Wycieczka do Krainy Rumianku klas 2a i 2b

Dzień 4 października 2023 przywitał nas chłodnym wiatrem i pochmurnym niebem. Mimo niezbyt dobrze zapowiadającej się pogody uczniowie klas 2a i 2b, wraz z wychowawcami – p. Wiesławą Kozaczuk i p. Beatą Piotrowską oraz p. Martą Bednaruk – Bańkowską, z uśmiechem na twarzach wyruszyli na wycieczkę do Krainy Rumianku. Ten uroczy i niezwykły zakątek znajduje się w miejscowości Hołowno. W tej tematycznej wiosce dzieci pozyskały wiedzę na temat  jak kiedyś żyli, pracowali i odpoczywali mieszkańcy wsi. Podczas warsztatów dowiedziały się o historii mydła i jego rodzajach. Z zaangażowaniem wykonały po dwa pachnące i kolorowe mydełka glicerynowe, które przyozdabiały suszonymi kwiatkami. Swoje śliczne i pięknie zapakowane mydełka zabrały ze sobą do domu i mogły potem wręczyć je bliskiej osobie jako wspaniały prezent. Niesamowitą przygodą okazała się gra terenowa „Wyprawa po skarb”, której trasę dzieci pokonywały jadąc drabiniastym wozem – „Strzałą Polesia”. Drogę do ukrytego skarbu wskazywały ławeczki tematyczne, połączone z każdym miesiącem roku, przy których dzieci znajdowały skrytki, a w nich zagadki i zadania do wykonania. Gdy odnalazły i zebrały wszystkie klucze wyruszyły na poszukiwanie jachtu rozbitka, gdzie ukryty był skarb – szkatułka pełna kosztowności. W nagrodę za znalezienie skarbu otrzymały cukierki. Po powrocie z wyprawy zjadły z apetytem upieczone ciepłe kiełbaski. W czasie pobytu bawiły się również na placu zabaw oraz zakupiły pamiątki w sklepiku. To był dzień pełen wrażeń i emocji, a wspólnie spędzony czas zintegrował uczniów i z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci. Ponadto poznali dalszy region, znikające powoli zawody, tradycje i kulturę dawnej wsi oraz miejmy nadzieję, że rozbudzili swoje zainteresowania przeszłością. Podczas powrotu do szkoły śpiewali piosenki i dopisywały im humory, więc należy wnioskować, że wszyscy wrócili zadowoleni.

 

Wycieczka klas 4a, 4b i 5a do Siedlec

Wycieczki szkolne powinny bawić i uczyć. Wycieczka klas 4a, 4b i 5a do Siedlec, która odbyła się 10 października spełniła te dwa warunki. Zabawa zaczęła się już w autokarze...ale o tym później. W siedleckim parku trampolin Jumpout uczniowie wyskakali się aż do zakwasów. W kinie obejrzeliśmy film Między nami żywiołami, który oprócz tego że był zabawny niósł również poważne przesłanie o emocjach, uczuciach, rodzinie, akceptacji. Obiad, którego samodzielne zamawianie pokazało, że uczniowie mimo młodego wieku potrafią zrobić coś samodzielnie, nauczył też niektórych jakie są limity pojemności ich żołądków. A propos żołądków, to podróż autokarem również uczy, np. czym jest Aviomarin ;)

 

„Bezpieczne grzybobranie”

     Do naszej szkoły w piątek 6 października przyjechały panie z PSSE w Białej Podlaskiej, które ważyły uczniów i ich plecaki. Pani z Sekcji Oświaty Zdrowotnej w klasie III b przedstawiła prezentację „Bezpieczne grzybobranie”. Uczniowie usłyszeli wskazówki dotyczące właściwego ubierania się do lasu, przypomnieli zasady dotyczące zbierania grzybów. Prowadząca radziła, jak chronić się przed kleszczami, unikać zatrucia grzybami i zarażenia bąblownicą. W klasie II b oraz klasach pierwszych pani z sanepidu przedstawiła prezentację „Wady postawy”. Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli i wysłuchali wskazówek dotyczących właściwego noszenia plecaka, siedzenia przy stoliku i właściwego oświetlenia miejsca pracy. Mieli również okazję do wykazania się zdobytą wiedzą  w tym zakresie. Dzięki tym spotkaniom uczniowie wzbogacili swoją wiedzę.


#SprzątamyDlaPolski

4 października 2023r. do ogólnopolskiej akcji #SprzątamyDlaPolski włączyła się, już po raz kolejny, Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Łomazach. W tej VI edycji, uczniowie kl.3a, 4a i 4b, pod bacznym okiem opiekunów: p. A. Łojewskiej i p. D. Michalczuk, uzbrojeni w rękawiczki i worki posprzątali teren wokół szkoły, kompleks boisk szkolnych oraz pobliskie ulice. Obowiązek spełniony, ale satysfakcja z dobrze wykonanego zadania i spełnienia dobrego uczynku jest dla nas najlepszą nagrodą.

Chłopaki, pamiętałyśmy o Was!

Dzień Chłopaka to w jedno z pierwszych świąt w szkolnym kalendarzu. Dziewczęta mają różnorodne pomysły na upominki swoim klasowym kolegom. W tym sezonie można było zaobserwować przekrój: od takich z serii „praktyczne” (na przykład przybornik na biurko, poduszka – jasiek) po takie z serii „przez żołądek do serca” (ogromnych rozmiarów kebab, słodycze oraz ulubione napoje). Bez względu na to, co było upominkiem, najważniejsza jest pamięć i dobra zabawa. No, chłopaki macie kilka miesięcy na to, aby zrewanżować się dziewczynom. Na koniec trochę spóźnione lecz z serca płynące życzenia: „Życzymy Wam, abyście zawsze mieli odwagę i siłę, by być sobą. W świecie, który ciągle chce nas zmienić, bycie sobą to największy akt odwagi. Wszystkiego dobrego."


I spotkanie Szkolnego Koła Caritas

26 września odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie Szkolnego Koła Caritas. Powitaliśmy 32 nowych wolontariuszy i zapoznalismy się planem działań na ten rok szkolny. Cieszy fakt, że nasze SKC skupia 60 wolontariuszy. WARTO POMAGAĆ.