Szkolne obchody Święta Niepodległości

   "Myślimy dzisiaj o Polsce. Mówimy – nasz kraj ojczysty. Słuchamy polskiego hymnu. Trwa apel uroczysty. Myślimy dzisiaj o Polsce. Historia uczy pokory. Czytamy o latach wojen, zaborów i niewoli. Nie wstydźmy się kochać Polski, nie mówmy o niej tylko    od święta. Ginęli za wolność ludzie. Musimy o tym zawsze pamiętać." - śpiewali uczniowie podczas uroczystej akademii patriotycznej przygotowanej przez społeczność szkoły z racji obchodów 103 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, która odbyła się w przeddzień święta. Wierszem i piosenką wyrazili swój szacunek do bohaterów minionej epoki, a zgromadzonym przypomnieli historię tamtych wydarzeń.

   Zazwyczaj w uroczystości z okazji Święta Niepodległości brali udział nie tylko uczniowie naszej szkoły, ale też społeczność Łomaz i okolic. W tym roku ze względu na wymogi sanitarne charakter uroczystości był zamknięty. Wśród zaproszonych gości byli: sekretarz Gminy Łomazy Pani Marianna Łojewska, przewodnicząca Rady Rodziców Pani Anna Marciniuk oraz przewodniczący Rady Gminy Łomazy Pan Andrzej Wiński.

    Gości powitała dyrektor szkoły Pani Bogumiła Wińska. W trakcie przemówienia zacytowała słowa błogosławionego prymasa Stefana Wyszyńskiego „Sztuką jest umierać dla ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze żyć dla niej”. My dziś możemy żyć dla ojczyzny, to znaczy sumiennie uczyć się, pracować, szanować innych, a „Bóg – honor – Ojczyzna” to sztandarowe hasło w dziejach historii naszego narodu. Powiedziała także, że wiele rzeczy doceniamy dopiero, kiedy je utracimy. Teraz mamy wolny kraj, ale musimy pamiętać, że nic nigdy nie jest nam dane na zawsze.

   Przewodniczący Rady Gminy podziękował za zaproszenie. Zabierając głos powiedział,że naszą powinnością jest wdzięczność i szacunek dla tych, którzy w walce o wolność oddali swoje życie. Dzięki nim mamy hymn, flagę, godło, własną kulturę, tradycje narodowe. Miłość do ojczyzny to też więcej szacunku do rodziców, nauczycieli, do tych, którzy strzegą naszych granic w tych trudnych czasach.

  Część artystyczna w wykonaniu uczniów klas: IVb, Va, VIIa i VIIIc, pełna akcentów patriotycznych, wywarła ogromne wrażenie zarówno na gościach, jak i  zgromadzonych uczniach. Poza montażem słowno - muzycznym, przygotowanym pod kierunkiem Pań Elżbiety Bieleckiej i Małgorzaty Szewczyk oraz Pana Grzegorza Kulickiego wystąpili też laureaci Szkolnego Konkursu Piosenki Patriotycznej pod kierunkiem Pań Agnieszki Panasiuk, Wiesławy Kozaczuk i Aleksandry Dołęgowskiej.

   Zwieńczeniem akademii było wspólne odśpiewanie o godzinie 11.11. naszego hymnu narodowego. W całym zespole brzmiał śpiew Mazurka Dąbrowskiego, bo śpiewali go też uczniowie klas młodszych będący w klasach oraz dzieci w przedszkolu.  Nasza szkoła włączyła się w ten sposób  w kolejną edycję akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”.