„Mediacja ma Moc”

Mediacje rówieśnicze to metoda polubownego rozwiązania konfliktu wśród dzieci i młodzieży zakończona zawarciem ugody akceptowalnej przez obie strony. Młodzież dzięki niej uczy się perspektywy drugiej strony, konieczności uznania i zrozumienia sytuacji, konstruktywnego rozwiązywania konfliktów stymulując tym samym rozwój umiejętności społecznych.
12 grudnia 2022r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Rzeczycy odbyło się  ponadregionalne spotkanie promujące mediacje szkolne i rówieśnicze podczas którego nastąpiło podsumowanie  międzyszkolnego konkursu na Logo cyfrowe "Mediacja ma moc”. Konkurs swoim patronatem objęli: Dyrektor Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Zawodowego Nauczycieli p. Krzysztof Staruch oraz Wójt Gminy Międzyrzec Podlaski p. Krzysztof Adamowicz. Naszą szkołę reprezentowało dwóch uczniów przygotowanych  pod kierunkiem mediatora szkolnego p. Małgorzaty Szewczyk: Antoni Cydejko kl. VIIIb oraz Krzysztof Jarzębski kl.VIIa, którego praca otrzymała wyróżnienie przyznane przez jury konkursu. Uczniowie otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy. Konkurs został zorganizowany przy współpracy p. Sędzi Małgorzaty Kowalskiej – koordynatora ds. mediacji w okręgu Sądu Okręgowego w Lublinie, p. Anny Radziwiłko – konsultanta ds. wspomagania szkół i placówek w zakresie wychowania, opieki i pomocy-psychologicznej oraz profilaktyki LSCDN, p. Marzanny Grzeszczyk - wizytatora Kuratorium Oświaty w Lublinie, p. Ewy Tarasiuk – przewodniczącej Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Międzyrzecu Podlaskim, p. Marty Cybulskiej-Demczuk – kierownik Referatu Oświaty Gminy Międzyrzec Podlaski. Sam pomysł konkursu narodził się podczas konferencji „Planowanie pracy mediatorów szkolnych i rówieśniczych”, która odbyła się 4.10.2022 r. w Sądzie Okręgowym w Lublinie, a dedykowana była uczestnikom szkoleń z mediacji, rekomendowanych przez Lubelskiego Kuratora Oświaty, prowadzonych przez trenerów LSCDN. Był wspólną ideą mediatorów z rejonu północne lubelskie.