Aktorzy Teatru "Krak-Art" z Krakowa

W dniu 6.10.2021 r. aula w naszej szkole zmieniła się w westernowe miasteczko. Gościliśmy aktorów teatru z Krakowa ze spektaklem pt: „Na Dzikim Zachodzie”. Spektakl obejrzeli uczniowie klasy II i III, a pierwszoklasiści i dzieci z naszego przedszkola oglądały spektakl pt. " Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków".  W czasie spektaklu nasi widzowie poznali przygody bohaterów, przekonały się, że przez dobroć, uczciwość i pracowitość można odmienić swój los. Dzieci z zainteresowaniem oglądały przedstawienie. Artyści angażowali małych widzów do aktywnego uczestnictwa w przedstawieniu poprzez taniec i zabawę. Serdecznie dziękujemy za miły, wspólnie spędzony czas. Po zakończeniu występu dzieci nagrodziły aktorów głośnymi brawami. Z radością czekamy na kolejny spektakl.

 

Kolejna udana wycieczka

   Tym razem uczniowie obrali kierunek Lublin. W środę 6 października na wycieczkę wraz z E. Rusek, D. Michalczuk, I. Marczewską pojechali uczniowie klasy VII a i VII b. Kto wie, czy to nie był ostatni dzwonek na tego rodzaju rozrywki. Z jednej strony nadciągające już październikowe chłody, z drugiej czyhający Covid – 19.

   Pierwszym punktem programu było wspólne zwiedzanie Muzeum Wsi Lubelskiej. Na terenie tego lubelskiego skansenu znajduje się wiele ciekawych obiektów, wśród nich zabytki architektury drewnianej, murowanej, jak i zbiory etnograficzne z rejonu dawnego województwa lubelskiego. Wzbudziły one ciekawość i duże zainteresowanie siódmoklasistów.

   Wycieczka z paniami od przedmiotów przyrodniczych nie byłaby prawdziwą wycieczką, gdyby nie było w programie zwiedzania Ogrodu Botanicznego, który o tej porze roku potrafi być piękny.   O obiedzie w KFC nie ma co pisać, bo w takich miejscach zawsze wszystko smakuje wyśmienicie. Tak też było i tym razem.

   Park trampolin – na ten punkt programu niektórzy czekali najbardziej. Był to czas istnego szaleństwa. Młodzież wykazała się dużą sprawnością fizyczną oraz niespożytą energią.

   Na koniec wycieczki uczestnicy odbyli z przewodnikiem długi spacer ulicami Starego Miasta. Tego typu wyjazdy stwarzają sporo okazji do tego, by zacieśnić relacje koleżeńskie w grupie rówieśniczej, a dobre relacje są niezmiernie ważne szczególnie we współczesnej rzeczywistości.

 

Warsztaty profilaktyczne „Debata”

W dniu 04.10.2021r. tj. poniedziałek klasy VIIa, VIIb i VIIc uczestniczyły w warsztatach profilaktycznych pod nazwą „Debata”. Spotkania z młodzieżą prowadziła trener z Centrum Działań Profilaktycznych z Wieliczki.
„Debata” to program profilaktyki uzależnień, w którym szczególnie zwraca się uwagę na zapobieganie przedwczesnej inicjacji alkoholowej i towarzyszącym temu konsekwencjom oraz promowanie postaw abstynenckich. Celem ogólnym programu było wzmocnienie postaw pro-abstynenckich u naszych uczniów stojących przed progiem inicjacji alkoholowej. Dzięki udziałowi w warsztatach uczniowie podnieśli poziom wiedzy o możliwościach rozwoju bez używania substancji psychoaktywnych. Mieli szansę na zmianę błędnych przekonań normatywnych (pro-alkoholowych norm środowiskowych). Uświadomili sobie, iż warto promować wartości związane ze zdrowym stylem życia. Kształtowali asertywność, która jest niezwykle ważna w sytuacji nacisków środowiskowych (najczęściej w sytuacjach rówieśniczych).
Uczniowie pozytywnie ocenili udział w programie „Debata”, o czym świadczyły ich osobiste wypowiedzi po zakończeniu spotkania.
Program został przeprowadzony w naszej szkole dzięki współpracy pedagoga szkolnego Moniki Trochonowicz z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Łomazach. Warto dodać, iż jest to program rekomendowany przez: Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Instytut Psychiatrii i Neurologii.

 

NA LUDOWO ZAŚPIEWAJMY!

W dniu 5 października 2021r. w sali GOK w Łomazach, odbył się IV Gminny Konkurs Piosenki ludowej  "Na ludowo zaśpiewajmy" pod patronatem Wójta Gminy Łomazy Jerzego Czyżewskiego.  Konkurs z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W bieżącym roku szkolnym wzięło udział szesnastu wykonawców z klas I-III,  Zespołu Placówek Oświatowych w Łomazach i Szkoły Podstawowej w Huszczy.

Jury wyłoniło następujących laureatów:
I miejsce -      Kaja Sobechowicz  ZPO w Łomazach
II miejsce -    Gabriela Arseniuk  ZPO Łomazy
III miejsce -   Anna Karpowicz ZPO Łomazy
Wyróżnienia: Mikołaj Siewruk SP w Huszczy
                      Zuzanna Szatałowicz  ZPO w Łomazach.

Konkurs został zorganizowany we współpracy Zespołu Placówek Oświatowych i Gminnego Ośrodka Kultury.
Gratulujemy zwycięzcom i zachęcamy do udziału w przyszłej edycji.

Elżbieta Bielecka, Agnieszka Panasiuk

 

„Biblioteka moich marzeń”

Biblioteka Zespołu Placówek Oświatowych w Łomazach zaprasza wszystkich uczniów klas I-III do udziału w konkursie
„Biblioteka moich marzeń”.
Stwórz pracę plastyczną, która przedstawi Twoją bibliotekę marzeń.
Lubisz rysować bądź malować?
Jesteś częstym gościem w bibliotece?
Ten konkurs jest dla Ciebie!
Zwycięzcy otrzymają dyplomy oraz nagrody książkowe.
Prace należy składać w bibliotece szkolnej. Czas składania prac upływa 22.10.2021 r.

Zapraszamy!

unnamed

 

Integracyjna wycieczka do Warszawy

   Wspaniałe, niezapomniane przeżycia, doskonałe humory i cudowna pogoda – tak można by podsumować poniedziałkową wycieczkę klas ósmych do WARSZAWY. Pojechali na nią prawie wszyscy uczniowie klasy VIIIa oraz chętni z klas VIIIb i VIIIc. Organizatorem tej wycieczki była Pani Agnieszka Tremeska w ramach programu integracji klas.  Wyjazd wzbudzał wiele emocji z racji tego, że sytuacja pandemiczna nie pozwalała do niedawna na zorganizowanie żadnego tego typu wyjazdu.

   Pierwszym i jednocześnie bardzo ważnym punktem tegoż wyjazdu był spektakl w Teatrze Kamienica pod tytułem „Wszechmocni w sieci”. Sztuka poruszała bardzo ważny i aktualny problem przemocy w cyberprzestrzeni, pokazując jednocześnie konsekwencje takich działań, o których powinno się mówić głośno. Bardzo głośno. Twórcy zaproponowali młodym widzom emocjonalną i prowokującą rozmowę o nich samych. Postawili publiczność zarówno w roli ofiary, jak i sprawcy, przez co z pewnością  skłonili do refleksji i zadania sobie wielu, często niewygodnych pytań.  Nasza młodzież oglądała przedstawienie z wielką uwagą i za to należy im się pochwała. Mamy nadzieję, że zrozumieli, jak bardzo boli wylana w komentarzach agresja, upublicznianie zdjęć wbrew woli ofiary, spreparowanie ośmieszających wpisów.        I wreszcie - do czego może doprowadzić brutalność w świecie Internetu. Ogromny wpływ    na odbiór sztuki miała niesamowita muzyka oraz gra świateł. Sztuka ta z pewnością nie zostanie bez odzewu i stanie się punktem wyjścia do wielu rozmów w szkole, czy to na godzinie wychowawczej, bądź na języku polskim. Niestety świat współczesny nastręcza wielu okazji, by zmierzyć się z podobnymi problemem.

   Po wyjściu z teatru wycieczka udała się do Łazienek Królewskich. Spacer po parku w blaskach październikowego słońca dobrze zrobił wszystkim. Już od samego początku największą uwagę przyciągnęły potężnych rozmiarów karpie pływające w łazienkowskich stawach. Zresztą każdy mógł coś dla siebie znaleźć. Były też dostojne łabędzie, kolorowe pawie, kaczki oraz mnóstwo biegających po parku wiewiórek. Oprócz żywych okazów uwagę zwróciła piękna architektura, zabytkowe pomniki. Spacer miał pobudzić apetyt wycieczkowiczów, gdyż następnym punktem programu wycieczki był wspólny obiad. Podobnie jak i spacer była to okazja do tego, by bardziej się poznać i zacieśnić koleżeńskie relacje nie tylko w obrębie klasy.

   Od początku jednak główną atrakcją według młodzieży miał być pobyt w hangarach. Tam pod opieka instruktorów wszyscy mogli dać upust swojej energii. Salta, skoki, zjazdy  - pełne dwie godziny wspólnych harców. Uczniowie bawili się świetnie. Podczas wspólnej zabawy czas minął bardzo szybko.

   W drodze powrotnej nie obyło się bez postoju w Restauracji McDonald’ś, bo w opinii większości wycieczka bez tego punktu programu to nieudana wycieczka.

  Podsumowując można powiedzieć, że wspólnie spędzony czas to czas bezcenny. Mamy nadzieję, że nawiązane relacje zaprocentują w przyszłości. Niech zazdroszczą ci, którzy nie zdecydowali się na wyjazd.

 

Dzień chłopaka w przedszkolu

W tym dniu szczególnym – września trzydziestego,
Witamy serdecznie chłopaka każdego.
Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów, życzeń,
Innych przyjemności już nawet nie zliczę!

30 września w naszym przedszkolu obchodziliśmy niezwykłe święto - Dzień Chłopaka. Z tej okazji nasze dziewczynki przygotowały chłopakom miłe niespodzianki, wśród  których były krawaty, dyplomy i pamiątkowe zabawki. Był to dzień pełen wrażeń, radości i dobrej zabawy, a wykonane zdjęcia będą miłym wspomnieniem tych chwil. Dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu niespodzianek.

 

Sprzątanie Świata 2021/2022

Wrześniowa akcja „Sprzątania świata – Polska” jest wspólną lekcją poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie ograniczenia wytwarzanych odpadów, inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.

 Jak co roku włączyliśmy się  w tą ważną akcję. Tym razem odbywała się ona pod hasłem: „Myślę, więc nie śmiecę”.  Dzieci i młodzież naszej szkoły zbierały śmieci na terenie Łomaz. Efektem ich pracy były worki pełne szklanych butelek, papierów, puszek, plastików i innych odpadów, które na pewno nie powinny się znaleźć w przydrożnych rowach. Była to dla nich ważna lekcja poszanowania środowiska. Dziękujemy wszystkim uczniom zaangażowanym w akcję i zachęcamy do wprowadzania  codziennie eko-nawyków. W sprzątaniu naszej okolicy wzięły udział klasy IIa, IIIa, IIIb, VIIb, VIIc, VIIIb pod opieką nauczycieli G. Skrzyńskiej, E. Derlukiewicz-Rusek, D. Jeruzalskiej, I. Korszenia, W. Kozaczuk,
A. Dołęgowska.

Mając na uwadze tegoroczne hasło szczególnie zachęcamy aby każdy z nas podjął działania, dzięki którym zmniejszymy ilość wytwarzanych tworzyw sztucznych. Zmiany zaczynają się od małych rzeczy, które w perspektywie czasu wielokrotnie powtarzane stają się wielkie.

Dziękujemy dla Urzędu Gminy w Łomazach, a w szczególności referatowi ochrony środowiska za pomoc i wsparcie.

„Sprzątanie świata - Polska” = razem możemy więcej!