Dzień Promocji Zdrowia - „Aby zdrowym być, trzeba umieć żyć”

Obchody Dnia Promocji Zdrowia połączone zostały z Dniem Dziecka. Na hali sportowej pojawili się wszyscy uczniowie i nauczyciele, aby obejrzeć program przygotowany przez uczniów klasy VIII b i VII c.
Zanim jednak uczniowie wyżej wymienionych klas zabrali głos, zgromadzeni mieli ogromną przyjemność obejrzenia krótkiego pokazu Taekwon-Do, przygotowanego przez państwa Magdę i Artura Romaniuków. Najpierw zaprezentowali się najmłodsi adepci klubu – uczniowie z klas I -III i przedszkola. Zawodnicy bardziej zaawansowani zademonstrowali kombinacje kopnięć, technik ręcznych i nożnych, elementy samoobrony, walki  - obrony przed atakiem z niebezpiecznym narzędziem (nożem). Pokaz wzbudził wielkie emocje. Nie można tu nie wspomnieć, że publiczność miała przyjemność zobaczyć przy okazji wielokrotne medalistki Polski  - panie Magdę Romaniuk i Anastazję Stanilewicz (nasze absolwentki, z których jesteśmy bardzo dumni), które prowadziły cały pokaz. Po tej jakże ekscytującej dawce emocji przyszedł czas na dalszą część programu. Hasłem przewodnim spotkania było zdrowie, a o tej najcenniejszej chyba dla każdego człowieka wartości pisali wielcy poeci, jak choćby Jan Kochanowski czy Ignacy Krasicki. Propagowaniu zdrowego stylu życia służyły też wykorzystane przez organizatorów różnorodne utwory muzyczne. Nikogo  chyba  nie  trzeba  przekonywać,  jak  ważne  dla  człowieka  jest  zdrowie  oraz  dobra  forma  fizyczna  i psychiczna.  Jednak  mimo  iż większość  z  nas  wie,  co  szkodzi  zdrowiu, a co  mu   służy, nie  czyni  zbyt  wiele, by  na długie  lata  zachować  dobrą  kondycję  fizyczną  i  psychiczną. Nasze zdrowie zależy od nas samych i naszym obowiązkiem jest o nie dbać. Refleksje   nad  zagadnieniem zdrowia  towarzyszyły  ludziom  od  bardzo  dawna. Wydaje się, że  we współczesnym świecie nabierają szczególnego znaczenia. Mamy nadzieję, że słowa żartobliwej piosenki: „Cukru całe mrowie niszczy moje zdrowie
Tłuszcz jak ludożerca co dzień mnie uśmierca. A więc mądre dzieci niech nie jedzą śmieci.” Być może wzbudziły refleksje w niektórych słuchaczach. Zdajemy sobie chyba wszyscy sprawę, że
  dobra  forma  fizyczna  i  psychiczna  w  dużej  mierze  zależy  od naszego  podejścia  do  siebie  samego i do otaczającej  nas rzeczywistości.
Niewątpliwie negatywny wpływ na nasze zdrowie ma  zbyt długie i zbyt częste korzystanie z urządzeń elektronicznych. Mówiła o tym prezentacja multimedialna pt: „Wirtualny świat realnych zagrożeń”. Promocji zdrowia służyły  organizowane w szkole liczne konkursy  o tematyce prozdrowotnej. Ich podsumowanie nastąpiło w końcowej części uroczystości. Laureaci otrzymali stosowne dyplomy i drobne upominki.

1. Konkurs wiedzy o zdrowiu

1 miejsce- Wiktoria Szyndler kl. VB

2 miejsce- Zuzanna Telaczyńska kl. VA

3 miejsce- Natalia Kunc- kl. VA

Wyróżnienie- Emilia Marciniuk- kl. VA

1. Konkurs na najładniejszą piramidę żywieniową

1 miejsce- Piotr Bańkowski kl. IVB

2 miejsce- Miłosz Sobechowicz kl. IVB

3 miejsce- Lena Rusek kl. IVA i Lena Hordejuk kl. IVB

Wyróżnienie- Aleksandra Szudejko- kl. IVB

1. Konkurs plastyczny „Moje zdrowie w moich rękach”

1 miejsce- Sandra Wilbik kl. VIIIC

2 miejsce- Maciej Żakowski kl. VIIA

3 miejsce- Ivan Dudko kl. VIIC

1. Konkurs plastyczny „Jestem niezależny”

Nagrodzone za udział w konkursie: Lena Rusek i Weronika Wójtowicz kl. IVA

Tradycyjnie szkolne obchody Dnia Promocji Zdrowia rozpoczynają się od Biegu po Zdrowie organizowanego przez nauczycieli wychowania fizycznego. Ta część imprezy odbywa się oczywiście na łomaskim stadionie. Wyniki Biegu po Zdrowie przedstawiła p. Marta Bednaruk – Bańkowska.

Wyniki rywalizacji sportowej w Biegu po Zdrowie 2022

I miejsce: Wiktor Sobechowicz

II miejsce: Paweł Stankiewicz

III miejsce: Adam Olichwierowicz

Tegoroczna edycja Biegu po Zdrowie została zrealizowana dzięki wsparciu finansowemu Wójta Gminy Łomazy - Pana Jerzego Czyżewskiego, firmie Quality Goods Polska oraz ULKS Niwka w Łomazach.

Program szkolnych obchodów Dnia Promocji Zdrowia przygotowali członkowie zespołu ds. promocji zdrowia: p. Marta Bednaruk- Bańkowska, p. Marek Prokopiuk, p. Dorota Jeruzalska, p. Grażyna Skrzyńska. Nad przygotowaniem dekoracji czuwały p. Elżbieta Derlukiewicz-Rusek i p. Aldona Onisiewicz.

Jako, że dzisiejsze obchody Dnia Promocji zdrowia połączone były częściowo z Dniem Dziecka, pani Dyrektor Bogumiła Wińska, dziękując na zakończenie uroczystości wszystkim tym, którzy przyczynili się do przygotowania tego przedsięwzięcia, życzyła wszystkim zdrowia i zaprosiła wszystkich na lody ufundowane przez Radę Rodziców z okazji Dnia Dziecka. Takim słodkim akcentem zakończyły się  obchody  Dnia Promocji Zdrowia. Uczniowie pod opieką swoich wychowawców rozpoczęli świętowanie Dnia Dziecka.

Na koniec, niezależnie od obchodzonego święta, może warto skorzystać z podanego przez uczniów  gotowego przepisu gwarantującego dobre samopoczucie: DUŻĄ ILOŚĆ POZYTYWNEGO MYŚLENIA ŁĄCZYMY Z PLANEM ZAJĘĆ  DO ZROBIENIA . Z PRZYPRAW  NIE STOSUJEMY  ZŁOŚCI,  NATOMIAST  BEZ  OGRANICZEŃ  DODAJEMY MOC  ŻYCZLIWOŚCI.