Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pamiątkowej tablicy

Na terenie naszej gminy, nieopodal Łomaz jest takie miejsce, które okoliczni mieszkańcy nazywają Głuch. Leży ono na granicy miejscowości Studzianka, Lubenka i Szymanowo. Tam właśnie 15 września 1769 roku Konfederaci Barscy stoczyli z wojskami rosyjskimi bitwę, w której  zginął między innymi Franciszek Ksawery Pułaski, brat Kazimierza. Konfederaci stanęli do walki w obronie wiary i wolności. Konfederacja Barska rozbudziła patriotyzm, uważana była za jedno z pierwszych powstań narodowych. O konfederatach pisali też  poeci. Juliusz Słowacki tak o nich  pisał: „Nie ulękniemy przed mocarzy władzą (…), Bóg jest obroną i ucieczką naszą”. W 252 rocznicę tego wydarzenia odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pamiątkowej tablicy. Delegacja uczniów łomaskiej szkoły wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyła w tym wydarzeniu. Dla młodzieży była to doskonała lekcja historii oraz szeroko pojętego patriotyzmu.

 

Narodowe Czytanie 2021

    Uczniowie i nauczyciele łomaskiej szkoły tak jak w latach poprzednich włączyli się w akcję Narodowego Czytania. Lekturą tegorocznej, jubileuszowej X edycji była sztuka Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej”. Szkolne „Narodowe Czytanie” odbyło się w piątek 3 września, dzięki czemu uczestniczyli w nim  kolejno uczniowie od klas czwartych do ósmych. Co prawda dzieło Zapolskiej nie należy do kanonu lektur w szkole podstawowej, jednak  wartości, jakie ze sobą niesie są na tyle uniwersalne, że mogą zachęcić do sięgnięcia po lekturę w niedalekiej przyszłości.

Czytając odkrywamy świat. Wydawałoby się, że we współczesnym świecie sięganie po książkę stało się mało atrakcyjne.  Na szczęście są jeszcze miłośnicy czytania, którzy czynią to dla przyjemności. Przy okazji nauczyciele poloniści  - organizatorzy szkolnej akcji starali się przekazać, że czytanie książek to swego rodzaju „inwestycja” w siebie, która prędzej czy później zaowocuje.

 

Inauguracja roku szkolnego 2021/2022 w Zespole Placówek Oświatowych w Łomazach

1 września to dla wszystkich uczniów i nauczycieli dzień rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Uroczystość rozpoczęła msza św. w kościele p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, w której uczestniczyli uczniowie, nauczyciele i rodzice. Stosując się do obowiązujących procedur, w apelu w hali sportowej wzięli udział tylko uczniowie z kl. I,IV,VIII oraz ich rodzice, zaś pozostali uczniowie spotkali się z wychowawcami w wyznaczonych salach lekcyjnych.

Minutą ciszy uczciliśmy pamięć tych, którzy oddali życie za naszą Ojczyznę podczas II wojny światowej. Na akademii gościliśmy P. Jerzego Czyżewskiego - wójta Gminy Łomazy, ks. kanonika Adama Kameckiego, P. Andrzeja Wińskiego - przewodniczącego Rady Gminy, P. Ireneusza Korszenia - wiceprzewodniczącego Rady Gminy, P. Annę Marciniuk - przewodniczącą Rady Rodziców, ks. Krzysztofa Zawadzkiego. Pani  dyrektor szczególnie powitała pierwszoklasistów i czwartoklasistów, gdyż to oni zaczynają swoją nową przygodę ze szkołą. Przypomniała, że szkoła to nie budynek, lecz społeczność szkolna: uczniowie, nauczyciele, pracownicy i rodzice, w której  bardzo ważne są relacje rówieśnicze i międzyludzkie, za którymi wszyscy zatęskniliśmy. Pani dyrektor zacytowała słowa

A. Dumasa ,,Życie jest wspaniałe, należy tylko spoglądać na nie przez właściwe okulary”. Pan wójt w swoim wystąpieniu nawiązał do 82 rocznicy wybuchu II wojny, mówił jak istotna jest pamięć o historii, o ludziach walczących za Ojczyznę.  Przedstawił bieżące informacje dotyczące funkcjonowania oświaty w gminie, życzył również owocnej współpracy.

Pożegnaliśmy i podziękowaliśmy za wspólne 21 lat pracy P. Dorocie Kulickiej, życząc sukcesów w dalszej pracy zawodowej. Apel zakończył wspaniały występ dzieci z byłej już klasy IIIa przygotowany pod kierunkiem P. Elżbiety Bieleckiej.

Nasza szkoła jest dobrze przygotowana do nowej rzeczywistości zw. z pandemią. Mimo wielu obaw, zarówno uczniowie jak i nauczyciele, z optymizmem rozpoczną naukę w nowym roku szkolnym.

 

Informacja

Informujemy, że w dniu jutrzejszym tj. 04.09.2021 boisko ORLIK będzie czynne w godzinach: 9.00 - 17.00

Przepraszamy za przesunięcie i serdecznie zapraszamy.

R