Czym skorupka za młodu, czyli dobrych rad nigdy dosyć

Z inicjatywy Rady Rodziców szkołę odwiedziła pani Barbara Gromadzka – wieloletni pracownik socjalny ośrodka pomocy społecznej, obecnie Kierownik Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnego w Dubowie. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas VI oraz z klasy VII.  Tematem pogadanki były ogólnie rzecz biorąc zachowania nieakceptowane społecznie oraz ich późniejsze konsekwencje.  Nasz gość – pani Barbara  Gromadzka sprawnie „poruszała się”  w temacie uzależnień. Mówiła o tym, na czym polega dozór rodzica, kuratora, jak wygląda życie młodych ludzi umieszczonych w placówkach zamkniętych. Dała do zrozumienia, że wszelkie uzależnienia są trudne do wyleczenia. Apelowała o rozwagę i zdrowy rozsądek jeśli chodzi o „eksperymentowanie” młodych ze wszelkimi substancjami. Wspomniała o skutkach przemocy w Internecie. Dała do zrozumienia, że pojęcie „rodzina patologiczna” nie oznacza tylko i wyłącznie biedy czy problemu alkoholizmu w rodzinie. Rodziną patologiczną jest także rodzina bogata, w której dzieci dopuszczają się złych zachowań wskutek tego, że rodzice nie mają czasu dla swoich dzieci. W takich rodzinach nie brak pieniędzy, ale często brak rozmowy, zainteresowania  drugą osobą, miłości. Całe spotkanie można by podsumować słowami: nie rób drugiemu, czego sam nie chciałbyś doświadczyć od innej osoby. Nasi uczniowie obiecywali, że w przyszłości nie będą mieli konfliktu z prawem, o czym zapewniali zarówno panią dyrektor, jak i obecna na spotkaniu przewodnicząca rady Rodziców panią Annę Marcinuk. Miejmy nadzieję, że dotrzymają obietnicy.