Jesienne recytowanie

Dżdżyste i pochmurne dni, chłodne jesienne wieczory sprzyjają temu, by zasiąść w fotelu z ulubioną książką, popijając przy tym rozgrzewającą herbatę. Niestety taki obrazek w dzisiejszych czasach kojarzy się chyba tylko z dorosłymi czytelnikami. W świecie dzieci i młodzieży książka wyraźnie przygrywa z komputerem, Internetem. Jest jednak jakaś iskierka nadziei, bo do tegorocznej edycji 26 Jesiennego Konkursu Recytatorskiego zgłosiło się 9 uczniów z klas I-III oraz 4nz klas IV  - VIII. Hasło przewodnie - „Współczesność” stanowiło dla uczestników inspirację. Etap szkolny przeprowadzono 18 listopada. Do eliminacji powiatowych , które odbędą się 24 listopada w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie zakwalifikowali się: Andrzej Telaczyński z klasy III, Janek Sadowski z klasy VI a i  Janek Telaczyński z klasy VIII a. Naszej męskiej reprezentacji życzymy oczywiście powodzenia.

Czym skorupka za młodu, czyli dobrych rad nigdy dosyć

Z inicjatywy Rady Rodziców szkołę odwiedziła pani Barbara Gromadzka – wieloletni pracownik socjalny ośrodka pomocy społecznej, obecnie Kierownik Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnego w Dubowie. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas VI oraz z klasy VII.  Tematem pogadanki były ogólnie rzecz biorąc zachowania nieakceptowane społecznie oraz ich późniejsze konsekwencje.  Nasz gość – pani Barbara  Gromadzka sprawnie „poruszała się”  w temacie uzależnień. Mówiła o tym, na czym polega dozór rodzica, kuratora, jak wygląda życie młodych ludzi umieszczonych w placówkach zamkniętych. Dała do zrozumienia, że wszelkie uzależnienia są trudne do wyleczenia. Apelowała o rozwagę i zdrowy rozsądek jeśli chodzi o „eksperymentowanie” młodych ze wszelkimi substancjami. Wspomniała o skutkach przemocy w Internecie. Dała do zrozumienia, że pojęcie „rodzina patologiczna” nie oznacza tylko i wyłącznie biedy czy problemu alkoholizmu w rodzinie. Rodziną patologiczną jest także rodzina bogata, w której dzieci dopuszczają się złych zachowań wskutek tego, że rodzice nie mają czasu dla swoich dzieci. W takich rodzinach nie brak pieniędzy, ale często brak rozmowy, zainteresowania  drugą osobą, miłości. Całe spotkanie można by podsumować słowami: nie rób drugiemu, czego sam nie chciałbyś doświadczyć od innej osoby. Nasi uczniowie obiecywali, że w przyszłości nie będą mieli konfliktu z prawem, o czym zapewniali zarówno panią dyrektor, jak i obecna na spotkaniu przewodnicząca rady Rodziców panią Annę Marcinuk. Miejmy nadzieję, że dotrzymają obietnicy.

Twórczość Adama Mickiewicz wciąż żywa

Uczniowie naszej szkoły mieli możność wzięcia udziału w VI Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim utworów Adama Mickiewicza zorganizowanym pod patronatem Wojewody Lubelskiego p. Lecha Sprawki, Lubelskiego Kuratora Oświaty p. Teresy Misiuk i Prezydenta Miasta Białej Podlaskiej p. Michała Litwiniuka. Podstawowym celem konkursu było rozbudzenie zainteresowań poezją oraz popularyzację twórczości naszego wieszcza, dodatkowo kultywowanie i propagowanie kultury języka i pięknego żywego słowa. Uczestnicy mieli za zadanie przygotować prezentację recytacji jednego z wybranych utworów i nagrać w formie pliku MP4. Naszą szkołę w konkursie reprezentować będzie Lena Rusek z klasy Va. Lenka, trzymamy za Ciebie kciuki! Powodzenia!

adam

Zabawa andrzejkowa

Koniec listopada kojarzy się większości z andrzejkami. Najbardziej znanym zwyczajem andrzejkowym jest wróżenie. Kiedyś, w dzień świętego Andrzeja, wróżyły sobie jedynie niezamężne dziewczęta. Wróżby traktowano poważnie. Wierzono, że jeśli są dobrze wykonane na pewno się spełnią. Dzisiaj również organizuje się zabawy, których miłym akcentem są wróżby. Co prawda nikt już nie wierzy, że w ten konkretny wieczór pozna swoją drugą połówkę, jednak wróżby na andrzejki są punktem kulminacyjnym każdej imprezy. Dziś nie są zarezerwowane jedynie dla dziewcząt – wróżą sobie również chłopcy. W łomaskiej szkole dyskoteka andrzejkowa zorganizowana przez Samorząd Uczniowski odbyła się we wtorek 22 listopada. Wspólnie bawili się uczniowie klas od IV do VIII. Niektóre klasy korzystając z zachęty organizatorów, przygotowały stoiska z wróżbami i poczęstunkiem. Było naprawdę na bogato. Najokazalej prezentowały się stoiska klasy VIII b, VIII a i VI b. Powróżyć można było z kart, korzystając z usług „rasowej” cyganki. Były postacie niczym z „Harego Pottera”. Wśród rekwizytów dominowały czarodziejskie kule, ciasteczka z wróżbą, serca z imionami, no i oczywiście karty. Zainteresowanie wróżbami przerosło wszelkie oczekiwania. Głodni mogli liczyć na drobne przekąski. Prawdziwa zabawa dyskotekowa rozpoczęła się dopiero wtedy, kiedy „magiczne” stoiska zniknęły. Emocji dostarczała zamówiona wcześniej u prowadzących muzyka. Jakby tego było mało, jako że tego dnia nasza reprezentacja miała rozegrać swój pierwszy mecz, na specjalne życzenie bardzo dużej (jak się potem okazało) grupy kibiców zorganizowano „strefę kibica”. Tak więc jedni świetnie bawili się przy muzyce, inni zażarcie kibicowali. Szkoda jednak, że mimo tak gorącego dopingu, nasi nie strzelili żadnego gola. Można więc powiedzieć, że zabawa się udała.

Klasy 4 odwiedziły pizzerię Da Grasso

22.11.2022 r. uczniowie klas 4 odwiedziły pizzerię Da Grasso przy ulicy Narutowicza w Białej Podlaskiej gdzie uczestniczyły w warsztatach z przygotowania pizzy „Mały Kucharz”.
To był dzień pełen wrażeń. Na chwilę zamieniliśmy się w „pizzermanów” i uczyliśmy się jak zrobić dobrą pizzę. Zaopatrzeni zostaliśmy w fartuszek, stolnicę i wałek, wybraliśmy rodzaj pizzy, którą chcieliśmy przygotować i otrzymaliśmy wszelkiego rodzaju składniki niezbędne do jej przyrządzenia.
Po przygotowaniu pizzy mali kucharze zobaczyli jak trafia ona do pieca, a po kilku minutach otrzymali ją podaną na talerzu wraz z pysznym soczkiem. Zwieńczeniem warsztatów było wręczenie prezentu od firmy i pamiątkowe zdjęcie.
Naszą wycieczkę zakończyliśmy wizytą w Multikinie, gdzie obejrzeliśmy film „Bella i Sebastian: nowe pokolenie”.
To nasza pierwsza, ale z pewnością nie ostatnia, taka wycieczka ;)

Szkolny Konkurs Plastyczny pt. „Roztańczona jesień”

Szkolny Konkurs Plastyczny pt. „Roztańczona jesień” został rozstrzygnięty, a 22 XI 2022r. pani dyrektor Bogumiła Wińska nagrodziła uczestników. Konkurs przeznaczony był dla uczniów kl. I – III naszej szkoły. Celem konkursu było rozwijanie aktywności twórczej uczniów, promowanie ich uzdolnień plastycznych oraz rozwijanie wrażliwości na piękno otaczającego świata. Uczniowie wykonali techniką dowolną prace o tematyce jesiennej. Komisja konkursowa w składzie pani Krystyna Szydłowska i pani Monika Trochonowicz wyłoniła następujących laureatów:
- I miejsce Alicja Mirońska kl. III b
- II miejsce Zofia Wołosowicz kl. II a
- III miejsce Weronika Jabłońska kl. II b
- Wyróżnienie: Martyna Belkiewicz kl. II a, Stefan Derlukiewicz kl. I b
Laureaci otrzymali dyplomy i upominki, a pozostali uczestnicy dyplomy oraz drobne niespodzianki. Dziękuję wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie. Zwycięzcom gratuluję i zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w kolejnych konkursach.                                                                                                                   

Agnieszka Panasiuk

IMG 20221122 WA0000

IMG 20221122 WA0001

Z gramatyką za pan brat

W drugiej połowie listopada chętni uczniowie z klas VI – VIII mogli wziąć udział w Szkolnym Konkursie Gramatycznym, by zmierzyć się z zawiłościami naszej rodzimej, wcale nie takiej łatwej gramatyki. Wprawdzie uczniowie uczą się gramatyki od najmłodszych klas, to kiedy przyjdzie stanąć do rywalizacji,  zawsze pojawiają się wątpliwości, a to zawodzi pamięć, przeszkadza stres. W tegorocznej edycji konkursu wystartowało 11 uczniów. Finalistami zostali: Iwona Stanilewicz i Zuzanna Wysocka z klasy VIII c oraz Janek Sadowski z klasy VI a. Gratulujemy im bardzo serdecznie!

Wojewódzki konkurs plastyczny "Lubelskie Pięknieje"

Uzdolniona plastycznie Anastazja Wołosowicz – uczennica klasy IV  została wyróżniona w Wojewódzkim konkursie plastycznym  Lubelskie Pięknieje. Jak Fundusze Europejskie zmieniają Twoją okolicę, pod patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego. Gratulujemy!