"POLSKIE MIASTA W BAŚNI I LEGENDZIE"

To tytuł najnowszego spektaklu Teatru Nowoczesnego z  Krakowa na który 08 grudnia do Białej Podlaskiej wybrali się uczniowie klas trzecich naszej szkoły wraz z wychowawczyniami panią Anetą Najdyhor, panią Agnieszką Panasiuk oraz z panią Iwoną Szepetą i panią Anną Telaczyńską.
Podczas spektaklu dzieci poznały legendy związane z najbardziej znanymi polskimi miastami. Wraz z chłopcem Bolkiem i dziadkiem Kazimierzem przeniosły się za sprawą czarodziejskiego lustra w dawne czasy. Odwiedzając Poznań, ścigały koziołki, które uciekły Maciejowej na zegar ratuszowy. Następnie udały się do Krakowa, gdzie poznały trzy historie: hejnału z wieży Mariackiej, obwarzanka krakowskiego oraz Lajkonika. Kolejnym etapem czarodziejskiej podroży była Warszawa i związane z nią legendy o Syrence Warszawskiej oraz o Bazyliszku. Następnie dzieci przeniosły się do Torunia. Tam poznały legendę o toruńskich piernikach. Na koniec czarodziejskiej przygody znalazły się w Kruszwicy, gdzie okrutnego króla Popiela zjadły myszy. Uczniowie przypomnieli sobie też historię naszego godła, a dokładniej „Legendę o Lechu, Czechu i Rusie”.

Bajkowe kostiumy, muzyka, kolorowe światła i dekoracje porwały dzieci w zupełnie inny świat. Uczniowie z dużym zainteresowaniem uczestniczyły w przedstawieniu nagradzając aktorów brawami. Wyjazd na przedstawienie teatralne przyczynił się do pogłębienia postaw patriotycznych naszych wychowanków. Poszerzył ich wiedzę na temat miast i legend polskich. Był okazją na bezpośrednie obcowanie ze sztuką teatralną. Przyczynił się również do utrwalania zasad właściwego zachowani się w instytucjach kulturalnych. Spektakl  bardzo spodobał się naszym uczniom.