Dzień Integracji w Roskoszy

Nic tak pozytywnie nie wpływa na integrację klasy, jak wspólnie spędzony dzień bez zajęć lekcyjnych, z dala od szkoły i w ciekawym otoczeniu. Takim dogodnym miejscem jest z pewnością  Europejskie Centrum Kształcenia i Wychowania w Roskoszy. Uczniowie klasy VII c wraz z nauczycielami p. Iwoną Kożuchowską i p. Grażyną Skrzyńską udali się tam w piątek 17 września. Mało kto z młodzieży wie dziś, czym zajmowali się rymarz czy kołodziej. Mogli się tego dowiedzieć zwiedzając wioskę ginących zawodów, w niej warsztat pracy kowala, tkacza, rymarza, piekarza czy kołodzieja. Będąc w pracowni cukierniczej, dzieci próbowały swoich sił przy robieniu rogalików i ciastek. Okazało się, że drzemie w nich talent. Przygotowane przez uczniów  wyroby cukiernicze  wszystkim bardzo smakowały. Nie może być mowy o integracji bez wspólnego ogniska i pieczenia kiełbasek. Po uczcie dla podniebienia można było napawać się pięknem dziewiętnastowiecznego dworku otoczonego okazałym parkiem. Rosnące tam różnorakie drzewa i krzewy stały się okazją do powtórzenia wiadomości z biologii. Dzień upłynął w miłej atmosferze, pogoda dopisała.

 

DANCE & FUN

Dnia 15 września 2021r. uczniowie klas I-III uczestniczyli w tanecznym pokazie „Roztańczona podróż” zorganizowanym przez DANCE FUN. Dzieci podczas zajęć ruchowych przy muzyce  wykazały się dużą aktywnością oraz świetnym humorem. Prowadzący poinformowali o możliwościach uczestnictwa w kolejnych zajęciach.

 

Międzynarodowy Dzień Kropki w klasach I-III

Międzynarodowy Dzień Kropki obchodzi się 15 września od 2009 roku. Historia tego święta rozpoczęła się od książki Petera Reynoldsa „The Dot”. Jest to opowieść o  dziewczynce, która dzięki małej kropce zmieniła myślenie o sobie i uwierzyła we własne możliwości. Dzień Kropki powstał, aby świętować i wspierać kreatywność, odwagę, wyobraźnię i zabawę dzieci. By odkrywać ich talenty i pokazać je innym.  Zachęcić  do tworzenia i uwierzenia w to, że każdy może być kreatywny, nieszablonowy. Dzieci w tym dniu rozmawiają o swoich mocnych stronach, wspólnie tworzą "kropkowe" dzieła i wzajemnie się inspirują.  Uczniowie klas 1-3  naszej szkoły włączyli się do akcji. Było wiele radości  wynikającej  z tego, że za sprawą małej kropki mogli stać się wielkimi artystami. Dzielimy się zdjęciami z tego dnia!

Dzień Kropki w przedszkolu.

Międzynarodowy Dzień Kropki obchodzony jest na całym świecie 15 września – jest to święto, które ma na celu pobudzanie kreatywności, pomysłowości, talentu i odwagi w pokonywaniu trudności.To święto po raz pierwszy obchodzone było również  w naszym przedszkolu.
Dzieci uczestniczyły w wielu zabawach z kropką. Nasi wychowankowie rysowali i ozdabiali kropkę, układali „kropkowe” wzory, była także „kropkowa dyskoteka”.  Powstała również galeria wyjątkowych „kropkowych prac”. Dzieci bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyły w zajęciach. Za aktywną zabawę wszystkie  otrzymały pamiątkowe dyplomy.

Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pamiątkowej tablicy

Na terenie naszej gminy, nieopodal Łomaz jest takie miejsce, które okoliczni mieszkańcy nazywają Głuch. Leży ono na granicy miejscowości Studzianka, Lubenka i Szymanowo. Tam właśnie 15 września 1769 roku Konfederaci Barscy stoczyli z wojskami rosyjskimi bitwę, w której  zginął między innymi Franciszek Ksawery Pułaski, brat Kazimierza. Konfederaci stanęli do walki w obronie wiary i wolności. Konfederacja Barska rozbudziła patriotyzm, uważana była za jedno z pierwszych powstań narodowych. O konfederatach pisali też  poeci. Juliusz Słowacki tak o nich  pisał: „Nie ulękniemy przed mocarzy władzą (…), Bóg jest obroną i ucieczką naszą”. W 252 rocznicę tego wydarzenia odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pamiątkowej tablicy. Delegacja uczniów łomaskiej szkoły wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyła w tym wydarzeniu. Dla młodzieży była to doskonała lekcja historii oraz szeroko pojętego patriotyzmu.