Podsumowanie konkursu „Czysta Ziemia”

W ramach konkursu powiatowego „CZYSTA ZIEMIA” - XIV edycja 2022 r. od kwietnia do  października zbieraliśmy surowce nadające się do ponownego wykorzystania (baterie, nakrętki plastikowe, puszki aluminiowe, makulaturę i zużyte tonery). Uczniowie brali też udział w konkursach o tematyce ekologicznej, porządkowali najbliższe otoczenie, uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji Sprzątania Świata. Szkoła podjęła kilkanaście różnych działań edukacyjnych, angażując w nie instytucje publiczne i podmioty zewnętrzne. Wszystkim serdecznie dziękujemy. Największe wsparcie otrzymaliśmy od Urzędu Gminy w Łomazach, który zaangażował się w 4 nasze działania. Za udział w konkursie szkoła otrzymała zestaw lektur do biblioteki. Największą aktywnością w podjętych działaniach konkursowych  wykazała się uczennica Aneta Kowieska z klasy VIII c, która w podziękowaniu dostała kosz słodyczy.
Dziękujemy uczniom, rodzicom i nauczycielom zaangażowanym w działania konkursowe i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu.

Polesia czar w ramach Światowego Dnia Mokradeł

Właściwie to czar, piękno przyrody i kultura mieszkańców Polesia Podlaskiego w Zaklęsłości Łomaskiej były tematem zajęć edukacyjnych przeprowadzonych przez pracowników Poleskiego Parku Narodowego z Urszulina w ramach Światowego Dnia Mokradeł, który obchodzony jest 2 lutego. Organizator spotkania Pan Cezary Nowogrodzki prezes Stowarzyszenia Społeczno – Kulturalnego Tłoka z Koszoł rozpoczynając spotkanie zaznaczył, że przepiękne tereny zwane mokradłami od dawna zachwycały artystów. Poddać się ich urokowi możemy także i my, ponieważ leżą na terenie Zaklęsłości Łomaskiej. Jest to jedna z najpiękniejszych krain w Polsce. W spotkaniu, które odbyło się w łomaskiej szkole wzięli udział uczniowie klas IV – VI, którzy z dużym zainteresowaniem i ciekawością oglądali przygotowaną ekspozycję zdjęć z przepięknymi krajobrazami oraz prezentację, podczas której mogli znacznie poszerzyć zasób swojej wiedzy na temat bioróżnorodności gatunkowej spotykanych tu roślin i zwierząt. Prelegenci mocno podkreślali znaczenie mokradeł w ekosystemie. Zachęcali też do odwiedzenia Poleskiego Parku Narodowego, bo jak powiedzieli: nic, ani nikt nie jest w stanie oddać urokliwego klimatu tam panującego. Z całą pewnością po tym spotkaniu znajdą się tacy, którzy zechcą pojechać i zobaczyć moczary wodne, torfowiska, poczuć nieopisany zapach ziołowisk, przespacerować się ścieżkami przyrodniczymi w poszukiwaniu chociażby rosiczki czy storczyków. Niech no tylko przyjdzie kalendarzowa wiosna, bo tę wywołaną opowieściami poczuliśmy wszyscy.

Emilka i Oliwka nie zawiodły

Wielkie podziękowania składamy naszym koleżankom z klasy VI a, Emilii  Marciniuk i Oliwii Adamiak, które już kolejny rok zaangażowały się w akcję WOŚP. Jak zapewne wszyscy wiedzą, w niedzielę 29 stycznia odbył się 31 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Do tej pory udało się zebrać ponad 150 milionów złotych. Końcowa kwota tegorocznej zbiórki jeszcze nie jest dokładnie znana. Wiadomo już, że zebrana kwota będzie rekordowo wysoka. I tu mają swój wkład Oliwka i Emilka. Postawa dziewcząt zasługuje na ogromną pochwałę, jesteśmy z nich dumni. Być może w ślad za uczennicami z VI a w przyszłym roku pójdą inni.

Konkurs z języka angielskiego „Symbole Wielkiej Brytanii”

Uczniowie klas IV-VIII Zespołu Placówek Oświatowych wzięli udział w konkursie na plakat „Symbole Wielkiej Brytanii”. Konkurs miał na celu poznawanie kultury Wielkiej Brytanii, doskonalenie znajomości języka angielskiego, szerzenie zainteresowania nauką języka angielskiego oraz rozwijanie zainteresowań i zdolności uczniów. W konkursie wzięło udział 21 uczniów. Wręczenie nagród i dyplomów odbędzie się podczas apelu podsumowującego konkursy językowe (Dzień Poligloty w marcu).

Czytaj więcej: Konkurs z języka angielskiego „Symbole Wielkiej Brytanii”

XV Ogólnopolski Konkurs „Ekologia w moim domu”

Stanisław Sobechowicz, uczeń klasy IIIa, zajął II miejsce w XV Ogólnopolskim Konkursie „Ekologia w moim domu” w kategorii praca multimedialna I-III. Konkurs był organizowany pod Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Lubelskiego, Prezydenta Miasta Lublin, Kuratorium Oświaty w Lublinie, Lubelskiego Kuratora Oświaty. Zwycięzcy gratulujemy i zachęcamy do wzięcia udziału  w kolejnych edycjach.