Najlepsi z gramatyki

Nauka języka polskiego w klasach starszych szkoły podstawowej to nie tylko poznawanie literatury pięknej, to także doskonalenie umiejętności gramatycznych. Nasz język polski nie należy do najłatwiejszych, o czym mogli się przekonać uczestnicy konkursu gramatycznego, który został przeprowadzony przez nauczycieli polonistów w połowie listopada. Wzięło w nim udział 15 uczestników z klas VI – VIII. Ci, którym udało się zdobyć najwięcej punktów będą reprezentowali naszą szkołę w XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Gramatycznego im. o. O. Kopczyńskiego.

Laureaci Szkolnego Konkursu Gramatycznego to:

  1. Lena Rusek – kl. VII a
  2. Alicja Maciejewska  - kl. VI b i Jakub Derlukiewicz – kl. VII b
  3. Zuzanna Jaśkiewicz – kl. VI B i Michał Dyrdowski  - kl. VII b

Serdecznie gratulujemy wyżej wymienionym uczniom i zachęcamy innych do naśladowania.

Małe smyki recytują patriotyczne wierszyki

„Małe smyki recytują patriotyczne wierszyki”

W dniu 07.11.2024 r. w naszym przedszkolu odbył się konkurs recytatorski o tematyce patriotycznej pt. „Małe smyki recytują patriotyczne wierszyki”. W konkursie wzięli udział przedstawiciele każdej z grup przedszkolnych. Udział dzieci w konkursie recytatorskim był nie tylko okazją do prezentacji swoich umiejętności artystycznych, ale także do wyrażenia patriotycznej postawy oraz świadomości i pamięci historycznej.
Konkurs oceniany był w dwóch kategoriach wiekowych: 3, 4 - latki oraz 5, 6 - latki.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
Kategoria 3 - 4 – latki:
I miejsce – Karol Steckiewicz
II miejsce – Julia Sinkiewicz
III miejsce – Adam Szatałowicz
Wyróżnienie – Alicja Cyranek i Maksymilian Węgłowski
Kategoria 5 - 6 – latki:
I miejsce – Joanna Telaczyńska
II miejsce – Iga Szwarc
III miejsce – Szymon Ziętecki
Wyróżnienie – Marika Żukowska i Fryderyk Telaczyński
Podsumowanie konkursu odbyło się 08 listopada podczas przedszkolnej akademii z okazji Święta Niepodległości.
Gratulujemy! Dzieci były wspaniale przygotowane i z dumą prezentowały swoje umiejętności recytatorskie.

Uczciliśmy Narodowe Święto Niepodległości

Obchody 106 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozłożone były w bieżącym roku szkolnym na dwa a w zasadzie nawet na trzy dni. O wzięciu udziału w akcji „Szkoła do hymnu”2024 pisaliśmy  w odrębnym artykule. Natomiast dnia 11 listopada w ramach gminnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości uczestniczyliśmy w uroczystej mszy świętej w intencji Ojczyzny, po której wraz z pocztem sztandarowym szkoły, orkiestrą strażacką oraz  przedstawicielami władz kościelnych i samorządowych  udaliśmy się pod pomnik ku czci poległych za wolność Polski o Polaków. Byli tacy, którzy tego dnia uczestniczyli w okolicznościowej wieczornicy przygotowanej przez GOK, podczas której wystąpił chór szkolny KANON.  Szkolne obchody tego jakże ważnego dla naszego narodu święta miały miejsce 12 listopada. Gościem uroczystej akademii, w której wystąpili uczniowie klasy VI a, szkolny chór KANON i zespół ludowy KORALINKI była wiceprzewodnicząca Rady Rodziców Pani Edyta Szatałowicz. Dyrektor szkoły Pani Bogumiła Wińska w swoim przemówieniu przytoczyła jakże wymowne dziś słowa marszałka Józefa Piłsudskiego: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”. Powiedziała, że ten szacunek to między innymi chęć poznawania swojej historii, kultury, języka, to dbałość o miejsca pamięci i szacunek do tych, którzy o tę wolność walczyli, za którą oddali życie. To także biało – czerwona flaga wywieszona w dniu święta oraz uczestnictwo w jego obchodach. Jak powiedział C.K. Norwid: „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”.


XXVIII Biegi Niepodległości.

8. listopada w stadninie koni w Janowie Podlaskim odbyły się Powiatowe Biegi Niepodległości. Reprezentacja naszej szkoły w składzie: Wiktor Pydyś, Szymon Mazur, Weronika Stolarczyk, Weronika Jabłońska, Piotr Szymanek i Miłosz Zając zdobyła trzy miejsca na podium. I miejsce Miłosz Zając, II miejsce Piotr Szymanek (obaj w kategorii chłopców klas V). III miejsce Weronika Jabłońska w kategorii dziewcząt klas czwartych. Opiekunem zawodów był Ireneusz Korszeń.

„Polska to taka kraina, która w sercu się zaczyna”

W naszym przedszkolu dnia 8 listopada 2024 roku odbyła się wyjątkowa akademia z okazji Święta Niepodległości. Uroczystość ta miała na celu rozwijanie wśród wychowanków poczucia przynależności narodowej, pielęgnowanie polskiej kultury i tradycji. Jednocześnie była pouczającą lekcją historii i patriotyzmu.
Na scenie pojawiły się biało - czerwone dekoracje, co nadało wydarzeniu uroczysty charakter. Dzieci zaprezentowały program artystyczny składający się z wierszy, piosenek oraz tańców. Wiersze recytowane były z pasją, a piosenki, w tym popularne polskie pieśni patriotyczne, śpiewane wraz z rodzicami, były wykonywane z radością i entuzjazmem. Każda grupa miała swoje zadanie, co pozwoliło na pełne zaangażowanie wszystkich przedszkolaków. W trakcie występu, rodzice mieli okazję podziwiać talenty swoich pociech.
Na zakończenie wszyscy otrzymali małe flagi, przygotowane przez dzieci. Pani Dyrektor, Bogumiła Wińska podziękowała dzieciom za ich występ oraz nauczycielom za trud włożony w przygotowania.
Wydarzenie to nie tylko dostarczyło dzieciom radości, ale również wzbogaciło ich wiedzę na temat historii Polski.

„Szkoła do hymnu” 2024

Już po raz kolejny cała społeczność szkolna Zespołu Placówek Oświatowych w Łomazach wzięła działu w kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu”.  W ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości, t. j. w piątek 8 listopada o symbolicznej godzinie 11:11 wspólnie odśpiewano hymn narodowy, dając tym samym wyraz patriotycznej postawy oraz podkreślenie znaczenia kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Patriotyzmu uczymy od najmłodszych lat.

KLIKAM Z GŁOWĄ

Pod takim hasłem przebiegło spotkanie uczniów klas V – VIII z panią Ewą Tymoszuk - Powiatowym Rzecznikiem Konsumenta. Każdy z nas jest lub wkrótce będzie konsumentem. Nie zawsze usługi i towary, które zamawiamy są zgodne z naszymi oczekiwaniami. Pani rzecznik opowiadała, w jaki sposób możemy wybrnąć z kłopotliwych sytuacji związanych z dokonywaniem reklamacji. Skupiła się głównie na zagrożeniach związanych z korzystaniem ze smart fonów. Ostrzegała przed chwytliwymi hasłami na stronach internetowych, które mogą wprowadzać w błąd, przed SMS- ami, na które musimy szybko dać odpowiedź. Jeśli będziemy ostrożni, nie damy się oszukać. W razie wątpliwości, czy słusznie zostaliśmy na przykład obciążeni kosztami za usługi Premium, możemy złożyć reklamację. Na zakończenie spotkania uczestnicy otrzymali ulotki, które z pewnością mogą posłużyć jako materiał edukacyjny również rodzicom. Tak więc chrońmy swoje hasła, loginy, nie pobierajmy nieznanych treści, nie publikujmy informacji o sobie w Internecie, nie bądźmy hejterami! Bądźmy czujni!

GMINNY KONKURS RECYTATORSKI „KOCHAM CIĘ, POLSKO”

W dniu 04.11.2024 odbył się Gminny Konkurs Recytatorski „Kocham Cię, Polsko”. Celem konkursu była popularyzacja poezji patriotycznej, kształtowanie postaw szacunku i miłości wobec Ojczyzny oraz rozwijanie zdolności recytatorskich dzieci. Konkurs odbył się pod patronatem Wójta Gminy Łomazy – pana Jerzego Czyżewskiego, który ufundował nagrody książkowe. Wzięło w nim udział 27 uczestników z  klas I – III ZPO w Łomazach i SP w Huszczy. Widzowie i jurorzy byli pod dużym wrażeniem występów uczniów, bowiem pokazali oni, że patriotyzm, miłość do ziemi ojczystej i tradycje narodowe są dla nich bardzo ważne. Jury, biorąc pod uwagę pamięciowe opanowanie tekstu, dykcję i interpretację utworu oraz ogólny wyraz artystyczny, dokonało oceny poszczególnych recytatorów i wyłoniło laureatów:

Czytaj więcej: GMINNY KONKURS RECYTATORSKI „KOCHAM CIĘ, POLSKO”