Otwarcie Miasteczka Ruchu Drogowego.

14 listopada przy naszej szkole, odbyło się oficjalne otwarcie Miasteczka Ruchu Drogowego.
Nowo otwarty obiekt służyć będzie edukacji młodzieży i poprawie bezpieczeństwa w naszej gminie.
Miasteczko powstało dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych w ramach programu - Infrastruktura i środowisko.
Podczas otwarcia, dzieci i młodzież zaprezentowały swoją wiedzę na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a harcerze przypomnieli zasady pierwszej pomocy przedmedycznej.
W trakcie uroczystości wręczone zostały nagrody za udział w gminnych konkursach o bezpieczeństwie w ruchu drogowym.
W ramach akcji,  „Bezpieczna droga do szkoły” prowadzonej przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Białej Podlaskiej, dzieci otrzymały elementy odblaskowe tj. opaski i worko-plecaki.

 

Trzecie klasy w pieczarkarni

W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości „Otwarta Firma” 15 listopada 2023r. klasy trzecie z Zespołu Placówek Oświatowych w Łomazach pod opieką wychowawczyń Anety Najdyhor i Agnieszki Panasiuk oraz nauczycieli Elżbiety Kapłan i Marka Prokopiuka wybrały się na wycieczkę do pieczarkarni w Dubowie.  Dzięki uprzejmości właścicieli Państwa Sylwii i Wojciecha Łochinom mogliśmy zwiedzić obiekt i poznać proces uprawy pieczarek. Po zakładzie oprowadziła nas Pani Sylwia Borowik, pokazując nam hale i biura. Oglądaliśmy jak odbywa się zbiór pieczarek. Dowiedzieliśmy się, że pieczarki są sprzedawane w Polsce i eksportowane do kilkunastu krajów Unii Europejskiej m.in. do Niemiec, Holandii, Belgii, Wielkiej Brytanii i Francji. Zakład jest nowoczesny, skomputeryzowany. Dziękujemy Państwu Łochinom za przyjęcie nas z uśmiechem oraz wzbogacenie naszej wiedzy.

 

Zbiórka na rzecz osob potrzebujacych

W dniach 13-17 listopada odbędzie sie w naszej szkole zbiórka na rzecz osób potrzebujących pomocy w ramach VII Światowego Dnia Ubogich. Zbieramy środki czystości i kosmetyki. Szczegóły znajdują się na plakacie. Zbiórka przeprowadzona jest na terenie Zespołu Placówek Oświatowych w Łomazach przez Szkolne Koło Caritas. Pamietajmy. WARTO POMAGAĆ.

 

„Niepodległość znaczy wolność – słowa najpiękniejsze…”

Uroczystość szkolna upamiętniająca 105 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości odbyła się w Zespole Placówek Oświatowych w Łomazach w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości. W akademii uczestniczyli zaproszeni goście: dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łomazach pan Ryszard Bielecki i przewodnicząca Rady Rodziców pani Anna Marciniuk. Na początku cała społeczność szkolna zebrana  w hali sportowej punktualnie o godzinie 11.11 wspólnie zaśpiewała hymn narodowy. Tym samym kolejny już raz dołączyliśmy do grona szkół biorących udział w ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu” 2023. Słowa „Mazurka Dąbrowskiego” donośnie  wybrzmiewały w murach łomaskiej szkoły. Część artystyczną rozpoczęła etiuda taneczna nawiązująca do ważnych dla Polski wydarzeń historycznych. Przepiękne, przemawiające do wyobraźni wykonanie, wymowne gesty, ruch oraz kostiumy wywarły na widzach ogromne wrażenie i wzbudziły zasłużony aplauz. Uczniowie przypomnieli długą drogę do niepodległości naszej ojczyzny poprzez wiersze znanych poetów i piosenki. Kiedy obchodzimy rocznicę Polski Niepodległej, pamiętamy o Tych, którzy zachowali wiarę w odrodzenie Państwa Polskiego, za tę wielką sprawę walczyli i ginęli. Dyrektor szkoły pani Bogumiła Wińska w swoim przemówieniu podkreśliła, że człowiek tylko wtedy czuje się naprawdę wolny, kiedy może żyć, rozwijać się i mieszkać w swoim kraju. Natomiast losy ojczyzny zależą w dużej mierze od przyszłych pokoleń. Trzeba doceniać to, że mamy wolność i możemy ją świętować. Wystąpienie zakończyła słowami kardynała Stefana Wyszyńskiego: „Musicie ducha hartować, aby móc jak orły przelatywać w przyszłość Ojczyzny”. Podkreślając znaczenie patriotycznej postawy, zachęciła do wywieszenia flagi oraz uczestnictwa w gminnych obchodach Święta Niepodległości, które odbędą się nazajutrz.

 

Pomogły uwolnić Orlątko...

08 listopada dzieci z klas II-III naszej szkoły obejrzały bajkę teatralną "Orlątko" w wykonaniu Teatru Banasiów z Warszawy.  Bajka ta przygotowana  została z okazji Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Spektakl zorganizował impresariat artystyczny Bialskiego Centrum Kultury. Bajka w sposób prosty i ciekawy pokazała moment odzyskania przez Polskę niepodległości, angażując w spektakl małych widzów. Razem z Legionem Krasnoludków wszystkie dzieci  recytowały, śpiewały i maszerowały. A wszystko po to, żeby pomóc im w odzyskaniu niepodległości i uwolnieniu uwięzionego Orlątka. Dzieciom bardzo podobało się przedstawienie, wczuwały się w akcję i były niezmiernie szczęśliwe po osiągniętym zwycięstwie. Jeszcze długo w drodze powrotnej rozbrzmiewała dziecięcym głosem pieśń "My, Pierwsza Brygada...."

 

Uwaga

Konkurs wiedzy o Gminie Łomazy odbędzie się 8 listopada o godz. 9:30 w sali nr 6 Zespołu Placówek Oświatowych w Łomazach.

409 6500