AKCJA POD BIAŁO-CZERWONĄ

W związku z pandemią uroczystość szkolna z okazji Święta  Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w tym dniu odbędzie się w innej formie.  Uroczystość możemy uczcić wszyscy razem biorąc udział w akcji ,, POD BIAŁO-CZERWONĄ”.

Pozostając w domach, aktywnie możemy włączyć  się w świętowanie. Wystarczy wywiesić biało - czerwoną flagę przed domem i zrobić zdjęcie. Fotografię proszę  przesłać na e-maila do nauczycieli historii. Nauczyciele udostępnią ją na Facebooku szkolnym i stronie internetowej szkoły.

Uwaga!!! Przesłane zdjęcia ze zgodą na wykorzystywanie fotografii zostaną nagrodzone oceną  z historii lub WOS. Zdjęcia proszę przesyłać do 5 maja 2021 roku

Zgodą na wykorzystywanie fotografii 

 

 

KONSTYTUCJA  3  MAJA

W dniu 3 maja obchodzimy 230 rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 r.  Była to pierwsza w Europie   i druga na świecie po USA .

            Konstytucja została uchwalona przez Sejm Wielki, którego obrady trwały od 1788 do 1792 roku na Zamku Królewskim w Warszawie. Marszałkiem z ramienia Polski był Stanisław Małachowski, z ramienia Litwy Kazimierz Nestor Sapieha W czasie Sejmu Czteroletniego wielu posłów, pracujących na zlecenie państw ościennych (Rosji, Prus czy Austrii), sprzeciwiało  się powołaniu tej ustawy zasadniczej. Okazja uchwalenia konstytucji nadarzyła się 3 maja 1791 roku, kiedy to wielu przeciwników konstytucji nie powróciło jeszcze z Wielkanocnego urlopu.  Po siedmiogodzinnych obradach Sejm zatwierdził konstytucję, a król Stanisław August Poniatowski podpisał ją.                                           

            Za twórców konstytucji uważa się króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego, wielkiego marszałka litewskiego Ignacego Potockiego oraz ks. Hugona Kołłątaja, duchownego i filozofa. Ustawa Rządowa zniosła liberum veto, wprowadziła trójpodział władzy, ograniczyła rolę senatu. Zniosła wolną elekcję i wprowadziła dziedziczność tronu. Uznała chłopów za część narodu  oraz zagwarantowała tolerancję religijną.

            W 1792 roku rozpoczęła się  wojna polsko-rosyjska w obronie Konstytucji 3 Maja. Ostatecznie doszło do  obalenia Konstytucji i  drugiego rozbioru państwa. Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego. Konstytucja stanowiła symbol dążenia do odrodzenia narodowego.

W czasie 123 lat zaborów oficjalne obchody związane z tym wydarzeniem były zabronione. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja została uznana za święto narodowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego z dnia 29 kwietnia 1919 r. Po II wojnie światowej obchodzono je do 1946 r. Święto oficjalne zostało zniesione ustawą z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy. Ponownie przywrócono je ustawą z 6 kwietnia 1990 r. Pierwsze uroczyste obchody święta 3 Maja odbyły się w 1990 r. na Zamku Królewskim w Warszawie.