„Mała książka- wielki człowiek”

W ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka- wielki człowiek” uczniom klas pierwszych rozdano bezpłatne Wyprawki Czytelnicze. W ich skład wchodzą: książka pt. „Wnuczka antykwariusza” autorstwa Justyny Bednarek oraz poradnik dla rodziców i opiekunów „Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem!” mówiący o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania. Akcja jest częścią ogólnopolskiego projektu  finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury  i Dziedzictwa Narodowego, którego celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci.

  

Bezpieczna szkoła krokdylka Tirka

17 listopada 2023r. pięciolatki, sześciolatki oraz dzieci z klas 1-3 z naszej szkoły miały możliwość wzięcia udziału w niepowtarzalnej lekcji on-line w ramach projektu edukacyjnego z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego „Bezpieczna Szkoła Krokodylka Tirka”. To Ogólnopolski projekt informacyjno - edukacyjny realizowany przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego dofinansowany ze środków Unii Europejskiej.
Lekcja z Tirkiem miała charakter interaktywny, a wykorzystane narzędzia edukacyjne w postaci m.in. prezentacji multimedialnej, umożliwiły uczniom aktywne uczestnictwo w zajęciach. Spotkanie uatrakcyjnione było także animowanymi filmikami oraz piosenkami. Dodatkowym elementem lekcji była możliwość zapoznania się ze specyfiką pracy Inspekcji Transportu Drogowego.
Krokodylek Tirek - główny bohater projektu - uczył najmłodszych bezpiecznego zachowania na drodze i w jej pobliżu, w trakcie podroży autokarem, ale też na rowerowej wycieczce, czy przejażdżce hulajnogą. Ostrzegał przed niebezpiecznymi zachowaniami -
w tym, jakim zagrożeniem może być korzystanie przez pieszego z telefonu, czy innych urządzeń rozpraszających uwagę.
Po zrealizowanych zajęciach dzieci sprawdziły swoją wiedzę biorąc udział w Quizie
o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego zdobywając sto procent poprawnych odpowiedzi.
Lekcje w ramach tego projektu odbywały się od maja bieżącego roku. W Polsce blisko 26 tys. dzieci mogło uczestniczyć w 250 takich lekcjach, w tym ta jedna niezwykła w naszej szkole.

Szkolny koordynator wydarzenia
Aneta Najdyhor

Zmagania się z gramatyką

O tym, że polska gramatyka wcale nie należy do najłatwiejszych przekonali się ci, którzy w piątek 17 listopada brali udział w eliminacjach do etapu szkolnego Ogólnopolskiego Konkursu Gramatycznego im. o. O. Kopczyńskiego, autora pierwszej polskiej gramatyki. To już XIII edycja tego konkursu, którego celem jest popularyzacja wiedzy z dziedziny gramatyki języka polskiego oraz kształcenie umiejętności poszukiwania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł. W eliminacjach szkolnych wzięło udział 6 uczniów z klas siódmych. Do etapu szkolnego konkursu zakwalifikował się Jan Sadowski uczeń klasy VII a. Gratulujemy i liczymy na to, że Jankowi uda się przejść z powodzeniem kolejne etapy tych zmagań.
 

„Ze szkoły na rynek pracy” pod takim hasłem przebiega tegoroczny Światowy Tydzień Przedsiębiorczości.

16.11.2023r  w ramach programu „Otwarta firma” klasa VIb pod opieką Elżbiety Bieleckiej i Małgorzaty Szewczyk odwiedziła Zakład Mechaniki i Blacharstwa Samochodowego
w Łomazach. Drzwi swojej firmy otworzył uczniom naszej szkoły Pan Jarosław Bielecki właściciel zakładu, który w praktyczny sposób zapoznał nas ze specyfiką pracy mechanika. Poznaliśmy przeróżne narzędzia, maszyny wykorzystywane na poszczególnych stanowiskach pracy. Młodzież mogła zweryfikować swoje wyobrażenie o zawodzie z realnymi warunkami jego wykonywania. Co niektórzy szybko się przekonali, że nie należy on do najłatwiejszych i wymaga ogromnej wiedzy, dobrej sprawności fizycznej i poznawczej. Na zakończenie czekała nas miła niespodzianka, każdy otrzymał upominek. Serdecznie dziękujemy Panu Jarosławowi Bieleckiemu za miłe przyjęcie, ciekawie spędzony czas oraz wsparcie działań edukacyjnych szkoły w zakresie planowania ścieżki zawodowej.

 

Klas Ia w Delikatesach Centrum.

W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości „Otwarta Firma” 16 listopada 2023r. klasa I a z Zespołu Placówek Oświatowych w Łomazach pod opieką wychowawczyni Aleksandry Dołęgowskiej odwiedziła Delikatesy Centrum w Łomazach. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z codziennym funkcjonowaniem Delikatesów Centrum, zobaczą kulisy pracy oraz dowiedzą się, jakie umiejętności są niezbędne w branży handlowej. Kierownik sklepu Pani Agnieszka Sobechowicz podzieliła się swoimi doświadczeniami z uczniami, opowiedziała o wyzwaniach, jakie napotyka się w prowadzeniu firmy oraz udzieliła cennych wskazówek.
Uczniowie zapoznali się z pracą kasjera. Jesteśmy przekonani, że to wyjątkowe doświadczenie pozwoli naszym uczniom poszerzyć horyzonty i zdobyć praktyczną wiedzę z zakresu przedsiębiorczości. Dziękujemy Pani Agnieszce Sobechowicz i Panu Zbigniewowi Gołosiowi za przyjęcie nas z uśmiechem oraz wzbogacenie naszej wiedzy.

 

Klasa IIa w Urzędzie Pocztowym w Łomazach

W dniu 16 listopada 2023r. uczniowie klasy 2a pod opieką wychowawcy wybrali się na wycieczkę do Urzędu Pocztowego w Łomazach, gdzie zobaczyli jak wygląda praca na poczcie z drugiej strony okienka. Poznali dokładniej zawód listonosza, zakres usług pocztowych i rolę jaką spełnia ten urząd w naszym życiu. Dowiedzieli się jaka jest droga listu, paczki i różnorodnych przesyłek. Wycieczka była zrealizowana w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości „Otwarta Firma”. Dziękujemy za życzliwość i przekazaną wiedzę.