Tak świętowaliśmy Dzień Patrona

Uczniowie łomaskiej szkoły w ostatni dzień marca uroczyście świętowali Dzień Patrona Szkoły Tadeusza Kościuszki.  W uroczystości uczestniczyła przewodnicząca Rady Rodziców Pani Anna Marciniuk. Uczniowie klasy VII a w przygotowanym pod kierunkiem Pani Beaty Piotrowskiej montażu słowno – muzycznym ukazali nam człowieka wielkich czynów, który wytrwale dążył do celu, sumiennie wywiązywał się ze swoich obowiązków. Stawiał czoła przeciwnościom losu i rzetelnie zapracował na szacunek i uznanie. Z ust występującej młodzieży usłyszeliśmy, że wybór tak niezwykłej postaci na patrona szkoły zobowiązuje nie tylko do pamięci o jego czynach ale również do stawiania go za doskonały wzór zdobywania wszechstronnej wiedzy, poszanowania własnej i cudzej godności, szacunku do rodziców i kolegów, a przede wszystkim jako wzór miłości do Ojczyzny. Pani dyrektor Bogumiła Wińska w swoim wystąpieniu zwróciła uwagę na to, że codzienna, sumienna nauka to trud, który ponoszą uczniowie. Trudem są także dobre relacje koleżeńskie, a nade wszystko patriotyzm. Jego wyrazem jest między innymi dzisiejsza uroczystość. Przemówienie zakończyła słowami: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”. Stało się już tradycją, że uroczystości patronalne poprzedza Gminny konkurs wiedzy „Tadeusz Kościuszko – patron naszej szkoły” pod honorowym patronatem wójta Gminy Łomazy – Pana Jerzego  Czyżewskiego. Z roku na rok konkurs ten cieszy się coraz większym zainteresowaniem młodzieży. W bieżącym roku szkolnym przystąpiło do niego  20 uczniów z klas  IV – VIII.
I miejsce zajęła Emilia Panasiuk uczennica klasy VIII b
II miejsce  - Julia Korszeń  uczennica klasy VIII c
III miejsce   - Maja  Rudzka uczennica klasy VII ze Szkoły Podstawowej w Huszczy.
Wyróżnienie przyznano Patrycji Bańkowskiej  uczennicy klasy VIII b.

Uczniowie klas młodszych przystąpili do  szkolnego konkursu plastycznego „Portret naszego patrona Tadeusza Kościuszki”.
I miejsce – Anastazja Wołosowicz klasa III a
II miejsce – Łucja Bańkowska klasa II b
III miejsce – Kacper Nazarewicz  klasa III a
Wyróżnienia zdobyli:
Sophie  Schadel klasa I b
Filip Kościuczyk Klasa II b
Magdalena Michalczuk klasa III a
W konkursie wzięło udział 21 osób z klas 1-3. Pozostali uczniowie otrzymali dyplomy za udział.

Przy okazji tak podniosłego święta podsumowano także inne konkursy, w których brali udział uczniowie naszej szkoły. ‘I tak po kolei:
Szkolny konkurs znajomości legend dla klas IV:
I miejsce - Jakub Derlukiewicz
II miejsce – Laura Cybulska i Piotr Bańkowski
III miejsce – Aleksandra Cybulska

Szkolny konkurs gramatyczny dla klas VII – VIII:
I miejsce – Jan Kożuchowski klasa VIII c
II miejsce – Dawid Najdyhor  klasa VIII c
III miejsce – Sandra Wilbik klasa VIII c

Konkurs Poetycki dla Dzieci Szkół Podstawowych Województwa Lubelskiego „NIEZŁOMNI W MOICH OCZACH”. Naszą szkołę w tym konkursie reprezentowały:
 Patrycja Bańkowska i Emilia Panasiuk - uczennice klasy VIII b, które zdobyły wyróżnienia.

W miesiącu lutym w ramach Szkolnych obchodów „Dnia Bezpiecznego Internetu 2022 Działajmy Razem!” nauczyciele poloniści we współpracy z nauczycielami informatyki zorganizowali i przeprowadzili szkolny konkurs na rymowankę/wierszyk „Jestem bezpieczny w sieci”. Nadrzędnym  jego celem było pogłębianie świadomości zagrożeń, jakie może nieść  ze sobą niewłaściwe korzystanie z Internetu.
Wśród laureatów ( w grupie młodszej) znalazły się:
I miejsce – Wiktoria Szyndler uczennica klasy V B
II miejsce – Wiktoria Żakowska uczennica klasy IV a
III miejsce – Lena Klimkowicz uczennica klasy V b

Do grona laureatów w grupie starszej weszli:
I miejsce – Karolina Sawicka – kl. VII b
II miejsce – Patrycja Bańkowska – kl. VIII b
III miejsce – Szymon Arseniuk – kl. VIII a

Do tych, którzy niezbyt mocno czują się w wierszykach i rymowankach skierowany był konkurs plastyczny o podobnej tematyce pod hasłem: ”Bezpieczeństwo w sieci”. Jego laureaci to:
I miejsce – Lena Hajbos z klasy V B
II miejsce – Karolina Sawicka z klasy VII B
III miejsce – Jakub Tykałowicz z klasy VIII
Wyróżnienia w tym konkursie otrzymały:
Patrycja Bańkowska z klasy VIII b i Emilia Marciniuk z klasy V a.

Po części oficjalnej uczniowie pod opieką nauczycieli wychowania fizycznego mogli wziąć udział w krótkiej rywalizacji sportowej. Poprzedziło ją brawurowe  wykonanie popularnego tańca – belgijki. Zatańczyć mógł każdy, dlatego też na parkiecie hali sportowej pojawił się tłum chętnych. Więcej szczegółów w relacji foto. Zapraszamy!.