Narodowe Czytanie 2023 - Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej

Uczniowie klas IV – VIII podobnie jak w latach ubiegłych włączyli się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania. Mimo, że twórczość Elizy Orzeszkowej nie pojawia się wśród utworów omawianych w szkole podstawowej, do czytania fragmentów powieści zgłosiło się wielu uczniów. „Nad Niemnem” to książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu ze względu na „dziedzictwo” Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci. Tegoroczna lektura miała skłonić do przemyśleń nad tym, „w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy. I żeby, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu agresywnego rosyjskiego imperializmu, odwołując się do powstańczego czynu, powieść Orzeszkowej jeszcze bardziej umocniła przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności” – podkreślał Prezydent RP Andrzej Duda. Nad całością przedsięwzięcia czuwali przedstawiciele SU.