Wycieczka do królewskiego miasta Sandomierz

Sandomierz znany jest współczesnym z serialu „Ojciec Mateusz” jednak  trzeba wiedzieć, że to urokliwe miasto położone nad brzegiem Wisły, często nazywane “Małym Rzymem” ze względu na swoje malownicze położenie na siedmiu wzgórzach ma bardzo bogatą historię i wiele niezwykłych miejsc, które warto zobaczyć. Dlatego też grupa uczniów naszej szkoły wybrała się tam w ostatni wtorek maja na wycieczkę. Słuchając z zaciekawieniem opowieści pani przewodnik uczestnicy mieli możność zobaczyć między innymi jedną z pierwszych atrakcji, na które trafia większość turystów na sandomierskiej starówce czyli Bramę Opatowską. To główne, reprezentacyjne wejście do zabytkowej części miasta, a jednocześnie jedyna zachowana do dziś spośród czterech bram, które niegdyś strzegły wjazdu do Sandomierza; Sandomierski Rynek, a na nim figurę Matki Boskiej, studnię miejską. Wycieczka stała się cudną lekcją historii, na której wcale nie wiało nudą! Takim szczególnym miejscem, które bardzo przypadło do gustu naszym uczniom była Zbrojownia Rycerska. Odwrotnie niż w większości muzeów – tu wręcz jest się zachęcanym, by wszystkiego dotknąć, przymierzyć i robić sobie zdjęcia. Oprowadzający gości Pan Rycerz z humorem i w przystępny sposób opowiadał o historii Ziemi Sandomierskiej i uzbrojenia rycerskiego. Jego opowieści były na tyle interesujące, że trudno było od niego oderwać uczestników, a czas nas gonił, bo program był bardzo napięty. Zupełnie innym doświadczeniem było przejście podziemną trasą pod Sandomierskim Rynkiem i obejrzenie pięknych piwnicznych murów. Będąc w tym uroczym mieście warto zobaczyć malowniczy wąwóz lessowy Królowej Jadwigi, który ma około pół kilometra długości i do 10 -12 metrów wysokości. Jest to najpiękniejszy wąwóz sandomierski, którego dnem można spacerować, podziwiając kształty korzeni i fantastyczne krajobrazy. Imponujący widok stanowią strome ściany wąwozu. W zasadzie można powiedzieć, że w tym mieście ślady historii widać na każdym kroku, chociażby oglądane bezcenne eksponaty w Muzeum Diecezjalnym w Domu Długosza. Nie sposób wspomnieć o tym wszystkim, o czym opowiadała z ogromną pasją pani przewodnik. Mamy nadzieję, że każdy z uczestników dowiedział się czegoś ciekawego, przy okazji spędził czas w miłej atmosferze. Choć z pewnością mocno zmęczeni, jednak  wszyscy uczestnicy tej integracyjnej wycieczki, (bo w grupie byli uczniowie od klasy IV do VIII )  wrócili w dobrych humorach. Pogoda oczywiście też nie zawiodła. Tak więc zachęcamy – warto wybrać się do Sandomierza!
 

Dzień Rodziny na sportowo

,, Rodzina jest jak gałęzie drzew. Rośniemy w innych kierunkach, a łączą nas korzenie”.

 

   Są takie dni w przedszkolnym kalendarzu, na które wszystkie dzieci czekają z wypiekami na twarzy. Dzień Rodziny to wspaniały czas zarówno dla rodziców jak i dzieci: pełen wzruszeń, radości i uśmiechu, a przede wszystkim jest to czas, który mogą spędzić tylko ze sobą bez pośpiechu i z dala od codziennych spraw.
Przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego w Łomazach zaprosiły swoich najbliższych do świętowania tego wydarzenia w nieco odmiennej formie. W słoneczne popołudnie 27 maja 2024 r. do hali sportowej ZPO w Łomazach przybyli rodzice, by wspólnie z dziećmi świętować ,,Dzień Rodziny na sportowo”. Celem imprezy było zaangażowanie rodziców do wspólnych zabaw ze swymi pociechami, a także dostarczenie uczestnikom wielu okazji do radości, śmiechu i dobrego nastroju.

   Po powitaniu wszystkich zebranych na scenę zostały zaproszone wszystkie przedszkolaki: małe i duże, które wspólnie zaśpiewały piosenkę pt. ,,Najważniejsza jest rodzina”. Chwilę później, dzieci pod opieką Pana  Pawła prowadzącego zajęcia  Rytmiki, zaprezentowały swoim rodzicom, jak potrafią bawić się i poruszać w rytm muzyki. W dalszej części przedszkolaki wraz z animatorką Dance and Fun przedstawiły swoje umiejętności taneczne. Podczas świętowania nie zabrakło też wielu okazji do zabawy i śmiechu podczas licznych rodzinnych konkurencji sportowych przygotowanych i przeprowadzonych przez wychowawców grup.

   Na zakończenie dzieci wręczyły swoim rodzicom własnoręcznie i staranie wykonane upominki oraz złożyły życzenia, za co zebrały moc uścisków i gorących całusów. Dalsze świętowanie odbywało się przy wspólnym poczęstunku przygotowanym przez panie pracujące w kuchni.

   Takie spotkania niewątpliwie wzmacniają więzi emocjonalne dziecka z rodziną, integrują rodziców z przedszkolem oraz stwarzają okazję do aktywnego spędzania wolnego czasu. Pełnią też bardzo ważną rolę w integracji środowiska lokalnego.

Dziękujemy za ten dzień i życzymy Wszystkim  Rodzicom
 wielu lat życia w zdrowiu i pomyślności.

XIX POWIATOWE PREZENTACJE WOKALNE

26 maja 2024r. odbyły się XIX Powiatowe Prezentacje Wokalne pod patronatem Starosty Bialskiego oraz Wójta Gminy Łomazy. Na to wydarzenie zaprosili organizatorzy: Gminny Ośrodek Kultury w Łomazach oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Łomazach. Uczestnikami prezentacji byli soliści z terenu powiatu bialskiego  w trzech kategoriach wiekowych: I – kl.1-3, II – kl. 4-6 oraz III kategoria - kl. 7-8. Uczniowie naszej szkoły, którzy zaprezentowali swój dorobek artystyczny i stanęli na podium to: Weronika Jabłońska kl.3b (I miejsce), Zofia Wołosowicz kl. 3a (III miejsce) oraz Zuzanna Szatałowicz kl. 5a (wyróżnienie). Wszystkim występującym gratulujemy i życzymy powodzenia na kolejnych występach.

Nasze uczennice na "IX Powiatowym Festiwalu Piosenki Dziecięcej Solistów"

Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kodniu oraz Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej zaprosiło wokalistów z powiatu bialskiego i jego okolic do udziału w "IX Powiatowym Festiwalu Piosenki Dziecięcej Solistów". Festiwal ma zasięg powiatowy, a uczestniczący w nim soliści oceniani byli w sześciu kategoriach wiekowych. Z zaproszenia skorzystały dwie uczennice naszej szkoły Anna Karpowicz z klasy IVb oraz Natalia Szatałowicz z kl. IIIa. Obie wyśpiewały dla siebie wyróżnienia – Ania w kategorii klas IV-VI, do której zgłosiło się 13 uczniów, a Natalia w kategorii klas I-III, którą reprezentowało 19 solistów. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

ania

Sukces w konkursie języków obcych!

23 maja w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augusta Zamoyskiego w Jabłoniu odbyła się kolejna już edycja Międzyszkolnego Konkursu Języków Obcych. W zmaganiach wzięły udział reprezentacje 11 szkół z powiatów bialskiego, parczewskiego i radzyńskiego. Uczniowie rozwiązywali testy z zakresu języków obcych (angielskiego i niemieckiego). Naszą szkołę reprezentował uczeń klasy VIII Krzysztof Jarzębski. Spośród 42 uczniów Krzysztof zdobył wyróżnienie w Konkursie w kategorii języka angielskiego. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!