Wycieczka do "Lasu Odkrywców"

Wycieczka do "Lasu Odkrywców" brzmi jak niesamowita przygoda! Warsztaty leśnego printingu na torbach brzmią bardzo kreatywnie. Uczniowie mieli okazję tworzyć swoje unikatowe dzieła sztuki, inspirując się naturą lasu i jego pięknem. To świetna okazja, aby połączyć edukację z zabawą i kreatywnością. Atrakcje w parku zapewne dodały jeszcze więcej emocji i radości z odkrywania nowych miejsc. Jak myślisz, co jeszcze może czekać uczniów podczas tej wyprawy?
Dnia 9 maja 2024 roku uczniowie klasy 1a i 1b pod opieką Pań: Aleksandry Dołęgowskiej, Doroty Derlukiewicz i Iwony Kożuchowskiej mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowej wycieczce do "Lasu Odkrywców". Naszym celem było spojrzenie na las z niezwykłej perspektywy oraz oddanie się beztroskiej zabawie, rozwijając w sobie instynkt odkrywcy i eksplorując nieznane.
Po dotarciu na miejsce, zostaliśmy serdecznie przywitani przez Panie przewodnik, które przez 120 minut opiekował się nami podczas naszego pobytu. Pierwszym etapem naszej przygody było oprowadzenie po terenie parku. Podczas spaceru Aleją Odkrywców przewodnik dzielił się z nami ciekawostkami przyrodniczymi, co uczyniło naszą podróż jeszcze bardziej fascynującą. Po smacznym obiedzie udaliśmy się na warsztaty "Leśny Printing na torbach". To było niezwykłe doświadczenie, podczas którego mogliśmy stworzyć własne unikatowe torby, korzystając z motywów inspirowanych leśną przyrodą. Kreatywność naszej grupy nie miała granic, a efekty naszej pracy były niezwykle imponujące.
Po warsztatach mieliśmy również czas wolny, podczas którego mogliśmy samodzielnie eksplorować park i odwiedzać wybrane atrakcje. Dzięki wskazówkom przewodnika spędziliśmy ten czas bardzo efektywnie, odkrywając kolejne zakamarki "Lasu Odkrywców".
Wycieczka była nie tylko doskonałą okazją do nauki o przyrodzie, ale także do budowania więzi w grupie oraz rozwijania kreatywności i umiejętności współpracy. Z pewnością każdy z nas wrócił z "Lasu Odkrywców" z bogatszym doświadczeniem i mnóstwem wspaniałych wspomnień.
Wycieczka została zorganizowana przy udziale Biura Turystycznego Juventur w Białej Podlaskiej. Dziękujemy za miłą współpracę.

Z wizytą w „Zoom Natury”

Korzystając ze wspaniałej majowej pogody, klasa 6a wybrała się na wycieczkę na południe Lubelszczyzny do przepięknie położonego nad Zalewem Janowskim Parku Rekreacji „Zoom Natury”. Wśród śpiewu ptaków, szumu wody i drzew spędziliśmy 5 godzin, rywalizując ze sobą w grze terenowej, strzelając z łuku, przezwyciężając strach, ale przede wszystkim świetnie się bawiąc w imponującym swą wielkością i różnorodnością parku linowym. Po wysiłku fizycznym przyszedł też czas na edukację. W Laboratorium Energia Recyklingu zdobyliśmy wiedzę na temat różnych rodzajów, źródeł oraz sposobów wykorzystania energii. Dzięki kamerze termowizyjnej zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcia, zapoznaliśmy się z modelem elektrowni wodnej oraz wiatrowej, przy pomocy energii słonecznej wprawiliśmy w ruch niewielki samolot, a dzięki mikroskopom obejrzeliśmy to, co niewidoczne gołym okiem. Podczas drogi powrotnej, towarzyszyły nam dobre humory. Bawiliśmy się tak dobrze, że dojeżdżając do Łomaz, niektórym wyrwał się nawet okrzyk „O nieeee! Łomazy”. 

Międzywojewódzkie Mistrzostwa Juniorów i Juniorów Młodszych w Taekwon-Do ITF

W niedzielę 28 kwietnia w Firleju odbyły się kolejne Międzywojewódzkie Mistrzostwa Juniorów i Juniorów Młodszych w Taekwon-Do ITF. Naszą szkołę i Akademię TKD VIRTUS reprezentowała uczennica klasy ósmej Emilia Trochonowicz. Emilka w ostatnim czasie zrobiła ogromny progres w konkurencjach, w których startuje. W walkach lat -52 kg w kategorii juniora młodszego wywalczyła złoty medal.

Gminny Konkurs Recytatorski „Piękna nasza Polska cała”

W dniu 7 maja 2024 r. odbył się Gminny Konkurs Recytatorski dla uczniów klas I-III pod patronatem Wójta Gminy Łomazy. Konkurs miał na celu promowanie piękna polskiej poezji oraz rozwijanie umiejętności recytatorskich najmłodszych uczniów. Tematem tegorocznego konkursu było hasło: "Piękna nasza Polska cała", które skłoniło uczestników do zgłębienia polskiej tradycji i kultury. Uczniowie przygotowali się starannie do wystąpień, prezentując swoje umiejętności w recytacji wierszy polskich poetów. Każdy występ był pełen emocji, zaangażowania i pięknych słów. Konkurs oceniany był przez jury, a kryteria oceny obejmowały płynność recytacji, interpretację tekstu, dykcję oraz ogólne wrażenie artystyczne.

Po zakończeniu wszystkich wystąpień jury podjęło trudną decyzję w wyborze laureatów. Nagrodzono uczniów, których deklamacje wyróżniały się szczególnym talentem recytatorskim i zaangażowaniem. Pan wójt Jerzy Czyżewski i pani dyrektor Bogumiła Wińska wręczyli laureatom i pozostałym uczestnikom pamiątkowe dyplomy i upominki książkowe.

Czytaj więcej: Gminny Konkurs Recytatorski „Piękna nasza Polska cała”

WYCIECZKA DO SANDOMIERZA

30 kwietnia 2024 roku odbyła się wycieczka klas III do Sandomierza – urokliwego miasta położone nad Wisłą na siedmiu wzgórzach. Zwiedzanie rozpoczęliśmy razem z przewodnikiem od Rynku. Jest on nietypowy, bo spadzisty, ze wszystkich stron otoczony pięknymi, kolorowymi kamieniczkami. W centralnej części znajduje się ratusz, a nieco niżej - studnia miejska. Następnie odwiedziliśmy Muzeum Ojca Mateusza, gdzie na powierzchni ok. 300 m2 zlokalizowano repliki kościółka, plebanii, komisariatu i pałacu biskupiego. Figury woskowe aktorów wyglądały  niezwykle realistycznie. Ciekawym punktem naszej wycieczki była wizyta na jedynej w Polsce, interaktywnej wystawie o magicznej mocy ziół, grzybów, eliksirów i mikstur „Czary-Napary” Akademii Ziołowej Marcina z Urzędowa. Kolejnym punktem był Zamek Królewski, gdzie najcenniejszym eksponatem są najstarsze szachy wykonane z rogów jelenia. Następnie przeszliśmy wąwozem, który zachwycił nas niezwykłymi splotami korzeni starych drzew. Po przejściu przez Furtę Dominikańską, zwaną Uchem Igielnym udaliśmy się na Bramę Opatowską z której podziwialiśmy panoramę miasta. Po wyczerpującym zwiedzaniu był czas na obiad oraz chwilę relaksu na Sandomierskim rynku. Kolejnym punktem naszej wycieczki były ruiny zamku Krzyżtopór z XVII w. w Ujeździe, który został zaprojektowany w oparciu o kalendarz. Kulminacją zwiedzania był polonez w naszym wykonaniu na sali balowej. Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do domu. To była niezapomniana przygoda, pełna wrażeń i wielu atrakcji.

Targi Edukacyjne

Przed uczniami klas VIII trudna i poważna decyzja dotycząca wyboru szkoły. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom uczniów oraz rodziców, 30 kwietnia 2024 roku zorganizowaliśmy na terenie naszej szkoły IX Edycję Targów Edukacyjnych, na które zaprosiliśmy wszystkie szkoły ponadpodstawowe powiatu bialskiego.
Uczniowie klas VII-VIII i programowo niższych mogli spotkać się z przedstawicielami szkół ponadpodstawowych, porozmawiać o zasadach rekrutacji oraz programie nauczania. Dodatkowo, każdy zainteresowany uczeń otrzymał informatory oraz broszury rekrutacyjne, w których zawarte są szczegółowe informacje o ofercie edukacyjnej poszczególnych szkół. Nie zabrakło też pokazów umiejętności oraz prezentacji wytworów pracy uczniów szkół branżowych i techników.
Mamy nadzieję, że targi pomogły naszym uczniom w podjęciu decyzji o wyborze dalszej ścieżki edukacyjno-zawodowej.
W IX Edycji Targów Edukacyjnych swoją ofertę prezentowały następujące szkoły:
  • Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Zawadzkiego w Wisznicach
  • Zespół Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Leśnej Podlaskiej
  • Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 im. Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w Białej Podlaskiej 
  • IV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Białej Podlaskiej
  • Zespół Szkól Zawodowych im. Komisji Edukacji Narodowej w Białej Podlaskiej 
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augusta Zamoyskiego w Jabłoniu 
  • Zespół Szkół im. A. Naruszewicza w Janowie Podlaskim
  • Europejskie Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy
  • Szkoły dla Młodzieży im. K.K. Baczyńskiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego

Majowe święto

Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej to stały punkt w kalendarzu uroczystości szkolnych. Jak długo biało-czerwone barwy kojarzone będą z Polską i Polakami zależy wyłącznie od nas – Polaków, a w szczególności młodych Polaków. Dlatego postaw patriotycznych trzeba uczyć od najmłodszych lat. Dnia 30 kwietnia w łomaskiej szkole odbyła się uroczysta akademia dla uczczenia 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jej wagę podkreślała obecność  pocztów sztandarowych oraz stroje galowe uczniów. Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego na wstępie powitała przybyłych gości: wójta Gminy Łomazy pana Jerzego Czyżewskiego, przewodniczącą i wiceprzewodniczącą Rady Rodziców panie: Annę Marciniuk i Annę Szostakiewicz. Przed publicznością wystąpiła młodzież z klasy VII b i V a oraz chór szkolny. „Najważniejsze wartości – Bóg, honor, Ojczyzna.  Biały orzeł w koronie, w godle niejedna blizna. Masz bronić tego, co najlepsze, by służyło Polsce jeszcze.” Słowa te, które wybrzmiały podczas uroczystości są niczym apel do nas wszystkich, by z szacunkiem odnosić się do symboli narodowych i pamiętać o chlubnej przeszłości naszego państwa. Do tego nawiązał również w swoim wystąpieniu pan wójt Jerzy Czyżewski, który podziękował młodzieży i nauczycielom za pielęgnowanie wartości patriotycznych i zachęcił do zamanifestowania swojej postawy poprzez wywieszenie flagi. Dyrektor szkoły pani Bogumiła Wińska przywołała sylwetkę patrona szkoły Tadeusza Kościuszki, który walczył w obranie konstytucji. Życzyła, aby nigdy nie zabrakło nam odwagi, by bronić swej wolności, by mówić i myśleć po polsku i z szacunkiem odnosić się do symboli narodowych.