Polesia czar w ramach Światowego Dnia Mokradeł

Właściwie to czar, piękno przyrody i kultura mieszkańców Polesia Podlaskiego w Zaklęsłości Łomaskiej były tematem zajęć edukacyjnych przeprowadzonych przez pracowników Poleskiego Parku Narodowego z Urszulina w ramach Światowego Dnia Mokradeł, który obchodzony jest 2 lutego. Organizator spotkania Pan Cezary Nowogrodzki prezes Stowarzyszenia Społeczno – Kulturalnego Tłoka z Koszoł rozpoczynając spotkanie zaznaczył, że przepiękne tereny zwane mokradłami od dawna zachwycały artystów. Poddać się ich urokowi możemy także i my, ponieważ leżą na terenie Zaklęsłości Łomaskiej. Jest to jedna z najpiękniejszych krain w Polsce. W spotkaniu, które odbyło się w łomaskiej szkole wzięli udział uczniowie klas IV – VI, którzy z dużym zainteresowaniem i ciekawością oglądali przygotowaną ekspozycję zdjęć z przepięknymi krajobrazami oraz prezentację, podczas której mogli znacznie poszerzyć zasób swojej wiedzy na temat bioróżnorodności gatunkowej spotykanych tu roślin i zwierząt. Prelegenci mocno podkreślali znaczenie mokradeł w ekosystemie. Zachęcali też do odwiedzenia Poleskiego Parku Narodowego, bo jak powiedzieli: nic, ani nikt nie jest w stanie oddać urokliwego klimatu tam panującego. Z całą pewnością po tym spotkaniu znajdą się tacy, którzy zechcą pojechać i zobaczyć moczary wodne, torfowiska, poczuć nieopisany zapach ziołowisk, przespacerować się ścieżkami przyrodniczymi w poszukiwaniu chociażby rosiczki czy storczyków. Niech no tylko przyjdzie kalendarzowa wiosna, bo tę wywołaną opowieściami poczuliśmy wszyscy.

Emilka i Oliwka nie zawiodły

Wielkie podziękowania składamy naszym koleżankom z klasy VI a, Emilii  Marciniuk i Oliwii Adamiak, które już kolejny rok zaangażowały się w akcję WOŚP. Jak zapewne wszyscy wiedzą, w niedzielę 29 stycznia odbył się 31 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Do tej pory udało się zebrać ponad 150 milionów złotych. Końcowa kwota tegorocznej zbiórki jeszcze nie jest dokładnie znana. Wiadomo już, że zebrana kwota będzie rekordowo wysoka. I tu mają swój wkład Oliwka i Emilka. Postawa dziewcząt zasługuje na ogromną pochwałę, jesteśmy z nich dumni. Być może w ślad za uczennicami z VI a w przyszłym roku pójdą inni.

Konkurs z języka angielskiego „Symbole Wielkiej Brytanii”

Uczniowie klas IV-VIII Zespołu Placówek Oświatowych wzięli udział w konkursie na plakat „Symbole Wielkiej Brytanii”. Konkurs miał na celu poznawanie kultury Wielkiej Brytanii, doskonalenie znajomości języka angielskiego, szerzenie zainteresowania nauką języka angielskiego oraz rozwijanie zainteresowań i zdolności uczniów. W konkursie wzięło udział 21 uczniów. Wręczenie nagród i dyplomów odbędzie się podczas apelu podsumowującego konkursy językowe (Dzień Poligloty w marcu).

Czytaj więcej: Konkurs z języka angielskiego „Symbole Wielkiej Brytanii”

XV Ogólnopolski Konkurs „Ekologia w moim domu”

Stanisław Sobechowicz, uczeń klasy IIIa, zajął II miejsce w XV Ogólnopolskim Konkursie „Ekologia w moim domu” w kategorii praca multimedialna I-III. Konkurs był organizowany pod Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Lubelskiego, Prezydenta Miasta Lublin, Kuratorium Oświaty w Lublinie, Lubelskiego Kuratora Oświaty. Zwycięzcy gratulujemy i zachęcamy do wzięcia udziału  w kolejnych edycjach.

Opowieść wigilijna

Przed świętami w atmosferę Bożego Narodzenia wprowadziła uczniów naszej szkoły klasa VIII a, która pod kierunkiem p. Elżbiety Kapłan przygotowała i wystawiła „Opowieść wigilijną”.   Przedstawienie było połączeniem tradycyjnego teatru z nowoczesną technologią.

Zapraszamy do obejrzenia na: https://www.youtube.com/watch?v=OPDRp1XOBCU

Spotkania opłatkowe w kl. I - III

Są święta w naszym kalendarzu – najdroższe i najbliższe,
co wywołują falę marzeń – najczulszych i najmilszych.
Ten nastrój wszystkim się udziela. Ogarnia serca, duszę
– radością szczęścia, wesela i czystych, wielkich wzruszeń.

Te ukochane przez wszystkich święta to

BOŻE NARODZENIE….

Zgodnie z tradycją naszej szkoły przed świętami Bożego Narodzenia spotykamy się na klasowych spotkaniach opłatkowych. Dzięki pomocy rodziców uczniów we wszystkich klasach I - III przygotowano uroczysty poczęstunek. Wspólnie spędzony czas to chwile radosne, pełne wzruszeń i dobrych życzeń. Dzieląc się opłatkiem i śpiewając kolędy złożyliśmy sobie życzenia świąteczne.

Kultywowanie tradycji jest bardzo ważną postawą i należy ją rozwijać od najmłodszych lat. Takie cele realizujemy podczas klasowych spotkań opłatkowych. Dzieci uczą się kultury spożywania posiłku, właściwego zachowania przy stole, ale również życzliwości wobec kolegów i koleżanek, z którymi świętują.  Dla pierwszaków to szczególny czas. Po raz pierwszy  dzielą się opłatkiem w szkole. Widać było ogromne zaangażowanie. Uczniowie klas drugich i trzecich też aktywnie uczestniczyli w klasowych spotkaniach. Przygaszone smakołyki, blask świec i takt kolędy, wszystko to pozwoliło również w naszej szkole poczuć tę rodzinną atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Boże Narodzenie to najpiękniejsze, najuroczyściej obchodzone, a przy tym najbardziej rodzinne święta. W całym długim roku nie ma tak pięknego dnia, jakim jest Wigilia. To jedyny dzień, w którym chcemy być wszyscy przy wspólnym, rodzinnym stole, zostawiamy wolne nakrycie dla zbłąkanego wędrowca i jesteśmy wzruszeni podniosłą atmosferą. Dla dzieci Wigilia to najpiękniejszy i najradośniejszy wieczór w roku. Jest choinka, płoną światełka, łamiemy się opłatkiem, składamy sobie życzenia, a po tradycyjnych smakołykach śpiewamy kolędy.

Dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu wigilijnych spotkań.