Rada Gminy wyszła z inicjatywą, aby zorganizować spotkania z przedstawicielami poszczególnych służb dedykowane uczniom najstarszych klas, z myślą o absolwentach i wyborze przyszłego zawodu. W ostatni wtorek kwietnia uczniowie klas ósmych i siódmych uczestniczyli w spotkaniu z dzielnicowym aspirantem sztabowym panem Januszem Kosowskim, który przybliżył słuchaczom specyfikę pracy policjanta, kryteria, wymagania i warunki, jakie trzeba spełniać, aby w przyszłości móc ubiegać się o pracę. Pan aspirant powiadając o swoim zawodzie zaznaczył, że tak właściwie już od najmłodszych lat każdy pracuje na swoją przyszłość, a wchodzenie w konflikt z prawem nawet w młodości może stać się przeszkodą w zdobyciu wymarzonej pracy w życiu dorosłym. Pan policjant apelował też jak zawsze o rozwagę i bezpieczeństwo na co dzień.
Mity greckie fascynująca część literatury, której cząstkę poznają uczniowie klas piątych. Nawet w języku potocznym wykorzystujemy powiedzenia, które swoje źródło maja w mitologii. Nauczyciele poloniści rokrocznie organizują szkolny konkurs, w którym bora udział wszyscy uczniowie piątoklasiści po to, aby z jednej strony utrwalić omawiane teksty , z drugiej zaś po to, aby zachęcić do poszerzania wiedzy na ten temat. Taki konkurs odbywa się dwustopniowo. W bieżącym roku szkolnym jego laureatami zostali:
- Leon Derlukiewicz - kl. Vb
- Wojciech Derlukiewicz - kl. V b
- Marcel Sadowski – kl. V a
Podsumowanie konkursu i wręczenie nagród nastąpi podczas apelu podsumowującego osiągnięcia szkoły.
Zwycięzcom gratulujemy.