Bal Wszystkich Świętych

Już po raz kolejny uczniowie kl.I-III mieli okazję wspólnie bawić się podczas Balu Wszystkich Świętych. Wraz z Panią Dyrektor, swoimi wychowawcami i katechetami dzieci tańczyły i śpiewały w rytm radosnych utworów, wśród których nie zabrakło m.in. „Święty – uśmiechnięty” czy „Każdy może być święty”. Zabawę pomagały animować dwa cudne Anioły w postaci uczennic klasy VII. Tegoroczny bal miał swojego patrona. Był nim Carlo Acutis - młody i dość współcześnie nam żyjący święty, który nazwany został patronem internetu, gdyż to dzięki niemu ewangelizował i opowiadał innym o Panu Bogu. Jednak świętych na balu było znacznie więcej. Dzieci przebrane za przeróżnych patronów, zaprezentowały swoje stroje wszystkim uczestnikom. W tym roku puchar przechodni za największe zaangażowanie w przygotowanie stroju trafił do klasy 1b. Na koniec balu wszystkie dzieci dostały obrazki z wizerunkiem bł. Carlo Acutisa.

  

Wkrótce wybory do Młodzieżowej Rady Gminy

Uczymy młodzież, że los kraju leży w rękach obywateli, a losy naszej małej ojczyzny, jaką jest gmina Łomazy to na pewno. Młodzieżowa Rada Gminy  jest reprezentacją młodzieży zamieszkałej na terenie Gminy Łomazy uczącej się w szkołach podstawowych klas 7- 8 i szkół ponadpodstawowych. W związku z tym, że w grudniu kończy się III kadencja MRG, uczniowie najstarszych klas naszej szkoły  uczestniczyli w ostatni poniedziałek listopada w spotkaniu  z panią Sekretarz Gminy Marianną Łojewską, które miało na celu przygotować młodych ludzi do wyboru radnych kolejnej kadencji.  Podstawą działalności Rady jest, zgodnie ze statutem, praca społeczna Radnych. Za pełnienie swojej funkcji nie mogą oni pobierać wynagrodzenia lub diet. Rada jest wolna od powiązań z partią czy ugrupowaniem politycznym. Kadencja Rady trwa 2 lata. Organ ma charakter konsultacyjny, wspiera i upowszechnia ideę samorządności. W ten sposób młodzież może czynnie uczestniczyć w życiu Gminy oraz reprezentować swoje interesy.

  

Odblaski z projektu „Bezpieczna Szkoła Krokodylka Tirka”

Dzieci z przedszkola (4, 5 i 6 – latki) oraz z klas I – III oglądały wcześniej zajęcia online dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego, przeprowadzone w zakresie projektu informacyjno – edukacyjnego „Bezpieczna Szkoła Krokodylka Tirka”. Natomiast w dniu 23.11.2023r. w ramach tego projektu otrzymały materiały odblaskowe, które z pewnością będą przypominały im o zachowaniu należytego bezpieczeństwa podczas poruszania się po drodze i o noszeniu różnorodnych odblasków.

  

Konkursy - „Chodzi po lesie Pani Jesień” i „Segreguj z nami…”

Szkolny Konkurs Plastyczny „Chodzi po lesie Pani Jesień” przeznaczony był dla uczniów klas I – III. Celem konkursu było m.in. rozwijanie uzdolnień i zainteresowań przyrodniczych dzieci, pobudzanie ich aktywności twórczej, uwrażliwianie na otaczające środowisko naturalne oraz dokumentowanie jego piękna poprzez działalność plastyczną. Jury dokonało oceny prac i wyłoniło laureatów, którzy w dniu 23.11.2023r. otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki, wręczone przez panią Dyrektor Bogumiłę Wińską. Nagrodzeni uczniowie to: 
I miejsce – Zofia Wołosowicz (kl. 3a) i Weronika Jabłońska (kl. 3b),
II miejsce – Karolina Szyndler (kl. 2a) i Aleksandra Derlukiewicz (kl. 3b),
III miejsce – Mikołaj Steckiewicz (kl. 1a) i Szymon Mazur (kl. 1b),
wyróżnienie – Tymon Wołosowicz (kl. 1b) i Nikola Ignatiuk (kl. 2a)

Ponadto małe prezenciki i dyplomy za udział otrzymali uczniowie:
kl. 1a – Aleksandra Niczyporuk
kl. 1b – Eliza Abramowska, Hanna Górzyńska, Oliwia Głowacka, Krystian Hołownia, Andrzej Michalczuk, Amelia Semeniuk, Sebastian Zarębski
kl. 2a – Jan Cichowski, Julia Derlukiewicz, Szymon Hordejuk, Milena Koprianiuk, Nikodem Kowieski, Marianna Ziętecka
kl. 3a – Dawid Sawicki
kl. 3b – Hanna Bondarzewska

Szkolny Konkurs Plastyczny „Segreguj z nami – walcz z odpadami” dla uczniów klas I – III miał na celu: rozbudzanie ciekawości poznawczej, kształtowanie świadomości ekologicznej i uwrażliwianie na czystość środowiska oraz rozwijanie zdolności plastycznych. Komisja konkursowa wybrała najlepsze prace, a ich wykonawcom również 23.11.2023r. pani Dyrektor wręczyła dyplomy i nagrody.
Laureaci konkursu:
I miejsce – Aleksandra  Derlukiewicz (kl. 3b),
II miejsce – Szymon Nazarewicz (kl. 1a),
III miejsce – Oliwia Głowacka (kl. 1b),
wyróżnienie – Katarzyna bandzarewicz (kl. 1a), Filip Sobechowicz (kl. 1a), Karolina Stanilewicz (kl. 1b), Marta Kuflowska (kl. 3a)
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zachęcamy wszystkich uczniów do udziału w następnych szkolnych konkursach.

Organizatorzy: Wiesława Kozaczuk, Dorota Jeruzalska, Grażyna Skrzyńska, Aleksandra Dołęgowska

  

Bajkowo i kolorowo

Okazuje się, że w szkole wcale nie musi być nudno. Uczniowie klas IV - VIII zorganizowali pierwszy w tym roku dzień tematyczny i spora część z nich przyszła przebrana za wybraną postać z bajki lub kreskówki. Było pomysłowo, zabawnie i kolorowo.  Okazuje się, że można uczyć się w miłej atmosferze. Zachęcamy do tego, aby następnym razem biorących udział w tej uczniowskiej akcji było wiecej.

  

„Szkoła pamięta 2023"

Zespół Placówek Oświatowych w Łomazach kolejny raz w łączył się do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta „ 2023. Świadomość tożsamości narodowej, pielęgnowanie pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności to niezwykle istotne zagadnienia, na które należy zwracać uwagę i uwrażliwiać młode pokolenie. To nasz wspólny obowiązek szczególnie w ostatnim, jakże niepewnym czasie. Jako że termin akcji wiąże się z okresem świąt zadusznych, tym samym nawiązuje do naszej polskiej tradycji. W ramach tegorocznej edycji akcji „Szkoła pamięta” uczniowie podjęli szereg działań, które w większości dotyczyły porządkowania miejsc pamięci lub opuszczonych grobów.
Uczniowie klasy VII b: porządkowali groby żołnierzy z I wojny światowej w Kozłach – miejsce spoczynku 10 żołnierzy- Polaków, Rosjan i Austriaków. W sprzątaniu brali udział: Gabriela Kuzawińska, Lena Hajbos, Dawid Korzeniowski. Uporządkowali grób nieznanego żołnierza w Dubowie. W sprzątaniu brali udział: Nikodem Jakubiuk, Marcel Pietruszka, Lena Klimkowicz, Paulina Kulig i Zuzia Telaczyńska. Alicja Adamczuk, Darek Trochonowicz i Dorota Trochonowicz z kl VI b porządkowali leśny grób nieznanego żołnierza z II wojny światowej w Jusakach  - Zarzece.

  

Wyjątkowy spektakl

Uczniowie klas siódmych uczestniczyli w poniedziałek 20 listopada w niezwykłym spektaklu przygotowanym na podstawie najsłynniejszej komedii Aleksandra Fredry „Zemsta”. Jako, że jest to jedna z obowiązkowych lektur, tym bardziej nie wypadało nie skorzystać z okazji. Zostaliśmy zaproszeni do Białej Podlaskiej przez panią Danutę Szaniawską  - reżyserkę przedstawienia. Spektakl był o tyle wyjątkowy, że w postacie dramatu wcielili się bialscy urzędnicy, przedstawiciele miasta, szkół i instytucji. Sztuka wywarła na nas ogromne wrażenie. Wyjątkową kreację stworzył prezydent miasta Biała Podlaska  -  pan Michał Litwiniuk, który wcielił się w postać Papkina i zrobił to po mistrzowsku.