Apel Pamięci – „Katyń…ocalić od zapomnienia”

„Tam na nieludzkiej ziemi zabito wiarę, nadzieję miłość jednym strzałem w tył głowy”. W samo południe 13 kwietnia 2022r. na placu szkolnym miała miejsce podniosła uroczystość pod honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki prof. Przemysława Czarnka upamiętniająca 82 rocznicę Zbrodni Katyńskiej. W 2007r. Sejm RP ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Do idei upamiętnia ofiar NKWD poprzez sadzenie Dębów Pamięci przyłączyła się również nasza szkoła. Przed budynkiem łomaskiej szkoły 11 lat temu z inicjatywy Uczniowskiego Ludowego Klubu Sportowego „Niwka” w Łomazach, Stowarzyszenia „Parafiada” i Zespołu Szkół w Łomazach w ramach realizacji programu „Katyń …ocalić od zapomnienia” posadzono 4 Dęby Katyńskie poświęcone: porucznikowi Romanowi Jeśmanowi urodzonemu w Smoleńsku, doktorowi Mieczysławowi Lutmanowi ostatniemu przedwojennemu staroście Białej Podlaskiej, porucznikowi Stefanowi Lesiukowi pochodzącemu z Wisznic i aspirantowi Janowi Chilimończykowi pochodzącemu z Romaszek, gmina Rossosz. Każde z drzew upamiętnia jedną zamordowaną osobę, stając się swoistym żywym pomnikiem, w myśl zasady – JEDEN DĄB, JEDNO NAZWISKO Z LISTY KATYŃSKIEJ. Nasza szkoła stała się w ten sposób ważnym ogniwem w łańcuchu pamięci przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Tegoroczny Apel Pamięci to dla współczesnej młodzieży niecodzienna lekcja historii o skrytobójczym, bestialskim mordzie dokonanym w kwietniu 1940r. w leśnych dołach koło Katynia, Miednoje, Charkowa i innych miast Związku Radzieckiego przez stalinowskich oprawców na ponad 21 tysiącach  polskich bohaterów. Ten wyjątkowy łańcuch nie może zostać przerwany. W obliczu tej jakże straszliwej Zbrodni Katyńskiej, w jej 82 rocznicę pochylamy z szacunkiem głowy, upamiętniając ofiarę polskich  oficerów Wojska Polskiego, policjantów, funkcjonariuszy, lekarzy, naukowców, duchownych, zamordowanych strzałem w tył głowy. Naszym wspólnym obowiązkiem jest kształtowanie w młodym pokoleniu miłości do Ojczyzny w oparciu o wiedzę historyczną i doświadczenie minionych pokoleń.  Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu. W uroczystości przygotowanej przez uczniów klas VII i VIII pod kierunkiem Beaty Piotrowskiej i Grzegorza Kulickiego wzięli udział zaproszeni goście: radny Powiatu Bialskiego Marek Uściński, wójt Gminy Łomazy Jerzy Czyżewski. Marek Uściński jako ówczesny przewodniczący LKS „Niwka” zabrał głos jako pierwszy. To on był inicjatorem zasadzenia Dębów Pamięci przed łomaską szkołą. Przybliżył zgromadzonej młodzieży relację z wydarzenia sprzed 11 lat. Opowiedział, jak poświęcił wiele godzin, by wyszukać z długiej listy katyńskiej nazwiska osób, które w jakiś sposób były związane z naszym terenem i do tamtego czasu nie zostały upamiętnione żywym pomnikiem. Według organizatorów najodpowiedniejszą wtedy datą była pierwsza rocznica katastrofy smoleńskiej. Wójt Jerzy Czyżewski gorąco podziękował za zorganizowanie uroczystości. Dodał, że zbrodnie katyńskie nie zostały rozliczone, a historia jest zakłamywana. Jednak należy znać swoją historię, a przede wszystkim o niej pamiętać. Na zakończenie uroczystości minutą ciszy oddano hołd poległym i zapalono znicze. Dyrektor Bogumiła Wińska wyraziła nadzieję, że świadomość bycia Polakiem dla każdego z tu zgromadzonych przedstawicieli młodego pokolenia jest bardzo istotna. Apel Pamięci zakończył „Hymnu Sybiraków” w wykonaniu jednej z uczennic.