Wolność, Naród, Ojczyzna…

W ostatni piątek kwietnia w Zespole Placówek Oświatowych w Łomazach miała miejsce uroczysta akademia z okazji 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jest to jedno ze świąt, które na stałe wpisane jest do kalendarza uroczystości szkolnych. Uczestniczyli w niej zaproszeni goście: przewodniczący Rady Gminy p. Andrzej Wiński, sekretarz Rady Gminy p. Marianna Łojewska i przewodnicząca Rady Rodziców p. Anna Marciniuk. Jak zaznaczył w swoim wystąpieniu p. A. Wiński, wartości takie jak: wolność wyznania, równość wobec prawa, tolerancja, czy też rządy oparte na woli narodu stały się fundamentem rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. Dzisiaj powinny być dla nas wzorem do naśladowania. Warto zadać sobie pytania: czy potrafimy kochać swoją Ojczyznę bez względu na wszystko? Czy potrafimy wznieść się ponad poddziałami? Miejmy świadomość, że miłość do Ojczyzny, to nie tylko cześć oddawana symbolom narodowym, nie tylko pamięć o bohaterach, czy uczestnictwo w uroczystościach patriotycznych. To także miłość i szacunek okazywane naszym bliskim. Potwierdzajmy swoim życiem i postawą, że jesteśmy Polakami i kochamy naszą Ojczyznę. Pani dyrektor Bogumiła Wińska mówiąc o historycznym znaczeniu Konstytucji, tłumaczyła, jak ważne było to, że wtedy - 232 lata temu osamotniona Polska jako naród próbowała się ratować i choć przez 123 lata naszej Ojczyzny nie było na mapie, poczucie polskości i duch narodowy przetrwał. Uczniowie z klasy V a, którzy pięknie zaprezentowali się w części artystycznej przygotowanej pod kierunkiem p. T. Paszkowskiej, przy pomocy p. G. Kulickiego nawiązywali do słów: wolność, naród, Ojczyzna. Bo wolnym jest ten, kto żyje w wolnym kraju. Naród to my – Polacy żyjący teraz, to także nasi przodkowie, walczący o wolną Polskę. Naród, który nie zna swojej przeszłości, ginie i nie buduje przyszłości. Na zakończenie uroczystości miało miejsce podsumowanie wojewódzkiego konkursu historycznego „Ślady powstania styczniowego – historia i pamięć” organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Lublinie, w którym brali udział uczniowie klas ósmych przygotowani przez p. B. Piotrowską Pani dyrektor wręczając wszystkim pamiątkowe dyplomy. zaznaczyła, że, udział w tego rodzaju konkursie to także wyraz patriotyzmu.