Wycieczka do stolicy.

Kolejna klasa pojechała zwiedzać naszą piękną stolicę. Tym razem do Warszawy udali się uczniowie klasy 7c z opiekunami panią Grażyną Skrzyńską i Agnieszką Tremeską. Jako że są to specjalistki od  takich przedmiotów jak fizyka i chemia, pobyt zaczęli od warsztatów z ciekłym azotem, na których mogliśmy poznać specyficzne właściwości i zastosowanie tego gazu. Były to niezwykle fascynujące zajęcia. Uczniowie mogli empirycznie przekonać się, jakie działanie ma  na różne przedmioty i rośliny( a przypominamy, że temperatura ciekłego azotu to – 195*C). W takich laboratoryjnych warunkach zwykły banan mógł zamiast młotka służyć do wbijania gwoździ. Był też pokaz błyskawicznego zamrażania  kwiatów, czy tworzenia efektownych dymów. Uczestnicy wycieczki mogli też spróbować mrożonych ciastek i chipsów. Reasumując zdobytą podczas lekcji i utrwaloną w trakcie warsztatów wiedzę,  uczniowie z pewnością zapamiętają, że azot ze względu na swoje właściwości ma duże zastosowanie w przemyśle spożywczym i w medycynie. Po spotkaniu z zimnym gazem wycieczkowicze udali się do Muzeum Powstania Warszawskiego. Ten punkt programu przypomniał wiedzę z historii. Pobyt w Muzeum pozwoliło lepiej poznać historię Warszawy i jej mieszkańców, ale co ważniejsze -  umożliwił lepsze zrozumienie tego okresu w historii Polski oraz istoty samego powstania. Muzeum Powstania Warszawskiego jest hołdem wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę. Przemierzając ekspozycję można było poczuć klimat powstańczej Warszawy. Od naszego przewodnika dowiedzieliśmy się, jak przebiegało 63 dni walk i jak wyglądało w owym czasie codzienne życie ludności cywilnej. Wytyczona trasa, prowadząc przez poszczególne sale tematyczne, oddawała chronologię wydarzeń. Sceneria sprzed 60 lat (granitowy bruk, wokół gruzy zniszczonej Stolicy) wiernie oddawały czas  Sercem Muzeum jest stalowy monument, przechodzący przez wszystkie kondygnacje budynku. Na jego ścianach wyryte jest kalendarium Powstania, a dobiegające z niego brzmienie bijącego serca symbolizuje życie Warszawy  1944 roku. Po przyłożeniu ucha słychać dźwięki walczącego miasta - pełne grozy krzyki, odgłosy wystrzałów, powstańcze piosenki i audycje radia "Błyskawica". Na parterze przedstawiono czas okupacji i sam wybuch Powstania - godzinę "W". W oddzielnym pomieszczeniu eksponowane są maszyny drukarskie z lat 40. Wszystkie, mimo upływu lat, są sprawne i drukują m.in. historyczne obwieszczenie z 3 sierpnia 1944 roku, "Biuletyn Informacyjny" oraz ulotki okolicznościowe. Na trasie zwiedzania znajduje się aranżacja kanału, gdzie identyfikacji z powstańcami służy odpowiednia scenografia, efekty wizualne i dźwiękowe. Na piętrze pokazany jest upadek Powstania i następujące po nim wydarzenia. Wyróżnioną, bardzo ważną częścią jest Miejsce Pamięci, w którym znajdują się powstańcze mogiły. Jednak na wszystkich ogromne wrażenie zrobiła replika bombowca Liberator B-24J, podwieszona w nowej hali muzealnej. Samoloty tego typu, startujące z Brindisi we Włoszech, niosły w trakcie Powstania pomoc walczącej Warszawie. Pobyt w Muzeum Powstania Warszawskiego to był czas refleksji i powagi – prawdziwa lekcja historii. Jak podczas każdej wycieczki, tak i tym razem znalazł się czas na prawdziwą rozrywkę. Wycieczka udała się na „Stację – grawitację” -  nowoczesny park trampolin, unikalny park linowy, ścianki wspinaczkowe i inne atrakcje. W ferworze świetnej  zabawy zdawać by się mogło, że  nie  istnieją prawa fizyki i grawitacja. To był dopiero relaks!