Witaj Pani Wiosno!

Mimo że tegoroczna zima obeszła się z nami dość łagodnie, na przyjście wiosny, choćby tej kalendarzowej czekamy wszyscy. Pierwszy Dzień Wiosny w łomaskiej szkole świętowany bywał różnie. Klasy najmłodsze wraz z wychowawcami zwykle świętują we własnym gronie, podobnie było i w tym roku.  Radosny występ przygotowała klasa I pod kierunkiem pani Agnieszki Panasiuk. W tym miejscu należy dodać, że Rada Rodziców we współpracy z Samorządem Uczniowskim zaprosiła wszystkich chętnych uczniów od klasy pierwszej do ósmej do wzięcia udziału w konkursie na najlepsze przebranie. Była to doskonała okazja do wspólnej zabawy przy jednoczesnym kształtowaniu kreatywności. Jak się okazało konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem szczególnie w klasach młodszych. Chociaż trzeba przyznać, że i uczniowie klas najstarszych mieli wiele ciekawych pomysłów. Jury z Panią Anną Marciniuk jako przewodniczącą na czele miło nie lada dylemat, komu przyznać nagrody w poszczególnych grupach wiekowych. Na przegląd przygotowanych przez uczniów strojów odsyłamy do galerii. Bardzo fajny, widowiskowy a nawet czasem nieco szokujący okazał się pomysł młodzieży na to, by Pierwszy Dzień Wiosny był dniem bez plecaka. Co tu się działo w niektórych klasach?! Tego nie da się opisać, to trzeba koniecznie zobaczyć! Odsyłamy do galerii. Stało się już tradycją, że klasy od IV do VIII świętują 21 marca szkolny Dzień Poligloty. Dlatego też w takiej wiosennej atmosferze miało miejsce podsumowanie szerokiej gamy konkursów językowych, do których przystępowali nasi uczniowie. Mowa tu o konkursach z języka angielskiego i rosyjskiego (szczegółowe dane poniżej). Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody. Nie obyło się oczywiście bez występów. Usłyszeliśmy między innymi piosenki w języku angielskim w wykonaniu klasy czwartej, zabawne scenki z udziałem klas piątych.  Uczniowie klasy VIII b przygotowali natomiast prezentacje multimedialne o wielkich ikonach ze  świata muzyki: o zespole muzycznym Queen i o Michaelu Jacksonie. Miło nam niezmiernie, że w świętowanie włączyły się uczęszczający od kilku tygodni do naszej szkoły uczniowie z Ukrainy, którzy również przy pomocy prezentacji multimedialnej przybliżyli nam swoją ojczyznę. Klasa VIII c zaproponowała widzom fragment, a właściwie fragmencik  sceny z „Romea i Julii” W. Szekspira. Nie była to jednak wersja klasyczna, zresztą sami zobaczcie Julię, tyle że nie na balkonie – a z balkonikiem! Dla tych, którzy mieli chęć nieco poruszać się na hali sportowej nauczyciele wychowania fizycznego przygotowali zabawy i konkursy zręcznościowe.  Od wielu już lat podczas tej witającej wiosnę uroczystości mają miejsce takie niecodzienne lekcje fizyki i chemii. Choć nauka tych przedmiotów nie należy do najłatwiejszych, uczniowie zawsze chętnie uczestniczą w wykonywaniu doświadczeń podczas lekcji. Ci, którym idzie to najlepiej, mogli się zaprezentować w pokazach przygotowanych pod kierunkiem nauczycieli fizyki i chemii.  Uczniowie pod kierunkiem pań Agnieszki Tremeskiej i Grażyny Skrzyńskiej przygotowali ekscytujący pokaz, w trakcie którego mogliśmy zobaczyć sztuczne ognie, maszynę parową, produkcję pasty dla słonia, oraz stworzenie chemicznego potwora. Krótko mówiąc był ogień, dym i piana, czyli było bardzo ciekawie! No i jak tu teraz po tych wszystkich atrakcjach wysiedzieć w klasie?

Oto lista wszystkich nagrodzonych uczniów w konkursach językowych:

Szkolny konkurs na komiks w języku angielskim „My English comic”
I miejsce – Igor Tokarski kl. VIIIB
II miejsce – ex aequo Emilia Panasiuk kl. VIII B i Piotr Samosiuk kl. VII B
III miejsce – Aleksandra Jarocka kl. VIII A
Wyróżnienie: Jakub Tykałowicz kl. VIII B

Karolina Sawicka kl. VIIB
Szymon Wołosowicz kl.VIA
Lena Klimkowicz kl. VB
Paweł Rycerski kl. VIIB
Julia Korszeń kl. VIIIC
Bartosz Kurowski kl. IVA

Mistrz Gramatyki Angielskiej
Tytuł „Mistrza Gramatyki Angielskiej” zdobył Krzysztof Jarzębski z klasy VIA.
Tytuł „Wicemistrza Gramatyki Angielskiej” zdobyli (ex aequo) Iwona Stanilewicz z klasy VIIC i Mateusz Kowieski z klasy VIIIB.

Konkurs z języka angielskiego „Symbole Wielkiej Brytanii”

Kategoria klas IV-VI:

• Lena Hordejuk kl. IVB
  • Piotr Samosiuk kl. VIIB
  • Hubert Fiedorczuk kl. VIIIC

Szkolny konkurs językowo – plastyczny „A Letter to Santa Claus”
dla klas IV – VI.
I miejsce – Lena Murawska, kl. IV B
II miejsce – Magdalena Stankiewicz, kl. V b
III miejsce – Zuzanna Kościuczyk, kl. V B

Konkurs językowo-gramatyczny „Mistrz języka rosyjskiego”
Klasy V-VI
I miejsce – Jan Sadowski, kl. V a
II miejsce – Krzysztof Jarzębski, kl. VI a
III miejsce - Wiktoria Szyndler  kl.  V B
Klasy VII-VIII
I miejsce – Agnieszka Arseniuk   VIIIA
II  miejsce – Julia Korszeń   VIIIC
III miejsce – Igor Tokarski   VIIIB

Konkurs kaligraficzny „Cyrylica? – to proste!”
I miejsce – Aniela Lewkowicz IVA
II miejsce  – Lena Rusek IV A
III miejsce – Roman Starushyk IVB i  Weronika Wójtowicz IVA

Powiatowy konkurs językowo-plastyczny z języka rosyjskiego „Przygody Czeburaszki”