Majowe święto

Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej to stały punkt w kalendarzu uroczystości szkolnych. Jak długo biało-czerwone barwy kojarzone będą z Polską i Polakami zależy wyłącznie od nas – Polaków, a w szczególności młodych Polaków. Dlatego postaw patriotycznych trzeba uczyć od najmłodszych lat. Dnia 30 kwietnia w łomaskiej szkole odbyła się uroczysta akademia dla uczczenia 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jej wagę podkreślała obecność  pocztów sztandarowych oraz stroje galowe uczniów. Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego na wstępie powitała przybyłych gości: wójta Gminy Łomazy pana Jerzego Czyżewskiego, przewodniczącą i wiceprzewodniczącą Rady Rodziców panie: Annę Marciniuk i Annę Szostakiewicz. Przed publicznością wystąpiła młodzież z klasy VII b i V a oraz chór szkolny. „Najważniejsze wartości – Bóg, honor, Ojczyzna.  Biały orzeł w koronie, w godle niejedna blizna. Masz bronić tego, co najlepsze, by służyło Polsce jeszcze.” Słowa te, które wybrzmiały podczas uroczystości są niczym apel do nas wszystkich, by z szacunkiem odnosić się do symboli narodowych i pamiętać o chlubnej przeszłości naszego państwa. Do tego nawiązał również w swoim wystąpieniu pan wójt Jerzy Czyżewski, który podziękował młodzieży i nauczycielom za pielęgnowanie wartości patriotycznych i zachęcił do zamanifestowania swojej postawy poprzez wywieszenie flagi. Dyrektor szkoły pani Bogumiła Wińska przywołała sylwetkę patrona szkoły Tadeusza Kościuszki, który walczył w obranie konstytucji. Życzyła, aby nigdy nie zabrakło nam odwagi, by bronić swej wolności, by mówić i myśleć po polsku i z szacunkiem odnosić się do symboli narodowych.