TAK POMAGAM!

Uroczyste podsumowanie Współzawodnictwa Sportowego Szkół Powiatu Bialskiego za rok szkolny 2022/2023

W dniu 12.12.2023 w Zespole Szkół im. A. Naruszewicza w Janowie Podlaskim władze Bialskiego Szkolnego Związku Sportowego dokonały uroczystego podsumowania Współzawodnictwa Sportowego Szkół Powiatu Bialskiego za rok szkolny 2022/2023. Nasza szkoła zwyciężyła klasyfikację generalną współzawodnictwa w kategorii Igrzyska Dzieci. Puchar i dyplom za w/w. osiągnięcie odebrała z rąk starosty bialskiego delegacja naszej szkoły w składzie:

  • - Pani Bogumiła Wińska, dyrektor szkoły
  • - Pan Marek Prokopiuk, nauczyciel wychowania fizycznego
  • - Nikodem Jakubiuk, przedstawiciel uczniów
  • - Wiktor Sobechowicz, przedstawiciel uczniów

Sekcję fotograficzną naszej szkoły podczas w/w. wydarzenia reprezentowała Ewa Sobechowicz, autorka zdjęć z uroczystości.

Pani Bogumiła Wińska, Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Łomazach  otrzymała z rąk starosty bialskiego pisemne Podziękowanie za tworzenie odpowiednich warunków do rozwoju sportu wśród dzieci i młodzieży oraz życzliwość w podejmowanych inicjatywach związanych z wychowaniem poprzez kulturę fizyczną.

 Poniżej szkoły wraz z liczbą zdobytych punktów we współzawodnictwie sportowym za rok szkolny 2022/2023 wyróżnione podczas w/w. wydarzenia w kategorii Igrzyska Dzieci 

I miejsce - SP w Łomazach

1130 pkt.

II miejsce – SP1 w Terespolu

760 pkt.

III miejsce – SP3 Międzyrzec Podlaski

680 pkt.

IV miejsce – SP Swory

630 pkt.

IV miejsce – SP2 Międzyrzec Podlaski

630 pkt.

VI miejsce – SP Wisznice

490 pkt.

Więcej: https://niwkalomazy.webnode.page/products/podsumowanie-wspolzawodnictwa-sportowego-szkol-powiatu-bialskiego-2022-2023-janow-podlaski-12-12-2023/

Zobacz też: https://niwkalomazy.webnode.page/osiagiecia-sportowe/

IMG 3730 startowe Janw

"POLSKIE MIASTA W BAŚNI I LEGENDZIE"

To tytuł najnowszego spektaklu Teatru Nowoczesnego z  Krakowa na który 08 grudnia do Białej Podlaskiej wybrali się uczniowie klas trzecich naszej szkoły wraz z wychowawczyniami panią Anetą Najdyhor, panią Agnieszką Panasiuk oraz z panią Iwoną Szepetą i panią Anną Telaczyńską.
Podczas spektaklu dzieci poznały legendy związane z najbardziej znanymi polskimi miastami. Wraz z chłopcem Bolkiem i dziadkiem Kazimierzem przeniosły się za sprawą czarodziejskiego lustra w dawne czasy. Odwiedzając Poznań, ścigały koziołki, które uciekły Maciejowej na zegar ratuszowy. Następnie udały się do Krakowa, gdzie poznały trzy historie: hejnału z wieży Mariackiej, obwarzanka krakowskiego oraz Lajkonika. Kolejnym etapem czarodziejskiej podroży była Warszawa i związane z nią legendy o Syrence Warszawskiej oraz o Bazyliszku. Następnie dzieci przeniosły się do Torunia. Tam poznały legendę o toruńskich piernikach. Na koniec czarodziejskiej przygody znalazły się w Kruszwicy, gdzie okrutnego króla Popiela zjadły myszy. Uczniowie przypomnieli sobie też historię naszego godła, a dokładniej „Legendę o Lechu, Czechu i Rusie”.

Bajkowe kostiumy, muzyka, kolorowe światła i dekoracje porwały dzieci w zupełnie inny świat. Uczniowie z dużym zainteresowaniem uczestniczyły w przedstawieniu nagradzając aktorów brawami. Wyjazd na przedstawienie teatralne przyczynił się do pogłębienia postaw patriotycznych naszych wychowanków. Poszerzył ich wiedzę na temat miast i legend polskich. Był okazją na bezpośrednie obcowanie ze sztuką teatralną. Przyczynił się również do utrwalania zasad właściwego zachowani się w instytucjach kulturalnych. Spektakl  bardzo spodobał się naszym uczniom.

Teatralny maraton

O tym, że z czytaniem lektur szkolnych w ostatnich latach nie jest najlepiej wiedzą zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. W związku z tym poloniści wykorzystują wszelkie dostępne możliwości, aby z jednej strony przybliżyć wychowankom treść lektur obowiązkowych, a z drugiej nauczyć obcowania ze sztuką teatralną. W pierwszym tygodniu grudnia uczniowie obu klas VII, V oraz Vb mogli obejrzeć na scenie PSW w Białej Podlaskiej dwa przepiękne spektakle. Pierwszy na podstawie „Małego Księcia”, drugi w oparciu o „Chłopców z Placu Broni”. Obie propozycje Teatru Nowoczesnego z Krakowa przyjęły atrakcyjną dla widzów formę. Dopełnieniem każdego widowiska były liczne efekty świetlne i sceniczne. Choć o zupełnie innej tematyce, ukazywały różnorodne, uniwersalne wartości, skłaniały do refleksji, wzruszały i zachwycały. Obaj główni bohaterowie prezentują postawy, z których warto w życiu czerpać. Postać niezłomnego Nemeczka uświadomi, o jakie wartości warto walczyć, a nawet poświęcić życie. Mamy nadzieję, że autorska musicalowa adaptacja „Małego Księcia” obfitująca w poezję i mądre refleksje o życiu, miłości i przyjaźni zostanie uczniom na długo w pamięci. Być może niektórzy na nowo odkryli znaczenie popularnego cytatu: „Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”.

Mikołajki w klasach I - III

Jak co roku na początku grudnia w klasach i na korytarzach pojawiły się choinki i dekoracje świąteczne, a 6 grudnia wszyscy niecierpliwie oczekiwali na przyjście Mikołaja. Po korytarzach kręciły się podekscytowane, ubrane na czerwono dzieci. Mikołaj zgodnie z tradycją zawitał i w tym roku. Z uśmiechem na twarzy  serdecznie witał wszystkich. Uczniowie każdej klasy na powitanie Mikołaja zaprezentowali wierszyki i piosenki oraz obiecały, że będą grzeczne. Po takich deklaracjach Mikołaj obdarował wszystkich upominkami. Był to dzień pełen radości i uśmiechów, teraz już wszyscy oczekują upragnionych świąt Bożego Narodzenia.

 

WARTO POMAGAĆ

Szkolne Koło Caritas prowadzi w naszej szkole zbiórkę żywności w ramach akcji TAK POMAGAM. W najblizszą sobotę naszych wolontariuszy spotkamy również w sklepach DELIKATESY CENTRUM, GROSZEK I SLAWEX. Zebrane produkty żywnościowe, zostaną przekazane z pomocą GMINNEGO OŚRODKA POMOCY SPOŁECZNEJ osobom potrzebujacym z terenu naszej gminy. Zachęcamy do wsparcia akcji. WARTO POMAGAĆ.

 

Mikołaju, zapraszamy do nas!

Można powiedzieć, że tak naprawdę okres przedświąteczny rozpoczyna się już 6 grudnia, bo któż z nas nie pragnie znaleźć mikołajowy upominek czy to pod poduszką, czy być obdarowanym w szkole. Tradycji mikołajkowej stało się za dość i w tym roku. Uczniowie klas IV – VIII obdarowywali się drobnymi prezentami, co sprawiło im wiele radości. Być może w tej grupie już nie wszyscy wierzą w świętego Mikołaja, jednak ten dzień sprawia, że buzie się uśmiechają. Pomysłów na prezenty było dużo, zresztą sami zobaczcie.

 

Kiermasz świąteczny...

W dniu 5.12.2023 r. (wtorek) w godz. 13.00 – 16.00 w Zespole Placówek Oświatowych  w Łomazach odbył się kiermasz świąteczny. Była to już trzecia tego typu impreza, zorganizowana przez nauczycielki: Iwonę Kożuchowską  i Monikę Trochonowicz. Przedszkolaki i uczniowie kl. I-VIII wraz z rodzicami przygotowali nieodpłatnie na stoiska wystawiennicze swoich klas lub grup wiele świątecznych artykułów. Dzieci chętnie pomagały w sprzedaży. Można było kupić  rękodzieła i dekoracje w postaci ręcznie robionych kartek świątecznych, kolorowych choinek, unikatowych ozdób z filcu, aniołków z masy solnej,  stroików świątecznych, lampionów, reniferów, sianka, różnorodnych bombek i ozdób choinkowych oraz pachnących cynamonem i imbirem pierniczków, szyszek, orzeszków  i wielu innych słodkich wypieków.
Zgodnie z założeniami kiermaszu pieniądze uzyskane przez klasę/grupę ze sprzedaży zostaną przeznaczone na jej potrzeby (np. zakup pomocy dydaktycznych oraz zabawek, wyposażenie sal lekcyjnych, wycieczkę).
Składamy serdeczne podziękowania wszystkim osobom współuczestniczącym w organizacji i realizacji całego przedsięwzięcia.

Iwona Kożuchowska
Monika Trochonowicz