Mobilne Laboratoria Przyszłości

W dniu 15.11.2022r. w naszej szkole zawitał zespół edukatorów w ramach akcji Mobilne Laboratoria Przyszłości. Akcja ma na celu aktywne i kreatywne wykorzystanie sprzętu objętego projektem Laboratoria Przyszłości i wzbudzenie zainteresowania nowoczesnymi technologiami. Obyły się zajęcia warsztatowe prowadzone dla uczniów klas 5 i 6 szkoły podstawowej w 15 osobowych grupach. Uczniowie poszerzyli wiedzę na temat drukarek 3D oraz dowiedzieli się czym jest sztuczna inteligencja i jakie jest jej zastosowanie. Dzięki Mobilnym Laboratoriom Przyszłości uczniowie mają szansę na rozwijanie kreatywności, pasji, zainteresowań i talentów, które przełożą się na lepszy start w dorosłość.

„Ojczyznę wolną pobłogosław Panie”

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Łomazach od wielu lat odbywają się w dniu 11 listopada. Tak było i w tym roku. Uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny. Podczas kazania usłyszeliśmy od księdza kanonika Adama Kameckiego piękne i jakże ważne słowa. Zaapelował, byśmy spojrzeli na wspólną matkę – Polskę, byśmy na nowo zauważyli fundamentalne wartości takie, jak: niepodległość, z którą wiąże się nasza narodowa tożsamość oraz wolność. Święto Niepodległości pozwala spojrzeć na dzieje naszego narodu i wciągnąć właściwe wnioski. Podkreślił, że to wiara i możliwość gromadzenia się i wspólnego modlenia się w świątyni pańskiej były tym, co w różnych momentach pomagało Polakom przetrwać. Warto o tym pamiętać w czasach, gdy  próbuje się budować świat w oparciu o nowe wartości. Uroczystą mszę świętą zakończyły słowa pieśni „Boże coś Polskę”. Następnie uczestniczący przemaszerowali z pocztem sztandarowym szkoły i orkiestrą strażacką na czele pod pomnik upamiętniający wszystkich poległych w obronie ojczyzny. Tam delegacje władz gminnych, szkolnych i samorządowych złożyły w hołdzie poległym wieńce. Kolejnym ważnym i nowym punktem obchodów było wciągnięcie flagi na maszt w ramach projektu „Pod biało – czerwoną”. Mieszkańcy naszej gminy dołączyli do projektu i maszt stanął przed głównym wejściem do budynku szkoły. Po odegraniu i odśpiewaniu hymnu państwowego poczet flagowy Ochotniczej Straży Pożarnej wciągnął flagę na maszt. Dalsza część uroczystości miała miejsce w hali sportowej. Gospodarz obiektu pani dyrektor Bogumiła Wińska powitała przybyłych gości. Byli wśród nich:

 • wójt gminy Łomazy – Jerzy Czyżewski,
 • proboszcz parafii  pod wezwaniem Św. Apostołów Piotra i Pawła w Łomazach ks. kanonik Adam Kamecki,,
 • kierownik placówki terenowej KRUS  w Białej Podlaskiej -  Marek Uściński,
 • przewodniczący Rady Gminy Łomazy- Andrzej Wiński,
 • wiceprzewodniczący Rady Gminy Łomazy – Ireneusz Korszeń,
 • przewodnicząca Rady Rodziców  -  Anna Marciniuk,
 • wiceprzewodnicząca Rady Rodziców – Ewelina Wołosowicz,
 • prezes Gminnej Spółdzielni - Tadeusz Bańkowski,
 • dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury -  Ryszard Bielecki,
 • dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej  - Agata Chwalewska,
 • komendant gminny OSP Łomazy  - pan Roman Stanilewicz
 • prezes OSP Łomazy – pan Grzegorz Tereszczuk
 • radni Gminy Łomazy: Kamil Frączek, Rafał  Cybulski, Grzegorz Wysocki, Leszek Firysiuk.

  Czytaj więcej: „Ojczyznę wolną pobłogosław Panie”

XXVI Przełajowe Powiatowe Biegi Niepodległości.

10.11.2022r, w Janowie Podlaskim odbyły się XXVI Przełajowe Powiatowe Biegi Niepodległości. Liczna reprezentacja uczniów klas II- VI kolejny raz pokazała znakomite przygotowanie wytrzymałościowe. Indywidualnie zdobyliśmy 100 punktów. Klasyfikacja końcowa: dziewczęta kl. II : I miejsce Weronika Jabłońska, V - Natalia Szatalowicz, VI - Paula Trochonowicz, VII - Marianna Langowska. Chłopcy klasa II :VII miejsce Krystian Gurynowicz. Dziewczęta klasa IV: IV miejsce Kaja Sobechowicz, VII - Anastazja Wołosowicz. Chłopcy klas III- IV : I miejsce Adrian Ostapowicz, II - Robert Najdyhor, IV - Miłosz Zając, V - Jakub Korszeń, VII - Andrzej Telaczyński. Dziewczęta klas V:VII miejsce Anita Szostakiewicz. Chłopcy klas V: VII miejsce Wojciech Jabłoński. Dziewczęta klas VI:V miejsce Izabela Łaska. Chłopcy klas VI: IV miejsce Marcel Pietruszka. Gratulacje dla wszystkich uczestników za udział w zawodach i promowanie zdrowego stylu życia. Opiekunami zawodów byli Ireneusz Korszeń i Artur Romaniuk.

„Szkoła do hymnu” 2022

Już po raz kolejny uczniowie wraz z nauczycielami Zespołu Placówek Oświatowych w Łomazach przystąpili do ogólnopolskiej akcji i w ostatnim dniu roboczym przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11.11. wspólnie odśpiewali hymn narodowy. Klasy starsze uczyniły to w hali sportowej, natomiast uczniowie klas młodszych na korytarzu przed salami, w których się uczą. To niewielki, ale jakże ważny akcent zaplanowanych na piątek 11 listopada obchodów Święta Niepodległości.

Wycieczka do Romanowa

25 października klasa 3a i klasa 3b uczestniczyły w wycieczce do Romanowa.  Zwiedziły Muzeum J. I. Kraszewskiego oraz poznały jego twórczość. Zapoznały się także z historią piśmiennictwa podczas warsztatów kaligrafii. Następnie odbyło się ognisko, podczas którego uczestnicy piekli kiełbaski.  Na koniec uczniowie brali udział w ścieżce edukacyjnej w parku. Wycieczka dostarczyła niesamowitych wrażeń.
 

Konkurs plastyczny „Niesamowity pan Kleks”

Jeden z pisarzy powiedział kiedyś: „Kto czyta, żyje wielokrotnie”. Uczniowie klas czwartych, którzy niedawno poznali książkę Jana Brzechwy „Akademia pana Kleksa” z pewnością  mogą się pod tymi słowami podpisać. Czytając lekturę, przeżyli wspólnie z jej bohaterami wiele niesamowitych przygód. Na podsumowanie nauczyciele poloniści zorganizowali konkurs plastyczny pod hasłem „Niesamowity pan Kleks”. Zadanie uczniów polegało na zaprezentowaniu podobizny głównego bohatera przy pomocy dowolnej techniki plastycznej. W konkursie wzięli udział wszyscy uczniowie klas czwartych, którzy wykazali się ogromną kreatywnością. Komisja konkursowa  ( Grzegorz Kulicki – przewodniczący, Elżbieta Bielecka i Anna Łojewska  - członkowie ) wybrała najlepsze prace. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco: 

I miejsce – Magdalena Michalczuk  IV a
II miejsce  - Gabriela Arseniuk  IV b
III miejsce  - Kacper Nazarewicz IV a

Laureaci otrzymają pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe
 

„Różowa skrzyneczka”

Zespół Placówek Oświatowych w Łomazach za sprawą Pani Anny Marciniuk Przewodniczącej Rady Rodziców dołączył do ogólnopolskiej akcji „Różowa skrzyneczka”.

Celem akcji jest walka z wykluczeniem menstruacyjnym, zapewnienie powszechnego dostępu do bezpłatnych środków higieny na czas menstruacji w przestrzeni publicznej oraz dostęp do rzetelnej edukacji w zakresie miesiączkowania w szkole.

„Różowa skrzyneczka” to niewielki, zgrabny pojemnik w którym można znaleźć lub umieścić podpaski, tampony lub inne niezbędne podczas menstruacji środki. W szkole w Łomazach skrzyneczka jest umieszczona naprzeciw gabinetu pielęgniarki, która w porozumieniu z Radą Rodziców oraz przy ich wsparciu finansowym uzupełnia w miarę potrzeb skrzyneczkę.
received 601000368381048 1

Zebranie!!!

 Szanowni Państwo, w dniu 8 listopada 2022r. w godz. 16.00 - 17.00 odbędą się spotkania z wychowawcami klas. Nauczyciele nie będący wychowawcami są do Państwa dyspozycji w pokoju nauczycielskim.

zebranie z rodzicami