Gminny Konkurs Recytatorski „Piękna nasza Polska cała”

W dniu 7 maja 2024 r. odbył się Gminny Konkurs Recytatorski dla uczniów klas I-III pod patronatem Wójta Gminy Łomazy. Konkurs miał na celu promowanie piękna polskiej poezji oraz rozwijanie umiejętności recytatorskich najmłodszych uczniów. Tematem tegorocznego konkursu było hasło: "Piękna nasza Polska cała", które skłoniło uczestników do zgłębienia polskiej tradycji i kultury. Uczniowie przygotowali się starannie do wystąpień, prezentując swoje umiejętności w recytacji wierszy polskich poetów. Każdy występ był pełen emocji, zaangażowania i pięknych słów. Konkurs oceniany był przez jury, a kryteria oceny obejmowały płynność recytacji, interpretację tekstu, dykcję oraz ogólne wrażenie artystyczne.

Po zakończeniu wszystkich wystąpień jury podjęło trudną decyzję w wyborze laureatów. Nagrodzono uczniów, których deklamacje wyróżniały się szczególnym talentem recytatorskim i zaangażowaniem. Pan wójt Jerzy Czyżewski i pani dyrektor Bogumiła Wińska wręczyli laureatom i pozostałym uczestnikom pamiątkowe dyplomy i upominki książkowe.

Czytaj więcej: Gminny Konkurs Recytatorski „Piękna nasza Polska cała”

WYCIECZKA DO SANDOMIERZA

30 kwietnia 2024 roku odbyła się wycieczka klas III do Sandomierza – urokliwego miasta położone nad Wisłą na siedmiu wzgórzach. Zwiedzanie rozpoczęliśmy razem z przewodnikiem od Rynku. Jest on nietypowy, bo spadzisty, ze wszystkich stron otoczony pięknymi, kolorowymi kamieniczkami. W centralnej części znajduje się ratusz, a nieco niżej - studnia miejska. Następnie odwiedziliśmy Muzeum Ojca Mateusza, gdzie na powierzchni ok. 300 m2 zlokalizowano repliki kościółka, plebanii, komisariatu i pałacu biskupiego. Figury woskowe aktorów wyglądały  niezwykle realistycznie. Ciekawym punktem naszej wycieczki była wizyta na jedynej w Polsce, interaktywnej wystawie o magicznej mocy ziół, grzybów, eliksirów i mikstur „Czary-Napary” Akademii Ziołowej Marcina z Urzędowa. Kolejnym punktem był Zamek Królewski, gdzie najcenniejszym eksponatem są najstarsze szachy wykonane z rogów jelenia. Następnie przeszliśmy wąwozem, który zachwycił nas niezwykłymi splotami korzeni starych drzew. Po przejściu przez Furtę Dominikańską, zwaną Uchem Igielnym udaliśmy się na Bramę Opatowską z której podziwialiśmy panoramę miasta. Po wyczerpującym zwiedzaniu był czas na obiad oraz chwilę relaksu na Sandomierskim rynku. Kolejnym punktem naszej wycieczki były ruiny zamku Krzyżtopór z XVII w. w Ujeździe, który został zaprojektowany w oparciu o kalendarz. Kulminacją zwiedzania był polonez w naszym wykonaniu na sali balowej. Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do domu. To była niezapomniana przygoda, pełna wrażeń i wielu atrakcji.

Targi Edukacyjne

Przed uczniami klas VIII trudna i poważna decyzja dotycząca wyboru szkoły. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom uczniów oraz rodziców, 30 kwietnia 2024 roku zorganizowaliśmy na terenie naszej szkoły IX Edycję Targów Edukacyjnych, na które zaprosiliśmy wszystkie szkoły ponadpodstawowe powiatu bialskiego.
Uczniowie klas VII-VIII i programowo niższych mogli spotkać się z przedstawicielami szkół ponadpodstawowych, porozmawiać o zasadach rekrutacji oraz programie nauczania. Dodatkowo, każdy zainteresowany uczeń otrzymał informatory oraz broszury rekrutacyjne, w których zawarte są szczegółowe informacje o ofercie edukacyjnej poszczególnych szkół. Nie zabrakło też pokazów umiejętności oraz prezentacji wytworów pracy uczniów szkół branżowych i techników.
Mamy nadzieję, że targi pomogły naszym uczniom w podjęciu decyzji o wyborze dalszej ścieżki edukacyjno-zawodowej.
W IX Edycji Targów Edukacyjnych swoją ofertę prezentowały następujące szkoły:
  • Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Zawadzkiego w Wisznicach
  • Zespół Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Leśnej Podlaskiej
  • Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 im. Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w Białej Podlaskiej 
  • IV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Białej Podlaskiej
  • Zespół Szkól Zawodowych im. Komisji Edukacji Narodowej w Białej Podlaskiej 
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augusta Zamoyskiego w Jabłoniu 
  • Zespół Szkół im. A. Naruszewicza w Janowie Podlaskim
  • Europejskie Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy
  • Szkoły dla Młodzieży im. K.K. Baczyńskiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego

Majowe święto

Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej to stały punkt w kalendarzu uroczystości szkolnych. Jak długo biało-czerwone barwy kojarzone będą z Polską i Polakami zależy wyłącznie od nas – Polaków, a w szczególności młodych Polaków. Dlatego postaw patriotycznych trzeba uczyć od najmłodszych lat. Dnia 30 kwietnia w łomaskiej szkole odbyła się uroczysta akademia dla uczczenia 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jej wagę podkreślała obecność  pocztów sztandarowych oraz stroje galowe uczniów. Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego na wstępie powitała przybyłych gości: wójta Gminy Łomazy pana Jerzego Czyżewskiego, przewodniczącą i wiceprzewodniczącą Rady Rodziców panie: Annę Marciniuk i Annę Szostakiewicz. Przed publicznością wystąpiła młodzież z klasy VII b i V a oraz chór szkolny. „Najważniejsze wartości – Bóg, honor, Ojczyzna.  Biały orzeł w koronie, w godle niejedna blizna. Masz bronić tego, co najlepsze, by służyło Polsce jeszcze.” Słowa te, które wybrzmiały podczas uroczystości są niczym apel do nas wszystkich, by z szacunkiem odnosić się do symboli narodowych i pamiętać o chlubnej przeszłości naszego państwa. Do tego nawiązał również w swoim wystąpieniu pan wójt Jerzy Czyżewski, który podziękował młodzieży i nauczycielom za pielęgnowanie wartości patriotycznych i zachęcił do zamanifestowania swojej postawy poprzez wywieszenie flagi. Dyrektor szkoły pani Bogumiła Wińska przywołała sylwetkę patrona szkoły Tadeusza Kościuszki, który walczył w obranie konstytucji. Życzyła, aby nigdy nie zabrakło nam odwagi, by bronić swej wolności, by mówić i myśleć po polsku i z szacunkiem odnosić się do symboli narodowych.

Operacja Czysta Rzeka 2024

Operacja Czysta Rzeka to ogólnopolska akcja, której celem jest wspólne zadbanie o świat wokół nas. To społeczne zaangażowanie wolontariuszy, którzy poświęcając swój czas i energię chcą zmienić i oczyścić z zalegających śmieci swoje najbliższe otoczenie.

W dniu 27 kwietnia 2024 r. uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Łomazach, stali się wolontariuszami Operacji Czysta Rzeka 2024 w powołanym Sztabie Lokalnym „Studzianka - Zielawa” pod kierownictwem Szefa Sztabu Łukasza Wędy. Z uśmiechem na twarzy, ogromnym entuzjazmem przy sprzyjającej pogodzie  59 uczniów pod opieką Elżbiety Derlukiewicz-Rusek, Grażyny Skrzyńskiej, Marka Prokopiuka, Doroty Derlukiewicz, Danuty Michalczuk,  przewodniczącej rady rodziców Anny Marciniuk oraz wolontariuszy rodziców  sprzątało drogę powiatową do Kozłów oraz miejscowość Korczówkę. Zebraliśmy ogrom śmieci, głównie butelki, puszki, plastiki.   Każdy uczestnik otrzymał koszulkę akcji, rękawiczki robocze, worki foliowe i słodki upominek od organizatorów. Gmina Łomazy zapewniła pomoc w transporcie wolontariuszy i zebranych worków. Dziękujemy wszystkim za pomoc i wsparcie.

Do zobaczenia za rok – spotkamy się nad rzeką.

„Mistrz ortografii” klas 2”

25 kwietnia 2024 dokonano podsumowania Konkursu „Mistrz ortografii” klas 2, w którym wzięli udział chętni uczniowie z klasy 2a i 2b. Celem konkursu było promowanie poprawnej polszczyzny, szerzenie wśród uczniów nawyków pracy nad poprawnością ortograficzną, rozbudzenie motywacji do poznawania i utrwalania zasad ortograficznych oraz posługiwania się nimi w praktyce.
Wyniki konkursu:
I miejsce  - Marianna Ziętecka  2a
II miejsce – Wiktoria Ułasiuk  2b
III miejsce – Maja Cichowska   2a
Udział:
Igor Goławski – 2a, Julia Gryniewicz – 2b, Michalina Gucwa – 2a, Milena Koprianiuk – 2a, Iga Tokarska – 2b, Amelia Wołosowicz – 2a, Maja Wysocka – 2b.
Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody, a pozostali uczniowie – dyplomy i drobne upominki.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!                                                                                          

Organizatorzy: Wiesława Kozaczuk, Elżbieta Kapłan

mistrz ortografii