„Ojczyznę wolną pobłogosław Panie”

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Łomazach od wielu lat odbywają się w dniu 11 listopada. Tak było i w tym roku. Uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny. Podczas kazania usłyszeliśmy od księdza kanonika Adama Kameckiego piękne i jakże ważne słowa. Zaapelował, byśmy spojrzeli na wspólną matkę – Polskę, byśmy na nowo zauważyli fundamentalne wartości takie, jak: niepodległość, z którą wiąże się nasza narodowa tożsamość oraz wolność. Święto Niepodległości pozwala spojrzeć na dzieje naszego narodu i wciągnąć właściwe wnioski. Podkreślił, że to wiara i możliwość gromadzenia się i wspólnego modlenia się w świątyni pańskiej były tym, co w różnych momentach pomagało Polakom przetrwać. Warto o tym pamiętać w czasach, gdy  próbuje się budować świat w oparciu o nowe wartości. Uroczystą mszę świętą zakończyły słowa pieśni „Boże coś Polskę”. Następnie uczestniczący przemaszerowali z pocztem sztandarowym szkoły i orkiestrą strażacką na czele pod pomnik upamiętniający wszystkich poległych w obronie ojczyzny. Tam delegacje władz gminnych, szkolnych i samorządowych złożyły w hołdzie poległym wieńce. Kolejnym ważnym i nowym punktem obchodów było wciągnięcie flagi na maszt w ramach projektu „Pod biało – czerwoną”. Mieszkańcy naszej gminy dołączyli do projektu i maszt stanął przed głównym wejściem do budynku szkoły. Po odegraniu i odśpiewaniu hymnu państwowego poczet flagowy Ochotniczej Straży Pożarnej wciągnął flagę na maszt. Dalsza część uroczystości miała miejsce w hali sportowej. Gospodarz obiektu pani dyrektor Bogumiła Wińska powitała przybyłych gości. Byli wśród nich:

• wójt gminy Łomazy – Jerzy Czyżewski,
  • proboszcz parafii  pod wezwaniem Św. Apostołów Piotra i Pawła w Łomazach ks. kanonik Adam Kamecki,,
  • kierownik placówki terenowej KRUS  w Białej Podlaskiej -  Marek Uściński,
  • przewodniczący Rady Gminy Łomazy- Andrzej Wiński,
  • wiceprzewodniczący Rady Gminy Łomazy – Ireneusz Korszeń,
  • przewodnicząca Rady Rodziców  -  Anna Marciniuk,
  • wiceprzewodnicząca Rady Rodziców – Ewelina Wołosowicz,
  • prezes Gminnej Spółdzielni - Tadeusz Bańkowski,
  • dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury -  Ryszard Bielecki,
  • dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej  - Agata Chwalewska,
  • komendant gminny OSP Łomazy  - pan Roman Stanilewicz
  • prezes OSP Łomazy – pan Grzegorz Tereszczuk
  • radni Gminy Łomazy: Kamil Frączek, Rafał  Cybulski, Grzegorz Wysocki, Leszek Firysiuk.

Gorąco powitała przybyłych mieszkańców Gminy Łomazy, nauczycieli, pracowników szkoły oraz uczniów. Podziękowała wszystkim tym, którzy przyszli w dzień wolny od pracy, by uczestniczyć w tym święcie, pokazując tym samym właściwą postawę patriotyczną. Zacytowała słowa wiersza L. Staffa „Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą”, podkreślając tym samym wartość wolności oraz możliwość zamanifestowania swojego patriotyzmu choćby przez wywieszenie przy swoich domach biało – czerwonej flagi czy obecność podczas tej uroczystości. Wójt gminy Jerzy Czyżewski zwrócił uwagę, że prawdziwie kochać Polskę, to kochać swoją małą ojczyznę – miejscowość, gminę, miejsce, w którym czujemy się bezpiecznie. Miłość do ojczyzny to także wolność dokonywania wyborów, troska o miejsca pamięci, szacunek do godła, hymnu oraz wpajanie tych wartości młodym pokoleniom. Jako ostatni zabrał głos pan Marek Uściński. Uwagę słuchaczy skierował głównie w stronę pojmowania niepodległości jako możliwości samodzielnego decydowania o naszym losie, bycie. Szczególnie ważne jest to dziś, kiedy są zakusy, aby tę niepodległość zamienić na podległość gospodarczą, ekonomiczną, wyszydzanie naszych podstawowych wartości. Dlatego musimy przekazywać te wartości, które tkwią w naszych korzeniach. Ojczyzna to ojcowizna, wszystko to, co otrzymaliśmy od swoich przodków: wiara, język, tradycje, kultura materialna i niematerialna. Na zakończenie swego wystąpienia zaapelował  o rozbudzenie w sobie refleksji na te, jakże ważne tematy.

Po wystąpieniach gości głos zabrali uczniowie, którzy przygotowani przez panie Elżbietę Bielecką i Małgorzatę Szewczyk zaprezentowali wzruszający montaż słowno – muzyczny. Były piękne utwory naszych poetów, znane od pokoleń pieśni patriotyczne, jak i te bardziej współczesne. Wystąpił także chór szkolny „Kanon” pod kierunkiem  pana Grzegorza Kulickiego oraz ludowy zespół uczniów z klas najmłodszych pod opieką pani Agniesszki Panasiuk  „Koralinki”. Utwór na saksofonie zaprezentował uczeń klasy VIIIa  Janek Telaczyński. Ostatnim punktem uroczystości z racji Święta Niepodległości był koncert piosenki patriotycznej w wykonaniu zespołu „Śpiewam bo lubię’ przygotowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Łomazach. Podczas występu młodzieży w jednej z prezentowanych piosenek padły słowa: „Myślimy dzisiaj o Polsce, historia uczy pokory”. Oby stały się pretekstem do naszych głębszych przemyśleń.