Teatralny maraton

Przełom lutego i marca obfitował w łomaskiej szkole w liczne wyjazdy. Mamy tu na myśli oczywiście „wypady” edukacyjne do Białej Podlaskiej na spektakle teatralne przygotowane przez artystów teatrów z Krakowa i Wrocławia. W ofercie znalazły się pozycje będące w zestawie lektur takie, jak mity, Zemsta, Balladyna czy Dziady. Jeśli chodzi o ten ostatni wyjazd to niewiele brakowało, a nie doszedłby do skutku z powodu awarii szkolnego autokaru. Jednak dzięki życzliwości organizatora spektaklu wszystko potoczyło się jak trzeba. Nie ukrywamy, że te przedstawienia to jedna z niewielu możliwości kontaktu uczniów z „żywym teatrem”. Choć w dzisiejszych czasach trudno zaskoczyć odbiorcę, artyści podchodzą do klasyki z dystansem, czasami odpowiedzią na takie wyzwanie jest poczucie humoru. Teatr Nowoczesny zaprezentował oryginalną, nieprzewidywalną adaptację sceniczną Mitów Greckich, urzekającą bogatą scenografią, wiernymi kostiumami. Dopełnieniem widowiska były liczne efekty świetlne i dźwiękowe. Widzowie mierzyli się z moralnymi dylematami Balladyny, innym zaś razem uczestniczyli w miłosnych rozterkach bohaterów Zemsty. Klasyczna adaptacja Dziadów  odwoływała się do zagadnień dręczących ludzką duszę nie tylko w epoce romantyzmu, zawierała jednak coś więcej niż tylko oswojenie człowieka ze śmiercią i przemijaniem, mówiła o „połączeniu” z tymi, którzy odeszli. Tego wszystkiego mogli doświadczyć uczniowie klas V – VIII, którzy byli uczestnikami wybranych spektaklów.