Jak to z Popielem, Juratą i Weresem było, czyli o legendach Słowian

Czy wiecie, kto to był Weres, Gniotek czy Lasowik? Uczniowie klas piątych już wiedzą! We czwartek 20 października pojechali z opiekunami do Białej Podlaskiej na spektakl przygotowany przez Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia pt.: „Legendy Słowian”. W murach Akademii Bialskiej PSW uczestnicy poznali fragmenty  kilku najbardziej znanych legend polskich. Oczom widzów ukazały się między innymi postacie: Weresa, Peruna, Juraty, Popiela i jego żony Rzepichy. Treść legend pokazana została w bardzo przystępny, momentami humorystyczny sposób, co niezmiernie spodobało się uczniom. Doskonała gra aktorska, do tego muzyka, efekty świetlne wprowadziły  w odpowiedni do scenerii nastrój. Na scenie dużo się działo. Współczesna technika pozwalała na takie konstruowanie scenografii, że w jednej chwili widzowie przenosili się z morskich głębin  do zamku Popiela, to znów do chaty Piasta Kołodzieja i Rzepichy. Oczywiście spektakl nie był pozbawiony elementów wychowawczych. Pokazał, jak ciężka praca i gościnność kmiecia Kołodzieja sprawiły, że spotkała go niespodziewana nagroda i stał się założycielem panującego długie lata rodu Piastów. Spektakl „Legendy Słowian” był doskonałą lekcją polskiego jak i historii. Z pewnością zachęcił uczniów do sięgnięcia po jakże różnorodne i piękne legendy.

image000000003