„STACJA SOBIBÓR”

8 czerwca 2022 roku młodzież z klas VIII i VII B była na wycieczce w Sobiborze. Uczniowie mieli możliwość zwiedzenia z przewodnikiem Muzeum Byłego Obozu Zagłady. Ekspozycja złożona z 16 paneli tematycznych ukazuje dzieje obozu zagłady w Sobiborze z uwzględnieniem losów poszczególnych ofiar . Materiały Ikonograficzne to niemal setka zdjęć i dokumentów. Centralną część przestrzeni ekspozycji zajmuje dwudziestopięciometrowa gablota, w której znajduje się 700 obiektów odkrytych podczas trwających od 2000 roku badań archeologicznych. Są to przedmioty osobiste należące do ofiar głównie: biżuteria, klucze, okulary, fragmenty ubrań, przybory piśmiennicze. Większość z nich pozostaje anonimowa. Nasi podopieczni wzięli również udział w warsztatach edukacyjnych. Niestety, ze względu na prace remontowe prowadzone na zewnątrz, nie mogliśmy zwiedzić terenów byłego Obozu Zagłady. Dzięki staraniom naszego księdza wikariusza mogliśmy również nawiązać kontakt ze Szkołą Specjalną we Włodawie, gdzie zostaliśmy miło przyjęci.

Fot. Łukasz Kukawski