Kiermasz świąteczny...

W dniu 5.12.2023 r. (wtorek) w godz. 13.00 – 16.00 w Zespole Placówek Oświatowych  w Łomazach odbył się kiermasz świąteczny. Była to już trzecia tego typu impreza, zorganizowana przez nauczycielki: Iwonę Kożuchowską  i Monikę Trochonowicz. Przedszkolaki i uczniowie kl. I-VIII wraz z rodzicami przygotowali nieodpłatnie na stoiska wystawiennicze swoich klas lub grup wiele świątecznych artykułów. Dzieci chętnie pomagały w sprzedaży. Można było kupić  rękodzieła i dekoracje w postaci ręcznie robionych kartek świątecznych, kolorowych choinek, unikatowych ozdób z filcu, aniołków z masy solnej,  stroików świątecznych, lampionów, reniferów, sianka, różnorodnych bombek i ozdób choinkowych oraz pachnących cynamonem i imbirem pierniczków, szyszek, orzeszków  i wielu innych słodkich wypieków.
Zgodnie z założeniami kiermaszu pieniądze uzyskane przez klasę/grupę ze sprzedaży zostaną przeznaczone na jej potrzeby (np. zakup pomocy dydaktycznych oraz zabawek, wyposażenie sal lekcyjnych, wycieczkę).
Składamy serdeczne podziękowania wszystkim osobom współuczestniczącym w organizacji i realizacji całego przedsięwzięcia.

Iwona Kożuchowska
Monika Trochonowicz

 

  

Wolność to życie bez nałogów

Jakie są moje marzenia? Co jest w życiu najważniejsze? Takie pytania musieli sobie zadać uczestnicy spektaklu o charakterze profilaktycznym pt.: „Chemiczna zmiana nastroju kontra pozytywne emocje bez dopalaczy”. Opowiadał on o negatywnych skutkach zażywania narkotyków i konsekwencjach, jakie się z tym wiążą. „Chemiczna zmiana nastroju” to podróż po krainie uzależnienia. Prowadzą ją główni bohaterowie: Dina i Damian. Spotkanie z nimi to szansa  odpowiedzi na pytanie: czym jest uzależnienie? Ich historie uczą, jak działają destruktywne mechanizmy wszelkich uzależnień i jak się przed nimi bronić. W spektaklu uczestniczyli uczniowie klas V –VII. Poprzez symboliczne, ale jakże wymowne scenki, świetnie dobraną oprawę muzyczną, możliwość usłyszenia wypowiedzi autentycznej osoby, która mówi i pokazuje na swoim przykładzie skutki uzależnienia - nasza młodzież miała szansę na własne oczy zobaczyć niszczące skutki i konsekwencje zażywania dopalaczy. Mamy nadzieję, że  tego typu działania profilaktyczne nie pójdą na marne.
spędziły czas i dobrze się bawiły.

  

Andrzejki klas I- III

Ach te wróżby andrzejkowe! Czy się spełnią?

Jest taki jeden dzień w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem iluzji, czarów i wróżb. Andrzejki to stara tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. Według dawnych wierzeń ten dzień miał magiczną moc, gdyż uchylał wrota do nieznanej przyszłości.

29 listopada uczniowie klas I – III również chcieli dowiedzieć się, co ich czeka za jakiś czas, dlatego w każdej klasie wychowawczynie przygotowały różne wróżby: zaczarowane koło z zagadkowymi napisami, serduszka z imionami chłopców i dziewczynek, magiczne  liczby, zaszyfrowane znaki i wiele innych. Oczywiście nie mogło też zabraknąć ustawiania butów. Na koniec dzieci otrzymały smaczne ciasteczka.

Andrzejki były wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Pobudzały dziecięcą wyobraźnię, uczyły kreatywności, pozwalały oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Podczas tych wróżb było mnóstwo śmiechu, bo przecież wszyscy wiemy, że należy je traktować z ,,przymrużeniem oka”. Najważniejsze, że dzieci miło spędziły czas i dobrze się bawiły.

  

„Lekcja o Funduszach Europejskich VIII” w klasie 6A

Ile wody potrzeba do produkcji ubrań mieszczących się w jednej szafie? Czy dżdżownice jedzą plastik? Ile śmieci rocznie produkuje każdy z nas? Czy Europa może być pierwszym na świecie neutralnym klimatycznie kontynentem? Odpowiedzi na te pytania uzyskali uczniowie naszej szkoły, którzy wzięli udział w akcji edukacyjnej „Lekcja o Funduszach Europejskich VIII”, organizowanej przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Tematyka tegorocznej Lekcji dotyczyła zmian klimatu oraz sposobów jego ochrony. Uczniowie dowiedzieli się, co wpływa na zmiany klimatu, jakie są efekty tych zmian i jak można je powstrzymać. Zdobyli praktyczne wskazówki, co oni sami mogą zrobić, w swoim najbliższym otoczeniu, by ograniczać negatywny wpływ człowieka na środowisko. Poznali rozwiązania służące przeciwdziałaniu skutkom zmian klimatu w miastach oraz możliwości wykorzystania Funduszy Europejskich w tym obszarze.  

Przez zagadnienia związane ze skutkami zmian klimatycznych przeprowadził uczniów Tomek Michniewicz – jeden z najbardziej znanych polskich podróżników. Uczniowie zdobywali wiedzę o klimacie oglądając film z jego udziałem, czytając komiks, który powstał specjalnie na potrzeby projektu, a także rozwiązując zadania w broszurach edukacyjnych.

Nasza szkoła otrzymała pakiet bezpłatnych materiałów dydaktycznych, a także upominki dla wszystkich uczniów, którzy wzięli udział w akcji.

Dostaliśmy również możliwość udziału w konkursie „Projekt: klimat!”, w ramach którego uczniowie mogą nagrać krótki film o zmianach klimatu w okolicy oraz sposobach im przeciwdziałania i zawalczyć o cenne nagrody.

Więcej o projekcie: www.polskawschodnia.gov.pl/lekcja

Grafika

Tradycji stało się zadość…

W ostatni wtorek listopada Samorząd Uczniowski zorganizował dyskotekę, do której przygotowania trwały dłuższy czas, a to dlatego, że połączona była z wróżbami andrzejkowymi.  Przedstawiciele poszczególnych klas zadbali o to, by ich „kąciki” z wróżbami prezentowały się jak  najefektowniej.  Zabawa była przednia. Kiedy wszyscy chętni skorzystali już z usług „rasowych wróżbitów”, mogli oddać się tanecznym szaleństwom.  Ci, którym przepowiedziana przyszłość nie zapowiadała się zbyt różowo, na pocieszenie mogli posilić się własnoręcznie przygotowanymi ciasteczkami oraz lemoniadą. Było zabawnie, tajemniczo, kolorowo, pysznie no i oczywiście bardzo głośno.

  

Bal Wszystkich Świętych

Już po raz kolejny uczniowie kl.I-III mieli okazję wspólnie bawić się podczas Balu Wszystkich Świętych. Wraz z Panią Dyrektor, swoimi wychowawcami i katechetami dzieci tańczyły i śpiewały w rytm radosnych utworów, wśród których nie zabrakło m.in. „Święty – uśmiechnięty” czy „Każdy może być święty”. Zabawę pomagały animować dwa cudne Anioły w postaci uczennic klasy VII. Tegoroczny bal miał swojego patrona. Był nim Carlo Acutis - młody i dość współcześnie nam żyjący święty, który nazwany został patronem internetu, gdyż to dzięki niemu ewangelizował i opowiadał innym o Panu Bogu. Jednak świętych na balu było znacznie więcej. Dzieci przebrane za przeróżnych patronów, zaprezentowały swoje stroje wszystkim uczestnikom. W tym roku puchar przechodni za największe zaangażowanie w przygotowanie stroju trafił do klasy 1b. Na koniec balu wszystkie dzieci dostały obrazki z wizerunkiem bł. Carlo Acutisa.

  

Wkrótce wybory do Młodzieżowej Rady Gminy

Uczymy młodzież, że los kraju leży w rękach obywateli, a losy naszej małej ojczyzny, jaką jest gmina Łomazy to na pewno. Młodzieżowa Rada Gminy  jest reprezentacją młodzieży zamieszkałej na terenie Gminy Łomazy uczącej się w szkołach podstawowych klas 7- 8 i szkół ponadpodstawowych. W związku z tym, że w grudniu kończy się III kadencja MRG, uczniowie najstarszych klas naszej szkoły  uczestniczyli w ostatni poniedziałek listopada w spotkaniu  z panią Sekretarz Gminy Marianną Łojewską, które miało na celu przygotować młodych ludzi do wyboru radnych kolejnej kadencji.  Podstawą działalności Rady jest, zgodnie ze statutem, praca społeczna Radnych. Za pełnienie swojej funkcji nie mogą oni pobierać wynagrodzenia lub diet. Rada jest wolna od powiązań z partią czy ugrupowaniem politycznym. Kadencja Rady trwa 2 lata. Organ ma charakter konsultacyjny, wspiera i upowszechnia ideę samorządności. W ten sposób młodzież może czynnie uczestniczyć w życiu Gminy oraz reprezentować swoje interesy.