Opowieść wigilijna

Przed świętami w atmosferę Bożego Narodzenia wprowadziła uczniów naszej szkoły klasa VIII a, która pod kierunkiem p. Elżbiety Kapłan przygotowała i wystawiła „Opowieść wigilijną”.   Przedstawienie było połączeniem tradycyjnego teatru z nowoczesną technologią.

Zapraszamy do obejrzenia na: https://www.youtube.com/watch?v=OPDRp1XOBCU

Spotkania opłatkowe w kl. I - III

Są święta w naszym kalendarzu – najdroższe i najbliższe,
co wywołują falę marzeń – najczulszych i najmilszych.
Ten nastrój wszystkim się udziela. Ogarnia serca, duszę
– radością szczęścia, wesela i czystych, wielkich wzruszeń.

Te ukochane przez wszystkich święta to

BOŻE NARODZENIE….

Zgodnie z tradycją naszej szkoły przed świętami Bożego Narodzenia spotykamy się na klasowych spotkaniach opłatkowych. Dzięki pomocy rodziców uczniów we wszystkich klasach I - III przygotowano uroczysty poczęstunek. Wspólnie spędzony czas to chwile radosne, pełne wzruszeń i dobrych życzeń. Dzieląc się opłatkiem i śpiewając kolędy złożyliśmy sobie życzenia świąteczne.

Kultywowanie tradycji jest bardzo ważną postawą i należy ją rozwijać od najmłodszych lat. Takie cele realizujemy podczas klasowych spotkań opłatkowych. Dzieci uczą się kultury spożywania posiłku, właściwego zachowania przy stole, ale również życzliwości wobec kolegów i koleżanek, z którymi świętują.  Dla pierwszaków to szczególny czas. Po raz pierwszy  dzielą się opłatkiem w szkole. Widać było ogromne zaangażowanie. Uczniowie klas drugich i trzecich też aktywnie uczestniczyli w klasowych spotkaniach. Przygaszone smakołyki, blask świec i takt kolędy, wszystko to pozwoliło również w naszej szkole poczuć tę rodzinną atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Boże Narodzenie to najpiękniejsze, najuroczyściej obchodzone, a przy tym najbardziej rodzinne święta. W całym długim roku nie ma tak pięknego dnia, jakim jest Wigilia. To jedyny dzień, w którym chcemy być wszyscy przy wspólnym, rodzinnym stole, zostawiamy wolne nakrycie dla zbłąkanego wędrowca i jesteśmy wzruszeni podniosłą atmosferą. Dla dzieci Wigilia to najpiękniejszy i najradośniejszy wieczór w roku. Jest choinka, płoną światełka, łamiemy się opłatkiem, składamy sobie życzenia, a po tradycyjnych smakołykach śpiewamy kolędy.

Dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu wigilijnych spotkań.


Wigilia w przedszkolu

Wigilia Bożego Narodzenia to jeden z najpiękniejszych dni w roku, na który czekamy i przeżywamy go uroczyście w naszym przedszkolu. Dzieci każdego roku poznają tradycje                 i zwyczaje świąteczne, aktywnie uczestniczą w przygotowaniach: wykonują ozdoby świąteczne, łańcuchy choinkowe oraz stroiki.

W dzień przedszkolnej Wigilii w całym przedszkolu panowała radosna, ożywiona atmosfera. Świąteczne dekoracje oraz dzieci w odświętnych strojach wprowadzały nastrój oczekiwania na wyjątkowe, niecodzienne wydarzenie. Dzieci w tym dniu wspólne kolędowały, dzieliły się opłatkiem, składały sobie życzenia oraz kosztowały pierniczki, makowce i mandarynki. Było miło, serdecznie i wyjątkowo ciepło jak na ten grudniowy dzień przystało.

Spotkanie kolędowe klas I-III

22.12.22 odbyło się spotkanie kolędowe klas I-III. Pani Dyrektor Bogumiła Wińska złożyła wszystkim życzenia Bożonarodzeniowe i Noworoczne. Rozstrzygnięko XIII Szkolny konkurs na Najładniejszą Ozdobę Bożonarodzeniową. Jury postanowiło wyróżnić wszystkie prace. Każdy uczestnik konkursu otrzymał dyplom i czekoladę ufundowaną przez Radę Rodziców. Zapraszamy na wystawę prac do kościoła w Łomazach. Wszystkim uczestnikom konkursu i rodzicom serdecznie dziękujemy.

Studio teatralne KRAK-ART z Krakowa

20 grudnia 2022 roku do naszej szkoły przyjechali wspaniali aktorzy pani Kasia i pan Maciej ze Studia teatralnego KRAK-ART z Krakowa z interaktywnym spektaklem „Śpiąca królewna”. Wszystkie dzieci z przedszkola oraz z klas 1-3 miały okazję oglądać przygody bohaterów bajki, podpowiadać im najlepsze rozwiązania, ostrzegać, pomagać wychodzić z najtrudniejszych opresji, a nawet tańczyć na weselu Aurory i Filipa. Emocjom dzieci nie było końca – od radości, smutku, strachu, przerażenia, rozbawienia aż do pełnej szczęśliwości. Wszystkim bardzo podobał się występ i czekamy na kolejne…Jubileusz 30 - lecia Podpisania Aktu Założycielskiego Przedszkola Samorządowego w Łomazach

Kart w kalendarzu ubyło niemało i lat 30 szybko zleciało.
Lecz jest coś w życiu, co się nie zmienia – to najpiękniejsze przedszkolne wspomnienia.”

         9 grudnia 2022 roku świętowaliśmy Jubileusz 30 – lecia podpisania Aktu Założycielskiego Przedszkola Samorządowego w Łomazach. Wszyscy dołożyliśmy starań, aby nasze przedszkole wyglądało wyjątkowo i chyba nam się to udało (co widać na zdjęciach)!  

         Pani Dyrerktor  Bogumiła Wińska  –zainaugurowała uroczystość i serdecznie powitała zaproszonych gości:

  • Wójta Gminy Łomazy – Pana Jerzego Czyżewskiego,
  • Przewodniczącego Rady Gminy Łomazy – Pana Andrzeja Wińskiego,
  • Dyrektora Delegatury w Białej Podlaskiej Kuratorium Oświaty w Lublinie - Panią Małgorzatę Kiec,
  • Przewodniczącą Komisji Oświaty Rady Gminy Łomazy - Panią Elżbietę Moszkowską,
  • Przewodniczącą Rady Rodziców Panią Annę Marciniuk,
  • Zastępcę Przewodniczącej Rady Rodziców Panią Ewelinę Wołosowicz,
  • Prezesa Stowarzyszenia Rozwoju Łomaz Panią Lucynę Kamińską,  
  • emerytowanych nauczycieli - Panią Teresę Kulicką, Panią Irenę Makaruk, Panią Barbarę Kapłaniuk,
  • przedstawicieli mediów,
  • absolwentów, rodziców oraz nauczycieli i dzieci.

         „Jeśli chodzi o tradycję przedszkola, to jesteśmy na 105, bo w Łomazach pierwsze przedszkole powstało 105 lat temu. Biorąc jednak pod uwagę dojrzałość, to mamy 30 lat. To wiek, w którym z jednej strony ma się doświadczenie, a z drugiej, jest się w pełni dojrzałym, twórczym, pełnym energii i gotowym do pracy” – mówiła dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Łomazach Bogumiła Wińska.
          Następnie wszystkie grupy przedszkola zaprezentowały swoje umiejętności w tańcu i piosence; nie zabrakło też humorystycznych scenek przedstawiających przedszkolną codzienność. To dzięki naszym Przedszkolakom to miejsce tętni życiem! Goście byli zachwyceni i gromkimi barwami nagradzali występy. Podczas przemówień składali gratulacje na ręce Pani Dyrektor, życząc kolejnych 30 tak owocnych lat! 
         Nie zabrakło również wspomnień przedstawionych przez Panią mgr Teresę Kulicką. Dyrektorem placówki byłam przez 20 lat. Początkowo, do przedszkola uczęszczało 30 dzieci, ale chętnych było o wiele więcej. Pamiętam, że wraz z nauczycielkami kładłyśmy duży nacisk na wychowanie patriotyczne. Organizowaliśmy też różne wycieczki, m.in. do Warszawy, Kazimierza Dolnego. Dzień w przedszkolu wypełniony był różnorodnymi zajęciami, w tym nauką wierszyków, spacerami i leżakowaniem. Dzieci chętnie brały udział
w przedstawieniach, który organizowaliśmy dla rodziców.”
Z okazji jubileuszu goście mogli obejrzeć wystawę zdjęć i artykułów przedstawiających historię Przedszkola Samorządowego w Łomazach. To był dzień pełen pozytywnych emocji. Dziękujemy wszystkim Gościom, Rodzicom, którzy swoją obecnością uświetnili naszą uroczystość.

https://www.youtube.com/watch?v=55aA76UZdo0

https://www.youtube.com/watch?v=z84o6JbA3rU

https://www.youtube.com/watch?v=cb8T6_XtLuw