„STACJA SOBIBÓR”

8 czerwca 2022 roku młodzież z klas VIII i VII B była na wycieczce w Sobiborze. Uczniowie mieli możliwość zwiedzenia z przewodnikiem Muzeum Byłego Obozu Zagłady. Ekspozycja złożona z 16 paneli tematycznych ukazuje dzieje obozu zagłady w Sobiborze z uwzględnieniem losów poszczególnych ofiar . Materiały Ikonograficzne to niemal setka zdjęć i dokumentów. Centralną część przestrzeni ekspozycji zajmuje dwudziestopięciometrowa gablota, w której znajduje się 700 obiektów odkrytych podczas trwających od 2000 roku badań archeologicznych. Są to przedmioty osobiste należące do ofiar głównie: biżuteria, klucze, okulary, fragmenty ubrań, przybory piśmiennicze. Większość z nich pozostaje anonimowa. Nasi podopieczni wzięli również udział w warsztatach edukacyjnych. Niestety, ze względu na prace remontowe prowadzone na zewnątrz, nie mogliśmy zwiedzić terenów byłego Obozu Zagłady. Dzięki staraniom naszego księdza wikariusza mogliśmy również nawiązać kontakt ze Szkołą Specjalną we Włodawie, gdzie zostaliśmy miło przyjęci.


Fot. Łukasz Kukawski

Doczekaliśmy się....

Czwartaki od września czekały na wyjazd do Lublina. Ale jak mówi stare polskie przysłowie "Co się odwlecze, to nie uciecze" i nam się wreszcie udało. 💪 Zwiedzaliśmy Zamek Lubelski i Starówkę, wyszaleliśmy się w parku trampolin, upiekliśmy cebularze. Było "na poważnie", "na wesoło" i "pracowicie". Pogoda była piękna, pogoda ducha też wspaniała.

Dzień Dziecka w przedszkolu

       „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat"
 /J. Korczak/

Każdy dzień w przedszkolu jest niepowtarzalny i radosny, jednakże jest taki dzień w roku, kiedy dzieci czują się szczególnie ważne, to Dzień Dziecka - święto, które uwielbiają wszystkie dzieci,  te małe i te duże. Jest to dzień pełen uśmiechów, zabawy i wielu niezpomnianych wrażeń. W tym roku również nie zabrakło atrakcji dla naszych przedszkolaków. Dzieci z grupy 3,4 i 4-5- latków były w kinie w Gminnym Ośrodku Kulturyw Łomazach na bajce „Kubuś Puchatek i przyjaciele”. Natomiast 5 - latki wybrały się na stadion, gdzie czekały na nich zabawy z animatorem, które zapewnili Rodzice dzieci.
Nie zabrakło wspólnych zabaw ze śpiewem na placu przedszkolnym, słodkiego poczęstunku i niespodzianek od Rodziców. Każdy przedszkolak mógł ugasić pragnienie soczkiem, które sprezentowało Łomaskie Stowarzyszenie Rozwoju. Dziękujemy za prezenty, które wzbudziły u dzieci dużo uśmiechu i uatrakcyjniły ten dzień.
 

     

Lapbook a może leporello.

Lapbook a może leporello. Uczniowie klas 7 i 8 w ramach innowacji pedagogicznej z geografii tworzyli ciekawe prace artystyczne. Lapbook jest czymś w rodzaju teczki tematycznej, w której możemy umieścić informacje na wybrany temat. Taka teczka pełni funkcję interaktywnej przestrzeni na rysunki, opowiadanie, wykresy, zdjęcia itp. Lapbook wykonywali uczniowie klas 7 na temat wybranego miasta w Polsce. Leporello zaś to rodzaj publikacji bezoprawowej w postaci arkusza grubego papieru lub kartonu, kilkakrotnie, równolegle, naprzemiennie złamywanego do postaci harmonijki. Leporello zostało wykonane przez uczniów klas 8 i dotyczyło wybranego państwa na świecie.

 

Jadalne flagi w wykonaniu uczniów kl. 6

Czy kiedykolwiek uczyliście się geografii wykorzystując do tego zmysł smaku??? W tym tygodniu klasa szósta prezentowały jadalną flagę wybranego państwa w Europie. Flagi zostały zrobione ze zdrowej żywności (m.in. owoców, warzyw, nabiału, ryżu) - wyobraźnia uczniów nie miała granic. Przy prezentacji swoich flag uczniowie wskazywali ten kraj na mapie oraz jego stolicę. Oczywiście efektem finalnym było zjedzenie stworzonej "jadalnej flagi".
 

Dzień Dziecka w klasach I-III

W środę 01.06.2022r. w Zespole Placówek Oświatowych w Łomazach obchodziliśmy jeden z najwspanialszych dni w roku – Dzień Dziecka. Z tej okazji najmłodsi uczniowie z klas I -III obejrzeli pokaz  taekwondo (tym bardziej, że niektórzy w nim brali aktywny udział) i część artystyczną promującą zdrowy styl życia w wykonaniu starszych uczniów. Kolejną atrakcją były zabawy z animatorkami  z  centrum rozrywki kreatywnej – „Moc uśmiechu” w Białej Podlaskiej, którą zapewnił GOK w Łomazach. Tańce przy muzyce, gry i zabawy, balony, bańki XXL dostarczyły niesamowitych przeżyć, a lody i niespodzianki w klasach od rodziców sprawiły, że ten dzień na długo zapadnie w pamięci.
 

Fot. GOK Łomazy

Powiatowy konkurs pożarniczy

 II miejsce w Powiatowym konkursie pożarniczym. W dniu 02.06.2022r, w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Białej Podlaskiej odbyły się eliminacje powiatowe XLIII edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom". II miejsce w kategorii uczniów klas I-IV, zajął uczeń naszej szkoły Bartosz Kuźmicki. Turniej wymaga olbrzymiej wiedzy ze znajomości przepisów pożarowych, historii, kultury i tradycji ruchu strażackiego. Gratulacje i życzenia dalszych sukcesów w kolejnych edycjach tego turnieju, składają nauczyciele przygotowujący dzieci do tego konkursu - Ireneusz Korszeń oraz Grażyna Skrzyńska.
 

Dzień Promocji Zdrowia - „Aby zdrowym być, trzeba umieć żyć”

Obchody Dnia Promocji Zdrowia połączone zostały z Dniem Dziecka. Na hali sportowej pojawili się wszyscy uczniowie i nauczyciele, aby obejrzeć program przygotowany przez uczniów klasy VIII b i VII c.
Zanim jednak uczniowie wyżej wymienionych klas zabrali głos, zgromadzeni mieli ogromną przyjemność obejrzenia krótkiego pokazu Taekwon-Do, przygotowanego przez państwa Magdę i Artura Romaniuków. Najpierw zaprezentowali się najmłodsi adepci klubu – uczniowie z klas I -III i przedszkola. Zawodnicy bardziej zaawansowani zademonstrowali kombinacje kopnięć, technik ręcznych i nożnych, elementy samoobrony, walki  - obrony przed atakiem z niebezpiecznym narzędziem (nożem). Pokaz wzbudził wielkie emocje. Nie można tu nie wspomnieć, że publiczność miała przyjemność zobaczyć przy okazji wielokrotne medalistki Polski  - panie Magdę Romaniuk i Anastazję Stanilewicz (nasze absolwentki, z których jesteśmy bardzo dumni), które prowadziły cały pokaz. Po tej jakże ekscytującej dawce emocji przyszedł czas na dalszą część programu. Hasłem przewodnim spotkania było zdrowie, a o tej najcenniejszej chyba dla każdego człowieka wartości pisali wielcy poeci, jak choćby Jan Kochanowski czy Ignacy Krasicki. Propagowaniu zdrowego stylu życia służyły też wykorzystane przez organizatorów różnorodne utwory muzyczne. Nikogo  chyba  nie  trzeba  przekonywać,  jak  ważne  dla  człowieka  jest  zdrowie  oraz  dobra  forma  fizyczna  i psychiczna.  Jednak  mimo  iż większość  z  nas  wie,  co  szkodzi  zdrowiu, a co  mu   służy, nie  czyni  zbyt  wiele, by  na długie  lata  zachować  dobrą  kondycję  fizyczną  i  psychiczną. Nasze zdrowie zależy od nas samych i naszym obowiązkiem jest o nie dbać. Refleksje   nad  zagadnieniem zdrowia  towarzyszyły  ludziom  od  bardzo  dawna. Wydaje się, że  we współczesnym świecie nabierają szczególnego znaczenia. Mamy nadzieję, że słowa żartobliwej piosenki: „Cukru całe mrowie niszczy moje zdrowie
Tłuszcz jak ludożerca co dzień mnie uśmierca. A więc mądre dzieci niech nie jedzą śmieci.” Być może wzbudziły refleksje w niektórych słuchaczach. Zdajemy sobie chyba wszyscy sprawę, że
  dobra  forma  fizyczna  i  psychiczna  w  dużej  mierze  zależy  od naszego  podejścia  do  siebie  samego i do otaczającej  nas rzeczywistości.
Niewątpliwie negatywny wpływ na nasze zdrowie ma  zbyt długie i zbyt częste korzystanie z urządzeń elektronicznych. Mówiła o tym prezentacja multimedialna pt: „Wirtualny świat realnych zagrożeń”. Promocji zdrowia służyły  organizowane w szkole liczne konkursy  o tematyce prozdrowotnej. Ich podsumowanie nastąpiło w końcowej części uroczystości. Laureaci otrzymali stosowne dyplomy i drobne upominki.

 

Czytaj więcej: Dzień Promocji Zdrowia - „Aby zdrowym być, trzeba umieć żyć”