SZKOLNY KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

SZKOLNY KIERMASZ ŚWIĄTECZNY
06.XII.2022 r. w godz. 13.00 – 16.00
Hala widowiskowo-sportowa Zespołu Placówek Oświatowych w Łomazach

Regulamin

Bezpośrednio po kiermaszu w godz 16.00 - 17.00 odbędą się konsultacje z nauczycielami.
 Zebranie Rady Rodziców godz. 16.00 (sala obok sekretariatu).

Serdecznie zapraszamy

kiermasz swiateczny scandi

ANDRZEJKI

Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Także uczniowie z klas I -III podtrzymując tradycje uroczyście obchodzili andrzejkowy dzień. Wspólnie z wychowawcami zgłębiali tajniki zwyczajów i wróżb andrzejkowych. Dzieci z humorem przyjęły czasem śmieszne, a czasem bardzo obiecujące wróżby. Nie zabrakło tańców i konkursów. Były to wesołe integracyjne spotkania, które dostarczyły wielu pozytywnych przeżyć.

Spotkanie z pracownikiem KRUS.

30 listopada 2022r. odbyło się w naszej szkole spotkanie dotyczące bezpieczeństwa dzieci w gospodarstwie rolnym.  Pani Dyrektor Bogumiła Wińska powitała przedstawicielkę KRUS Panią Dorotę Wojcieszuk, która bardzo ciekawie opowiedziała uczniom klas 1-3 o miejscach, maszynach, narzędziach  oraz o zwierzętach gospodarskich, które mogą stanowić bardzo poważne zagrożenia dla zdrowia i życia dzieci mieszkających na wsi. Następnie dzieci obejrzały dwa filmy edukacyjne: "Rodzina Porażków"  z którego dowiedziały się jak mogą skończyć się nieodpowiedzialne zachowania dzieci i dorosłych podczas codziennego życia na wsi oraz film w formacie gry komputerowej, w którym  przedstawiono najwłaściwsze zachowania podczas prac rolnczych.
Na koniec  spotkania klasy trzecie wzięły udział w konkursie krzyżówkowym. Uczniami, którzy wykazali się największą wiedzą na temat bezpieczeństwa na wsi byli: Nadia Nazarewicz (I miejsce),  Michał Hordejuk  (II miejsce),   Marcel Sadowski  (III miejsce), Anna Karpowicz (IV miejsce). Wyróżnienia  otrzymali: Julian KoprianiukKrzysztof Sinkiewicz. Zwycięzcy i wyróżnieni  otrzymali nagrody, a wszyscy uczestnicy konkursu długopisy oraz książeczki. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza przyczyni się do podniesienia świadomości naszych uczniów dotyczącej zasad bezpieczeństwa podczas prac i zabaw w gospodarstwach domowych.

O tym, jak katarynkowa muzyka zmieniła życie niewidomej dziewczynki

Lektury szkolne nie zawsze cieszą się wśród uczniów popularnością, dlatego też nauczyciele poloniści korzystają z różnorakich sposobów, aby zachęcić swoich podopiecznych do dokładniejszego zapoznania się z nimi, co może zaowocować między innymi na egzaminie ósmoklasisty. Taka okazja nadarzyła się 28 listopada, kiedy to uczniowie klas piątych pojechali na spektakl przygotowany przez Teatr Współczesny w Krakowie. Tym razem była to klasyka – perełka wśród pozytywistycznych nowel – „Katarynka” Bolesława Prusa. (Nawiasem mówiąc, tytułową katarynkę i kataryniarza możemy spotkać na warszawskiej Starówce).  Jak się okazało, samotność niejedno ma imię... Może nią być naznaczone zarówno życie majętnego prawnika po przejściu na emeryturę, jak również życie niewidomej dziewczynki, zamkniętej w świecie ciszy, pogrążonej w smutku i nieszczęściu, cierpliwie znoszącej ciężki los w swym ubóstwie. „Katarynka” to przede wszystkim wzruszający spektakl, który w prostej formie podkreśla cudowność zwykłych zdarzeń. Obejrzane przedstawienie to dość wierna adaptacja noweli Prusa, która ukazuje znaczenie filantropii w codziennym życiu, zwraca uwagę widza nam problemy ludzi potrzebujących. Porusza problem kalectwa, co ma na celu wzbudzenie w młodym widzu poczucia tolerancji, szacunku i akceptacji drugiego człowieka. Ze względu na kluczowe znaczenie muzyki katarynkowej w utworze Prusa, w sztuce ogromną rolę odegrało udźwiękowienie. Na podkreślenie zasługują również kostiumy nawiązujące do epoki pozytywizmu. Ta niezwykła opowieść teatralna pozwoliła uświadomić nam, jak niewiele czasami poświęcenia z naszej strony potrzeba, aby zmienić tak wiele w życiu drugiego człowieka. „Mała niewidoma dziewczynka tańczyła po pokoju, klaszcząc w ręce. Blada jej twarz zarumieniła się, usta śmiały się, a pomimo to z zastygłych oczu płynęły łzy jak grad”.

„Zaelektryzowani” w naszej szkole

24 listopada 2022 r. naszą szkołę odwiedziła grupa „Zaelektryzowani” i zaprezentowała niesamowity spektakl eksperymentów i doświadczeń pt. „Zasady fizyczne czy kwasy chemiczne”. Celem pokazu było przybliżenie uczniom tajników fizyki i chemii w bardzo prosty i atrakcyjny sposób. Goście zaprezentowali bezpieczne zabawy z gazami: ciekłym azotem, helem, wodorem oraz pokazy z wykorzystaniem rekwizytów. Najciekawszym elementem spotkania była możliwość aktywnego uczestnictwa w doświadczeniach, z czego nasi uczniowie byli najbardziej zadowoleni. Taka niecodzienna lekcja fizyki i chemii dostarczyła uczniom wiele zabawy, było mnóstwo śmiechu, ale najważniejsze że młodzież również dzieci otrzymała sporą porcję wiedzy. Uczniowie zobaczyli i doświadczyli, że nauka może być wesoła, widowiskowa, ciekawa i pasjonująca.

CHAMPION CUP⚽2022

W niedzielę 27.11.2022r, w Leśnej Podlaskiej rozegrany został halowy turniej piłki nożnej. Na drugim 🥈 miejscu podium🏆 uplasowali się zawodnicy "NIWY " Łomazy. W całym turnieju rozegrali pięć spotkań: trzy wygrane, jeden remis i jedna porażka. Klasyfikacja końcowa: I miejsce - Orlęta Radzyń Podlaski, II - Niwa Łomazy, III- Dwójka Międzyrzec Podlaski, IV- MŁKS Łomża, V - Orlęta II Radzyń Podlaski, VI- Champion Biała Podlaska. Skład drużyny: Weronika Jabłońska, Piotr Szymanek, Michał Hordejuk, Igor Talarowski, Michał Maksymowicz, Jakub Pawłowicz, Miłosz Jakubiuk, Jakub Korszeń, Robert Najdyhor. Gratulacje!👏

cup

Dzień Pluszowego Misia

25 listopada br. przedszkolaki ze wszystkich grup w naszym przedszkolu uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim przyjacielem – misiem. Poznały historię święta, wspólnie recytowały wiersze o misiach, bawiły się przy piosenkach: "Dwa malutkie misie", "Jadą, jadą misie". Dla dzieci przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe, plastyczne, konkursy, quizy, zgadywanki, śpiewanie piosenek, misiowe tańce itp.
Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu, radości oraz wspólnej zabawy. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.

Nasi nie zawiedli

24 listopada w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie w obliczu iście zimowej  aury odbyły się eliminacje powiatowe 26. Jesiennego Konkursu Recytatorskiego, których współorganizatorem było Centrum Spotkania Kultur w Lublinie oraz Centrum Kultury w Lublinie. Do konkursu przystąpiło 29 uczestników. Już sam występ przed tak znamienitym jury był zaszczytem, ponieważ w jego skład wchodził między innymi  Franciszek Jerzy Stefaniuk – wicemarszałek Sejmu III kadencji. W tych eliminacjach uczestniczyła męska reprezentacja naszej szkoły. Chłopaki: Andrzej Telaczyński, Jane Sadowski i Janek Telaczyński zaprezentowali się świetnie. Brawurowe wykonanie przez Janka Sadowskiego wiersza Andrzeja Waligórskiego pt.”Bakcyl” zaowocowało nominacją do etapu wojewódzkiego. W kategorii klas I-III trzecie miejsce zajął Andrzej Telaczyński. Jury podkreśliło niezwykle wysoki poziom drelowskich eliminacji, wskutek czego miało nie lada orzech do zgryzienia. Jak podkreślił jeden z członków oceniającej komisji: „Dobrych nie było, wszyscy byli wspaniali”. Cieszymy się, że wśród tych wspaniałych byli nasi uczniowie. Brawo chłopaki. Jankowi życzymy sukcesu, będziemy trzymali kciuki 29 listopada podczas rywalizacji na szczeblu wojewódzkim.