Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pamiątkowej tablicy

Na terenie naszej gminy, nieopodal Łomaz jest takie miejsce, które okoliczni mieszkańcy nazywają Głuch. Leży ono na granicy miejscowości Studzianka, Lubenka i Szymanowo. Tam właśnie 15 września 1769 roku Konfederaci Barscy stoczyli z wojskami rosyjskimi bitwę, w której  zginął między innymi Franciszek Ksawery Pułaski, brat Kazimierza. Konfederaci stanęli do walki w obronie wiary i wolności. Konfederacja Barska rozbudziła patriotyzm, uważana była za jedno z pierwszych powstań narodowych. O konfederatach pisali też  poeci. Juliusz Słowacki tak o nich  pisał: „Nie ulękniemy przed mocarzy władzą (…), Bóg jest obroną i ucieczką naszą”. W 252 rocznicę tego wydarzenia odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pamiątkowej tablicy. Delegacja uczniów łomaskiej szkoły wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyła w tym wydarzeniu. Dla młodzieży była to doskonała lekcja historii oraz szeroko pojętego patriotyzmu.