Wycieczka do Krainy Rumianku klas 2a i 2b

Dzień 4 października 2023 przywitał nas chłodnym wiatrem i pochmurnym niebem. Mimo niezbyt dobrze zapowiadającej się pogody uczniowie klas 2a i 2b, wraz z wychowawcami – p. Wiesławą Kozaczuk i p. Beatą Piotrowską oraz p. Martą Bednaruk – Bańkowską, z uśmiechem na twarzach wyruszyli na wycieczkę do Krainy Rumianku. Ten uroczy i niezwykły zakątek znajduje się w miejscowości Hołowno. W tej tematycznej wiosce dzieci pozyskały wiedzę na temat  jak kiedyś żyli, pracowali i odpoczywali mieszkańcy wsi. Podczas warsztatów dowiedziały się o historii mydła i jego rodzajach. Z zaangażowaniem wykonały po dwa pachnące i kolorowe mydełka glicerynowe, które przyozdabiały suszonymi kwiatkami. Swoje śliczne i pięknie zapakowane mydełka zabrały ze sobą do domu i mogły potem wręczyć je bliskiej osobie jako wspaniały prezent. Niesamowitą przygodą okazała się gra terenowa „Wyprawa po skarb”, której trasę dzieci pokonywały jadąc drabiniastym wozem – „Strzałą Polesia”. Drogę do ukrytego skarbu wskazywały ławeczki tematyczne, połączone z każdym miesiącem roku, przy których dzieci znajdowały skrytki, a w nich zagadki i zadania do wykonania. Gdy odnalazły i zebrały wszystkie klucze wyruszyły na poszukiwanie jachtu rozbitka, gdzie ukryty był skarb – szkatułka pełna kosztowności. W nagrodę za znalezienie skarbu otrzymały cukierki. Po powrocie z wyprawy zjadły z apetytem upieczone ciepłe kiełbaski. W czasie pobytu bawiły się również na placu zabaw oraz zakupiły pamiątki w sklepiku. To był dzień pełen wrażeń i emocji, a wspólnie spędzony czas zintegrował uczniów i z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci. Ponadto poznali dalszy region, znikające powoli zawody, tradycje i kulturę dawnej wsi oraz miejmy nadzieję, że rozbudzili swoje zainteresowania przeszłością. Podczas powrotu do szkoły śpiewali piosenki i dopisywały im humory, więc należy wnioskować, że wszyscy wrócili zadowoleni.