Ślubowanie uczniów klas I

Dnia 26.10.2022 r. w Szkole Podstawowej w Łomazach odbyła się uroczystość Ślubowania uczniów klas pierwszych. Na wstępie serdecznie powitano zaproszonych gości, zebranych rodziców, nauczycieli oraz uczniów klas I – III i VI, a szczególnie gorąco oczywiście wszystkich pierwszaków, bo to przecież ich święto. Swoją obecnością uroczystość uświetnili goście: wójt gminy Łomazy – pan Jerzy Czyżewski, przewodniczący Rady Gminy Łomazy – pan Andrzej Wiński, przewodnicząca Rady Rodziców – pani Anna Marciniuk, wiceprzewodnicząca Rady Rodziców  - pani Ewelina Wołosowicz, redaktor Słowa Podlasia – pani Justyna Lesiuk – Klujewska.
Na początku dzieci z klas pierwszych pod kierunkiem wychowawczyń – Aleksandry Dołęgowskiej i Wiesławy Kozaczuk przedstawiły montaż słowno - muzyczny. Recytowały wiersze o tematyce patriotycznej oraz dotyczące zdobywanych w szkole wiadomości i umiejętności. Śpiewając piosenki zaprezentowały też swoje predyspozycje wokalne. Następnie złożyły uroczyste ślubowanie, po czym pani dyrektor Bogumiła Wińska dokonała pasowania ich na uczniów klasy pierwszej, wręczyła im pamiątkowe dyplomy i serdecznie pogratulowała. Życzenia sukcesów w nauce świeżo upieczonym „Pierwszakom” złożyli również starsi koledzy i zaproszeni goście, którzy przekazali prezenty. Uczniów klas I czekał również słodki poczęstunek i zabawa przy muzyce. Dziękujemy Rodzicom za pomoc w przygotowaniu uroczystości.
 

Klasy ósme w kinie

Początek roku dawno za nami, pierwsze powtórzenia, sprawdziany również, dlatego korzystając z jeszcze całkiem przyjemnej, jesiennej pogody sporo klas wybrało się na wycieczki. Taka forma spędzania czasu niesie ze sobą wiele zalet, od typowo rozrywkowych poczynając, na dydaktyczno – wychowawczych kończąc. Dnia 19 października klasy 8a i 8c pojechały na wycieczkę  do Białej Podlaskiej. Jednym z głównych punktów programu było obejrzenie filmu „Orlęta Grodno’ 39”. Dzieło Krzysztofa Łukaszewicza jest pierwszą produkcją filmową o agresji wojsk sowieckich na Polskę we wrześniu 1939 r. Przedstawia  dramatyczny obraz wojny z sowietami widziany oczami dwunastoletniego chłopca. Leon jest żydowskim dzieckiem zafascynowanym polską tradycją niepodległościową. Wraz ze zrzuceniem 1 września niemieckich bomb na Grodno kończy się świat jego beztroskiego dzieciństwa. Po ataku Rosjan 20 września nieliczne oddziały wojskowe wspomagane przez ludność cywilną i młodzież szkolną bohatersko bronią miasta, stając się jednocześnie ofiarami niezwykłego okrucieństwa okupantów. Film wywarł na młodzieży ogromne wrażenie. Nie tylko z powodu toczącej się aktualnie wojny rosyjsko-ukraińskiej. Można powiedzieć, że była to niesamowita lekcja historii. Po filmie przyszedł czas na ekologię. Ósmoklasiści odwiedzili Zakład Zagospodarowania Odpadów, gdzie obejrzeli film edukacyjny dotyczący segregacji i  przeróbki odpadów. Poznali nowoczesne technologie przetwarzania odpadów w celu przygotowania ich do odzysku, recyklingu i ponownego zagospodarowania. Tym sposobem młodzież mogła się przekonać, że możliwe jest tworzenie przyjaznego i ekologicznego środowiska, które funkcjonuje w harmonii z całym otoczeniem. Jak wynika z powyższej relacji, warto jeździć na wycieczki szkolne.
 

Bal Jesienny w przedszkolu

Mimo że to nie karnawał, to w naszym przedszkolu 21 października odbył się Bal Jesienny. Wszyscy na tę okoliczność zamieniliśmy się w zwierzęta leśne, grzybki, liście lub drzewa. W czasie balu rozwiązywaliśmy „Jesienne zagadki”, zbieraliśmy kasztany, bawiliśmy się przy muzyce, projektowaliśmy suknię Pani Jesieni, ozdabiając ją  kolorowymi papierowymi liśćmi, grzybkami, szyszkami itp. Bal Pani Jesieni minął bardzo szybko i przebiegał w klimacie zabawy i radości. Uśmiechnięte buzie dzieci to najlepszy dowód na to, że bal był udany.
 

Zajęcia laboratoryjne w klasach V

Dnia 13 października uczniowie klas piątych byli na wycieczce w Białej Podlaskiej. Dzieci miały okazję uczestniczyć w zajęciach laboratoryjnych. Samodzielnie pod kierunkiem nauczyciela fundacji Bialskie Ścieżki Edukacyjne wykonały tęczę w probówce. Następnie dokonały pomiarów w stacji meteorologicznej mieszczącej na terenie fundacji. Wyjazd wszystkim bardzo się podobał.
 
 
 

„Każdy święty ma swoją przeszłość, każdy grzesznik ma swoją przyszłość” - spotkanie Grzegorzem Czerwickim

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Młodzieżowa Rada Gminy była inicjatorem spotkania z Grzegorzem Czerwickim - autorem książki  „Nie jesteś skazany”. Opowiadał młodzieży o swoich nałogach, więzieniu i o drodze, jaką przebył, aby wrócić na wolność i założyć rodzinę. Podzielił się swoją historią, dając w ten sposób świadectwo, że z każdej – nawet beznadziejnej sytuacji da się wyjść na prostą. Jednak do tego potrzebna jest pomoc drugiego człowieka, samozaparcie i właściwa motywacja. W spotkaniu z uwagą uczestniczyli uczniowie klas VII – VIII,  wójt gminy Łomazy Jerzy Czyżewski oraz przewodniczący Rady Gminy Andrzej Wiński.  Organizowanie takich przedsięwzięć to jeden ze sposobów na działania profilaktyczne, mające na celu uchronić naszą młodzież przed pułapkami niekoniecznie dopiero dorosłego życia, które czyhają we współczesnym świecie.

Jak to z Popielem, Juratą i Weresem było, czyli o legendach Słowian

Czy wiecie, kto to był Weres, Gniotek czy Lasowik? Uczniowie klas piątych już wiedzą! We czwartek 20 października pojechali z opiekunami do Białej Podlaskiej na spektakl przygotowany przez Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia pt.: „Legendy Słowian”. W murach Akademii Bialskiej PSW uczestnicy poznali fragmenty  kilku najbardziej znanych legend polskich. Oczom widzów ukazały się między innymi postacie: Weresa, Peruna, Juraty, Popiela i jego żony Rzepichy. Treść legend pokazana została w bardzo przystępny, momentami humorystyczny sposób, co niezmiernie spodobało się uczniom. Doskonała gra aktorska, do tego muzyka, efekty świetlne wprowadziły  w odpowiedni do scenerii nastrój. Na scenie dużo się działo. Współczesna technika pozwalała na takie konstruowanie scenografii, że w jednej chwili widzowie przenosili się z morskich głębin  do zamku Popiela, to znów do chaty Piasta Kołodzieja i Rzepichy. Oczywiście spektakl nie był pozbawiony elementów wychowawczych. Pokazał, jak ciężka praca i gościnność kmiecia Kołodzieja sprawiły, że spotkała go niespodziewana nagroda i stał się założycielem panującego długie lata rodu Piastów. Spektakl „Legendy Słowian” był doskonałą lekcją polskiego jak i historii. Z pewnością zachęcił uczniów do sięgnięcia po jakże różnorodne i piękne legendy.

image000000003