Bezpiecznie w drodze do szkoły.

Dnia 14 września 2023 r. w Zespole Placówek Oświatowych w Łomazach, odbyło się spotkanie z funkcjonariuszem Policji poświęcone kwestii bezpieczeństwa dzieci w drodze do szkoły. Spotkanie miało na celu omówienie istotnych aspektów związanych z zagrożeniami i sposobami minimalizacji ryzyka w czasie podróży do placówki edukacyjnej.

Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 9.00w auli szkolnej i odbyło się z udziałem uczniów klas I-III. Funkcjonariusz Policji Janusz Kossowski przedstawił następujące zagadnienia:

  1. Zidentyfikowanie zagrożeń: Policjant omówił potencjalne zagrożenia, które mogą występować na drodze do szkoły, w tym ruch drogowy, zachowania uczestników ruchu, niebezpieczne miejsca i sytuacje.
  2. Bezpieczne zachowania: W trakcie spotkania omówiono zasady bezpiecznego zachowania na drodze, takie jak korzystanie z chodnika, prawidłowe przejście przez ulicę i unikanie niebezpiecznych zabaw w okolicach ruchu drogowego.
  3. Współpraca z Policją: Policjant zachęcił uczniów i nauczycieli do współpracy z posterunkiem Policji, informując o wszelkich nietypowych zdarzeniach lub nieprawidłowościach na drodze do szkoły.
  4. Pytania i odpowiedzi: Uczestnicy spotkania mieli możliwość zadawania pytań i wyrażania swoich obaw dotyczących bezpieczeństwa dzieci.

Spotkanie zakończyło się ze zrozumieniem dla istoty zagadnień bezpieczeństwa w drodze do szkoły. Uczestnicy zobowiązali się do współpracy w celu zapewnienia jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa uczniów.

  

Narodowe Czytanie 2023 - Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej

Uczniowie klas IV – VIII podobnie jak w latach ubiegłych włączyli się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania. Mimo, że twórczość Elizy Orzeszkowej nie pojawia się wśród utworów omawianych w szkole podstawowej, do czytania fragmentów powieści zgłosiło się wielu uczniów. „Nad Niemnem” to książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu ze względu na „dziedzictwo” Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci. Tegoroczna lektura miała skłonić do przemyśleń nad tym, „w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy. I żeby, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu agresywnego rosyjskiego imperializmu, odwołując się do powstańczego czynu, powieść Orzeszkowej jeszcze bardziej umocniła przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności” – podkreślał Prezydent RP Andrzej Duda. Nad całością przedsięwzięcia czuwali przedstawiciele SU.
  

Witaj szkoło!

Inauguracja nowego roku szkolnego 2023/2024 w łomaskiej szkole tradycyjnie rozpoczęła się od mszy świętej w intencji uczniów, nauczycieli i rodziców. Jak podkreślił ksiądz kanonik Adam Kamecki należy pamiętać, że naukę czerpiemy nie tylko z książek i zajęć w szkole. Życie to jedna wielka lekcja, z której uczymy się dobra imiłości do bliźniego. Dalsza część uroczystości miała miejsce  w szkole. Uczestniczyli w niej zaproszeni goście, wśród których byli między innymi:

  •  wójt gminy Łomazy – pan Jerzy Czyżewski,
  • proboszcz parafii pod wezwaniem Św. Apostołów Piotra i Pawła w Łomazach ksiądz kanonik Adam Kamecki,
  • Przewodniczący Rady Gminy – pan Andrzej Wiński,
  • przewodnicząca Rady Rodziców – pani Anna Marciniuk,
  • wiceprzewodnicząca Rady Rodziców - pani Ewelina Wołosowicz,
  • dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury – pan Ryszard Bielecki,
  • komendant gminny OSP Łomazy – pan Roman Stanilewicz,
  • kierownik GOPS w Łomazach – pani Urszula Najdyhor.

Dyrektor szkoły pani Bogumiła Wińska zwracając się do uczniów powiedziała, że „cena sukcesu to ciężka praca, poświęcenie i determinacja, by niezależnie od tego, czy w danej chwili wygrywamy czy przegrywamy, dawać z siebie wszystko”. Wspomniała  przy okazji o egzaminie ósmoklasisty i wysokim wyniku z j. polskiego oraz o I miejscu szkoły we współzawodnictwie szkół powiatu bialskiego. Żeby odnieść sukces, „uczący się powinien wiedzieć, umieć, chcieć…”. Wójt gminy pan Jerzy Czyżewski nawiązał w swoim przemówieniu do przypadającej 1 września rocznicy wybuchu II wojny światowej. Zaapelował, by mieć w pamięci tych, dzięki którym żyjemy w wolnym kraju, otaczać opieką ważne historycznie miejsca. Pamiętając o przeszłości należy iść w przyszłość z wiarą we własne możliwości. Życzenia jak największych sukcesów w nauce wszystkim uczniom przekazała również pani Anna Marciniuk – przewodnicząca Rady Rodziców. W części artystycznej piękny popis taneczny dały tegoroczne pierwszaki, które zatańczyły poloneza. Taniec przygotowały z uczniami panie Agnieszka Garbatiuk i Anna Zydlewska. Piątoklasiści pod kierunkiem Grzegorza Kulickiego przygotowali krótką scenkę tematycznie nawiązującą zarówno do wakacji, jak i rozpoczęcia roku szkolnego. Na zakończenie wystąpił szkolny zespół ludowy KORALINKI prowadzony przez panią Agnieszkę Panasiuk. Jednak  uczniowie najbardziej czekali i tak na spotkanie ze swoimi  wychowawcami w klasach, dokąd ostatecznie wszyscy się udali. Rok szkolny 2023/2024 uważamy za rozpoczęty.

  

Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2023/2024

Serdecznie zapraszamy na Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2023/2024, która odbędzie się 4 września 2023 r. w Zespole Placówek Oświatowych w Łomazach.

Program:

8:00 – Msza Święta w Kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Łomazach.
8:45 – Część artystyczna w wykonaniu uczniów Zespołu Placówek Oświatowych w Łomazach.

10:45 – Zakończenie uroczystości i rozwożenie uczniów

NAPIS

Zakończenie roku szkolnego 2022/2023 - Żegnaj szkoło!

Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2022/2023 tradycyjnie rozpoczęła się mszą świętą pod przewodnictwem księdza kanonika Adama Kameckiego, podczas której zanoszone było dziękczynienie za miniony rok, prośby o mądrość, rozwagę i przede wszystkim o opiekę Opatrzności Bożej, bo jak zaznaczył duszpasterz, nie możemy robić sobie wakacji od wiary.
Dalsza część uroczystości przebiegała w hali sportowej ZPO w Łomazach. Tu na wstępie zgromadzeni obejrzeli poloneza w wykonaniu tegorocznych absolwentów. Następnie głos zabrali przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, którzy w imieniu dyrekcji, nauczycieli oraz uczniów i rodziców powitali przybyłych gości, wśród których byli:

  • wójt gminy Łomazy – pan Jerzy Czyżewski,
  • wizytator Kuratorium Oświaty – pan Przemysław Głowacki
  • wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZNP w Białej Podlaskiej – pani Joanna Chulińska,
  • proboszcz parafii pod wezwaniem Św. Apostołów Piotra i Pawła w Łomazach ksiądz kanonik Adam Kamecki,,
  • przewodnicząca Rady Rodziców – pani Anna Marciniuk,
  • wiceprzewodnicząca Rady Rodziców - pani Ewelina Wołosowicz,
  • dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej – pani Agata Chwalewska,
  • dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury – pan Ryszard Bielecki,
  • Prezes Gminnej Spółdzielni – pan Tadeusz Bańkowski,
  • kierownik placówki terenowej KRUS w Białej Podlaskiej - Marek Uściński,
  • przedstawiciele OSP – panowie Roman Stanilewicz i Grzegorz Tereszczuk,
  • Przewodniczący Rady Gminy – pan Andrzej Wiński,

Po uroczystym ślubowaniu absolwentów, przekazaniu pocztów sztandarowych młodzież zaprezentowała krótką część artystyczną.
Następnie głos zabrali przybyli goście: wójt Gminy Łomazy, przedstawiciel Kuratorium Oświaty, przedstawicielka ZNP, kierownik placówki terenowej KRUS oraz przewodnicząca Rady Rodziców, którzy gratulowali odniesionych sukcesów, dziękowali nauczycielom za włożony w edukację i wychowanie dzieci i młodzieży trud i życzyli wspaniałych, bezpiecznych wakacji, absolwentom zaś przede wszystkim powodzenia w dalszej edukacji.
Ponieważ „sukces jest sumą małych wysiłków powtarzanych dzień po dniu”, po wystąpieniach gości przyszedł czas na podsumowania. Głos zabrała dyrektor szkoły Bogumiła Wińska, która pokrótce przedstawiła sukcesy szkoły i uczniów, po czym rozpoczęło się wręczanie nagród i wyróżnień

  

Czytaj więcej: Zakończenie roku szkolnego 2022/2023 - Żegnaj szkoło!

Koniec roku szkolnego w Przedszkolu.

Piątkowe  przedpołudnie 16 czerwca było szczególnym wydarzeniem dla 6-latków z grupy „Żabek” i ”Rybek”, kończących rok szkolny w Przedszkolu Samorządowym w Łomazach.  Pozwoliło w uroczysty sposób pożegnać się z przedszkolem. Uroczystość rozpoczęła się powitaniem dzieci, rodziców, grona pedagogicznego, przyjaciół oraz zaproszonych gości: Sekretarz Gminy Łomazy Pani Marianny Łojewskiej, Przewodniczącego Rady Gminy Łomazy Pana Andrzeja Wińskiego, Przewodniczącej Rady Rodziców Pani Anny Marciniuk, Wiceprzewodniczącej Rady Rodziców Pani Eweliny Wołosowicz.
Uroczystość rozpoczęła się polonezem w wykonaniu absolwentów przedszkola. Starszaki dostojnie prezentowały swoje umiejętności artystyczne oraz recytatorskie. Nie zabrakło także walca kończącego występy przedszkolaków.
Po pełnym wzruszeń występie, dyrektor Bogumiła Wińska życzyła przedszkolakom wspaniałych i bezpiecznych wakacji. Przytaczając cytat: „Nie usuwajcie kamieni spod stóp swoich dzieci, bo gdy dorosną, potkną się o ziarenko piasku.”, zwróciła się w stronę rodziców, podkreślając, jak ważne jest wychowanie małego człowieka. Należy to jednak robić rozsądnie. Pani Marianna Łojewska w swoim wystąpieniu podkreśliła, że dzieci ujęły ją ogromnym zaangażowaniem w występ. Pogratulowała absolwentom i wręczyła słodkie upominki.
Głos zabrała również przewodnicząca Rady Rodziców Pani Anna Marciniuk. Porównała zakończenie edukacji przedszkolnej do górskiej wspinaczki. Podkreśliła, że dzieci dopiero zaczynają swoją wędrówkę, a dzisiejszy dzień jest jej początkiem.
Tego przedpołudnia w stronę przedszkolaków popłynęło wiele ciepłych słów i życzeń, do których dołączył również przewodniczący Rady Gminy Pan Andrzej Wiński.
Punktem kulminacyjnym uroczystości było wręczenie wszystkim dzieciom dyplomów i książeczek ufundowanych przez Radę Rodziców. Ceremonii dokonała Pani Dyrektor. Rodzice, którzy w szczególny sposób angażowali się w życie przedszkola; otrzymali podziękowania.
Kolejni absolwenci naszego przedszkola opuszczają nas, by rozpocząć po wakacjach naukę w klasie pierwszej. Życzymy im wielu sukcesów i spełnienia marzeń, a wszystkim dzieciom bezpiecznych i radosnych wakacji.
 


Pilotażowy program 3W realizowany w naszej gminie

W naszej gminie realizowany jest pilotażowy program 3W, którego ideą jest tworzenie innowacyjnego sektora gospodarki, poprzez model „Woda – Wodór – Węgiel”, tworzący spójny ekosystem społeczno-gospodarczy.
Uczniowie z naszej szkoły, z klas III  - VIII, brali udział w warsztatach prowadzony przez wyspecjalizowaną kadrę . Poprzez udział w konkursach, zabawach zdobywali wiedzę na temat rozsądnego  gospodarowania zasobami naturalnymi. Uczyli się jak dbać o nasze środowisko. Dalsze działania będą kontynuowane po wakacjach.