WYCIECZKA DO SANDOMIERZA

30 kwietnia 2024 roku odbyła się wycieczka klas III do Sandomierza – urokliwego miasta położone nad Wisłą na siedmiu wzgórzach. Zwiedzanie rozpoczęliśmy razem z przewodnikiem od Rynku. Jest on nietypowy, bo spadzisty, ze wszystkich stron otoczony pięknymi, kolorowymi kamieniczkami. W centralnej części znajduje się ratusz, a nieco niżej - studnia miejska. Następnie odwiedziliśmy Muzeum Ojca Mateusza, gdzie na powierzchni ok. 300 m2 zlokalizowano repliki kościółka, plebanii, komisariatu i pałacu biskupiego. Figury woskowe aktorów wyglądały  niezwykle realistycznie. Ciekawym punktem naszej wycieczki była wizyta na jedynej w Polsce, interaktywnej wystawie o magicznej mocy ziół, grzybów, eliksirów i mikstur „Czary-Napary” Akademii Ziołowej Marcina z Urzędowa. Kolejnym punktem był Zamek Królewski, gdzie najcenniejszym eksponatem są najstarsze szachy wykonane z rogów jelenia. Następnie przeszliśmy wąwozem, który zachwycił nas niezwykłymi splotami korzeni starych drzew. Po przejściu przez Furtę Dominikańską, zwaną Uchem Igielnym udaliśmy się na Bramę Opatowską z której podziwialiśmy panoramę miasta. Po wyczerpującym zwiedzaniu był czas na obiad oraz chwilę relaksu na Sandomierskim rynku. Kolejnym punktem naszej wycieczki były ruiny zamku Krzyżtopór z XVII w. w Ujeździe, który został zaprojektowany w oparciu o kalendarz. Kulminacją zwiedzania był polonez w naszym wykonaniu na sali balowej. Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do domu. To była niezapomniana przygoda, pełna wrażeń i wielu atrakcji.