Klasy ósme w kinie

Początek roku dawno za nami, pierwsze powtórzenia, sprawdziany również, dlatego korzystając z jeszcze całkiem przyjemnej, jesiennej pogody sporo klas wybrało się na wycieczki. Taka forma spędzania czasu niesie ze sobą wiele zalet, od typowo rozrywkowych poczynając, na dydaktyczno – wychowawczych kończąc. Dnia 19 października klasy 8a i 8c pojechały na wycieczkę  do Białej Podlaskiej. Jednym z głównych punktów programu było obejrzenie filmu „Orlęta Grodno’ 39”. Dzieło Krzysztofa Łukaszewicza jest pierwszą produkcją filmową o agresji wojsk sowieckich na Polskę we wrześniu 1939 r. Przedstawia  dramatyczny obraz wojny z sowietami widziany oczami dwunastoletniego chłopca. Leon jest żydowskim dzieckiem zafascynowanym polską tradycją niepodległościową. Wraz ze zrzuceniem 1 września niemieckich bomb na Grodno kończy się świat jego beztroskiego dzieciństwa. Po ataku Rosjan 20 września nieliczne oddziały wojskowe wspomagane przez ludność cywilną i młodzież szkolną bohatersko bronią miasta, stając się jednocześnie ofiarami niezwykłego okrucieństwa okupantów. Film wywarł na młodzieży ogromne wrażenie. Nie tylko z powodu toczącej się aktualnie wojny rosyjsko-ukraińskiej. Można powiedzieć, że była to niesamowita lekcja historii. Po filmie przyszedł czas na ekologię. Ósmoklasiści odwiedzili Zakład Zagospodarowania Odpadów, gdzie obejrzeli film edukacyjny dotyczący segregacji i  przeróbki odpadów. Poznali nowoczesne technologie przetwarzania odpadów w celu przygotowania ich do odzysku, recyklingu i ponownego zagospodarowania. Tym sposobem młodzież mogła się przekonać, że możliwe jest tworzenie przyjaznego i ekologicznego środowiska, które funkcjonuje w harmonii z całym otoczeniem. Jak wynika z powyższej relacji, warto jeździć na wycieczki szkolne.