EDUKACJA Z WOJSKIEM

Nasza placówka zgłosiła się do pilotażowego programu dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych   przygotowanego i realizowanego we współdziałaniu Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Obrony Narodowej. Jego realizacja polega na przeprowadzeniu przez żołnierzy Wojska Polskiego specjalnie przygotowanych szkoleń w polskich szkołach podstawowych. W związku z tym dnia 04.06.2024r. gościliśmy w naszej szkole Panią podporucznik Ewelinę Melańczuk, która przeprowadziła  zajęcia z klasą VII b. Zasadniczym celem programu  jest podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz kształtowanie podstawowych nawyków i umiejętności z zakresu obrony i ochrony ludności oraz zachowania w sytuacjach kryzysowych. To odpowiedź na współczesne potrzeby, wyzwania oraz zagrożenia związane z bezpieczeństwem. 

Uczniowie uczestniczyli w 3-lekcyjnym szkoleniu łączącym teorię i praktykę. Pani podporucznik przybliżyła im treści z obszarów: wojskowości, obronności, bezpieczeństwa, pomocy medycznej oraz obrony cywilnej. Siódmoklasiści zapoznali się m.in. z zasadami alarmowania, sposobami szukania i wzywania pomocy, podstawami ewakuacji i schronienia oraz nawykami udzielania pomocy. Nadrzędnym założeniem szkoleniowców było przekazanie wiedzy i umiejętności w sposób ciekawy, praktyczny, dostosowany do wieku i przyjazny. Zajęcia wzbudziły spore zainteresowanie wśród uczniów, szczególnie jeśli chodzi o wymagania przy rekrutacji do szkół wojskowych.
 

Informacja o rekrutacji do klasy I

Wszystkie złożone wnioski o przyjęcie dziecka do klasy I Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Łomazach na rok szkolny 2024/2025 zostały pozytywnie rozpatrzone.              Listy przyjętych dzieci są dostępne w sekretariacie szkoły.

rekrutacja1819a

Dzień Rodziny

,, Rodzina to kolebka, to początek wszystkich cnót.
W niej wyrasta człowiek.’’

Dla każdego dziecka rodzice to najważniejsze osoby w jego życiu, należy więc pielęgnować więzi między członkami rodziny. Chęć sprawiania przyjemności swoim najbliższym, okazywania im miłości i przywiązania znalazła również swoje odzwierciedlenie w szkolnej uroczystości, która odbyła się 28.05.2024. Uczniowie klas I – III pod kierunkiem swoich wychowawczyń przedstawili program artystyczny pod hasłem „Kochamy was całym sercem”. Wierszami i piosenką wyrazili swoją wdzięczność i miłość, a także podziękowali rodzicom za ocean cierpliwości i dobroci, pomoc, wsparcie i poświęcenie. Podczas akademii wystąpiły również dzieci z zespołu „Koralinki”, które zaśpiewały piosenki ludowe. Na koniec uczniowie złożyli rodzicom szczere i z serc płynące życzenia, następnie wręczyli własnoręcznie wykonane piękne laurki i inne upominki.

W dalszej części dnia dzieci spędzały czas pod opieką swoich wychowawczyń. Bawiły się na dmuchanych zjeżdżalniach, gdzie dały upust swojej nieskończonej energii. Wybrały się do miejscowego kina lub na spacer połączony z zakupem pysznych lodów. Były też gry planszowe i integrujące zabawy ruchowe.
Atrakcje w postaci dmuchanych zjeżdżalni i malowania twarzy zostały zorganizowane i zasponsorowane przez Radę Rodziców. Dziękujemy.

Uroczystość swoją obecnością zaszczycili: Dyrekcja szkoły – Pani Bogumiła Wińska, Pani Dorota Biesiada i przewodnicząca Rady Rodziców Pani Anna Marciniuk oraz Rodzice.

To był wspaniały czas zarówno dla rodziców jak i dzieci, pełen wzruszeń i radości, a przede wszystkim czas, który mogli spędzić ze sobą bez pośpiechu, z dala od codziennych zmartwień. Rodzice z uśmiechem na twarzy, z wielką dumą, a nawet łezką w oku oglądali występy swoich pociech, które dały wspaniały popis swoich zdolności i umiejętności recytatorskich, wokalnych i tanecznych. Wspólne spotkanie, przebiegające w serdecznej atmosferze, sprawiło wszystkim wiele przyjemności.

Rodzicom życzymy wielu lat życia w zdrowiu, szczęściu i pomyślności.

IV B na Miasteczku Rowerowym.

Dziś uczniowie klasy VI b mieli okazje sprawdzić swoje umiejętności jazdy rowerem na Miasteczku Rowerowym. Wszyscy uczniowie doskonale potrafią wprowadzić w praktyce zdobytą przez cały rok wiedzę z zakresu ruchu drogowego. 
 

Wycieczka do królewskiego miasta Sandomierz

Sandomierz znany jest współczesnym z serialu „Ojciec Mateusz” jednak  trzeba wiedzieć, że to urokliwe miasto położone nad brzegiem Wisły, często nazywane “Małym Rzymem” ze względu na swoje malownicze położenie na siedmiu wzgórzach ma bardzo bogatą historię i wiele niezwykłych miejsc, które warto zobaczyć. Dlatego też grupa uczniów naszej szkoły wybrała się tam w ostatni wtorek maja na wycieczkę. Słuchając z zaciekawieniem opowieści pani przewodnik uczestnicy mieli możność zobaczyć między innymi jedną z pierwszych atrakcji, na które trafia większość turystów na sandomierskiej starówce czyli Bramę Opatowską. To główne, reprezentacyjne wejście do zabytkowej części miasta, a jednocześnie jedyna zachowana do dziś spośród czterech bram, które niegdyś strzegły wjazdu do Sandomierza; Sandomierski Rynek, a na nim figurę Matki Boskiej, studnię miejską. Wycieczka stała się cudną lekcją historii, na której wcale nie wiało nudą! Takim szczególnym miejscem, które bardzo przypadło do gustu naszym uczniom była Zbrojownia Rycerska. Odwrotnie niż w większości muzeów – tu wręcz jest się zachęcanym, by wszystkiego dotknąć, przymierzyć i robić sobie zdjęcia. Oprowadzający gości Pan Rycerz z humorem i w przystępny sposób opowiadał o historii Ziemi Sandomierskiej i uzbrojenia rycerskiego. Jego opowieści były na tyle interesujące, że trudno było od niego oderwać uczestników, a czas nas gonił, bo program był bardzo napięty. Zupełnie innym doświadczeniem było przejście podziemną trasą pod Sandomierskim Rynkiem i obejrzenie pięknych piwnicznych murów. Będąc w tym uroczym mieście warto zobaczyć malowniczy wąwóz lessowy Królowej Jadwigi, który ma około pół kilometra długości i do 10 -12 metrów wysokości. Jest to najpiękniejszy wąwóz sandomierski, którego dnem można spacerować, podziwiając kształty korzeni i fantastyczne krajobrazy. Imponujący widok stanowią strome ściany wąwozu. W zasadzie można powiedzieć, że w tym mieście ślady historii widać na każdym kroku, chociażby oglądane bezcenne eksponaty w Muzeum Diecezjalnym w Domu Długosza. Nie sposób wspomnieć o tym wszystkim, o czym opowiadała z ogromną pasją pani przewodnik. Mamy nadzieję, że każdy z uczestników dowiedział się czegoś ciekawego, przy okazji spędził czas w miłej atmosferze. Choć z pewnością mocno zmęczeni, jednak  wszyscy uczestnicy tej integracyjnej wycieczki, (bo w grupie byli uczniowie od klasy IV do VIII )  wrócili w dobrych humorach. Pogoda oczywiście też nie zawiodła. Tak więc zachęcamy – warto wybrać się do Sandomierza!