VIII EDYCJA TARGÓW EDUKACYJNYCH

Przed uczniami klas VIII trudna i poważna decyzja dotycząca wyboru szkoły. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom uczniów oraz rodziców, 25 kwietnia 2023 roku zorganizowaliśmy na terenie naszej szkoły VIII Edycję Targów Edukacyjnych, na które zaprosiliśmy wszystkie szkoły ponadpodstawowe powiatu bialskiego.
Uczniowie klas VII-VIII i programowo niższych mogli spotkać się z przedstawicielami szkół ponadpodstawowych, porozmawiać o zasadach rekrutacji oraz programie nauczania. Dodatkowo, każdy zainteresowany uczeń otrzymał informatory oraz broszury rekrutacyjne, w których zawarte są szczegółowe informacje o ofercie edukacyjnej poszczególnych szkół. Nie zabrakło też pokazów umiejętności oraz prezentacji wytworów pracy uczniów szkół branżowych i techników.
Mamy nadzieję, że targi pomogły naszym uczniom w podjęciu decyzji o wyborze dalszej ścieżki edukacyjno-zawodowej.
W VIII Edycji Targów Edukacyjnych swoją ofertę prezentowały następujące szkoły:

  • Akademickie Liceum Ogólnokształcące Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej,
  • Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Zawadzkiego w Wisznicach,
  • Szkoły Rzemieślnicze CECH w Białej Podlaskiej,
  • Szkoły ZDZ im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Białej Podlaskiej,
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Leśnej Podlaskiej,
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Ireny Kosmowskiej w Korolówce-Osadzie,
  • Zespół Szkół Zawodowych nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Białej Podlaskiej,
  • Zespół Szkół Zawodowych nr 2 im. Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w Białej Podlaskiej.
     

Światowy Dzień Ziemi w kl. I - III

Światowy Dzień Ziemi obchodzony 22 kwietnia to największe ekologiczne święto świata obchodzone od 1970 roku. W Polsce  początek obchodów to 1990 rok. Z tej okazji 25 kwietnia uczniowie klasy II b zaprezentowali inscenizację o chorej planecie Ziemi i działaniach jakie wpływają na poprawę  jej kondycji.  Przypomnieli o potrzebie oszczędzania wody, energii, segregacji odpadów. Zaprezentowane piosenki popularyzowały ekologiczny styl życia i zachęcały do dbania o nasz wspólny „zielony dom”.

Podczas apelu  Pani Dyrektor Bogumiła Wińska zachęcała do wcielania w życie ekologicznych zasad i dbania o czystość najbliższego środowiska. Następnie wręczyła uczniom z klas I – III nagrody za udział w konkursie na „Piękny zeszyt”.
 

Czytaj więcej: Światowy Dzień Ziemi w kl. I - III

Dzień Ziemi w przedszkolu

21 kwietnia  w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Ziemi, który był poprzedzony tygodniowym cyklem zajęć dotyczącym ochrony środowiska naturalnego.  W tym dniu wszystkie przedszkolaki przyszły ubrane na zielono, na znak tego, że wszyscy chcemy aby nasza planeta była zielona i czysta. Punktem kulminacyjnym obchodów Dnia Ziemi,  było zasadzenie przez każdą grupę roślin w ogródku przedszkolnym.
 

V edycja akcji „Sprzątamy dla Polski”

21 kwietnia 2023 roku w całej Polsce odbyło się szereg działań w ramach wydarzenia „Sprzątamy dla Polski!”.Inicjatywa ta jest związana z Dniem Ziemi, który przypada na 22 kwietnia. Jest to akcja sprzątania lasów i okolicznych terenów zielonych. My też do niej dołączyliśmy. Uczniowie z klas: IIa, VIIa i VIIIc wraz z nauczycielami Anetą Najdyhor, Grażyną Skrzyńską i Pawłem Tokarskim ruszyli w teren do oczyszczenia ze śmieci łomaskich ulic. Uzbierano kilka worków tego co powinno trafić do koszy. Choć tak krótka akcja, to na pewno poprawiła wygląd otoczenia, które szczególnie wiosną bardziej przyciąga nasz wzrok, kiedy to możemy się cieszyć świeżą zielenią. Nawet małe czyny przynoszą duże zmiany!  Wsparcia udzielił Urząd Gminy w Łomazach, który zapewnił uczestnikom akcji  worki, rękawiczki i transport zebranych odpadów. Dbajmy o wspólne dobro i to nie tylko wiosną!
 

Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików, Juniorów Młodszych oraz Juniorów w Lublinie

W dniu 23 kwietnia 2023 r. w Lublinie odbyły się Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików, Juniorów Młodszych oraz Juniorów. Uczniowie naszej szkoły trenujący pod okiem nauczyciela wychowania fizycznego i trenera Taekwon-Do Akademii Taekwon-Do VIRTUS w Łomazach zaprezentowali się bardzo dobrze. Uczennica klasy 4 B Kaja Sobechowicz wywalczyła brązowy medal w konkurencji układów stopni 6-5 kup młodziczek. W tej kategorii wiekowej dobrze pokazali się również: Kinga Tokarska, Lena Rusek, Oliwia Knapiuk, Jan Sadowski, Michał Tokarski ale znaleźli się poza strefą medalową. W kategorii wiekowej junior młodszy brązowy medal wywalczyła uczennica klasy 8 Aleksandra Tereszczuk w walkach +60 kg oraz Julia Trochonowicz również brązowy medal w walkach kat. -60 kg. Ponadto startowały w tej kategorii wiekowej jeszcze Emilia Trochonowicz a także Dominika Chotkowska. Dziewczyny miały bardzo dobre walki ale znalazły się tym razem poza podium.
 

Operacja Czysta Rzeka w Dubowie

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kolejnej edycji Operacji Czysta Rzeka w Dubowie. W sobotę 15 kwietnia mimo niesprzyjającej pogody kilkunastoosobowej grupie dzieci, młodzieży i dorosłych udało się zebrać 73 worki śmieci. Po zakończeniu sprzątania w remizie OSP na uczestników czekał poczęstunek. Dziękujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach akcji!
 

Zwiedzali pałac w Kozłówce

Chcąc obejrzeć przepiękne wnętrza pałacowe wcale nie trzeba daleko jechać. Uczniowie klasy V b i VI b 19 kwietnia wybrali się pod opieką wychowawców p. E. Bieleckiej, A. Łojewskiej i p. D. Jeruzalskiej do Kozłówki. Jest to niezwykle piękny kompleks, jedyna w Polsce rezydencja arystokratyczna niezniszczona przez wojnę, ani nawet czasy komunizmu. Wzniesiona został w pierwszej połowie XVIII w., jednak największy okres swojej świetności przypadł na początek XX w. Hrabia Zamoyski miał ambicję stworzyć rezydencję marzeń, dlatego zamawiał u artystów kopie najwspanialszych dzieł, jakie widział w życiu. Od roku 1992 pałac jest Muzeum Zamoyskich. Uczestnicy wycieczki z zainteresowaniem słuchali opowieści przewodnika, oglądali zachwycające wnętrza. Odwiedzili kaplicę, obejrzeli też powozownię. Podczas spaceru starali się zaprzyjaźnić z hałaśliwymi, ale jakże uroczymi mieszkańcami pałacowego parku – pawiami, które chętnie pozowały do zdjęć. Na koniec wycieczki wszyscy do woli raczyli się wybraną przez siebie pizzą. Wilczy apetyt sprawił, że zamawiali i zamawiali i to te największych rozmiarów. Mamy nadzieję, że z wycieczki wszyscy wrócili zadowoleni, bo w planach jest już kolejna.
 

Eliminacje Powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

W Szkole Podstawowej nr 9 im. Świętej Jadwigi Królowej w Białej Podlaskiej odbyły się eliminacje dla powiatu bialskiego do Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla uczniów szkół podstawowych 🚴‍♀️🚴.
Do zawodów przystąpiło łącznie 18 drużyn. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Agnieszka Bandzarewicz, Adam Olichwierowicz, Juliusz Telaczyński, Zuzanna Telaczyńska, (rezerwowa: Emilia Marciniuk) zajmując V miejsce w kategorii klas IV - VI
Każdy z uczestników rozwiązywał test wiedzy o ruchu drogowym🤓, a następnie rywalizacja przeniosła się na tor przeszkód 🚴‍♂️. Uczniowie rywalizowali także w konkurencji z udzielania pomocy przedmedycznej ❤️‍🩹 w czym nasi uczniowie byli bezbłędni 🙃
Celem konkursu jest popularyzowanie wśród młodzieży szkolnej znajomości przepisów o ruchu drogowym oraz kulturalnego i bezpiecznego zachowania na drodze.
Gratulujemy i ufamy, że w przyszłym roku będzie lepiej 🫣💪
Serdeczne podziękowania p. Ireneuszowi Korszeniowi za opiekę nad drużyną.