Tak obchodziliśmy majowe święto

Uroczyste obchody święta Konstytucji 3 maja na stałe wpisane są w kalendarz szkolnych uroczystości. W tym roku szkolnym akademia upamiętniająca 231 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja odbyła się na godzinie wychowawczej w pierwszy czwartek maja. Z tej okazji, uczniowie klasy 8b i 4a  pod kierunkiem Pani Aldony Onisiewicz przygotowali montaż słowno – muzyczny. O oprawę muzyczną zadbał Pan Grzegorz Kulicki. Całość uświetnił występ uczennicy klasy Va  Zuzanny Telaczyńskiej, która przepięknie zagrała na skrzypcach. W uroczystości uczestniczył Wójt Gminy Łomazy Pan Jerzy Czyżewski oraz Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Anna Marciniuk. Wójt w trakcie przemówienia przypomniał, że Konstytucja 3 maja była pisana w Pałacu Potockich w Radzyniu Podlaskim, czyli niedaleko Łomaz. To pokazuje, że ziemia podlaska zawsze była i jest otwarta na ważne wydarzenia. Jesteśmy wdzięczni naszym przodkom, którzy wytrwale wpajali kolejnym młodym pokoleniom takie zasady jak  patriotyzm, miłość i szacunek do każdego człowieka. My dziś jesteśmy spadkobiercami tych świętych wartości. Świadczy o tym chociażby fakt przyjęcia na terenie naszej gminy około 50 uchodźców z Ukrainy. Pamiętając o wydarzeniach z przeszłości, miejmy świadomość, że tworzymy naszą historię tu i teraz. Pan Wójt zachęcił też młodzież do wcielania się w zaszczytne szeregi Młodzieżowej Drużyny Pożarowej. Taka forma aktywności również może świadczyć o patriotyzmie.  Dyrektor Bogumiła Wińska zaakcentowała w swojej wypowiedzi fakt, że dokument sprzed 231 lat był pierwszym takim w Europie. Polski duch oświecenia był w tamtych czasach cenną inicjatywą i miejmy nadzieję, że będzie nadal trwał. Musimy też pamiętać, że 3 maja to także święto kościelne – Matki Boskiej Królowej Polski, a wartości takie, jak „Bóg. Honor. Ojczyzna” zawsze powinny nam przyświecać. Korzystając z obecności całej społeczności uczniowskiej Pani Dyrektor Bogumiła Wińska przekazała wspaniałą informację, że nasza szkoła jest jedną z dziesięciu w Polsce i jedyną w województwie lubelskim, która otrzymała statuetkę i wyróżnienie za działania podjęte przez nauczycieli w ramach  programu „Otwarta firma”. Gratulacje oraz owa statuetka przekazane zostały na ręce szkolnych koordynatorów programu Pani Małgorzacie Szewczyk i Monice Trochonowicz. W dalszej części uroczystości miało miejsce podsumowanie konkursów.

 

Czytaj więcej: Tak obchodziliśmy majowe święto

„Wiosenne recytowanie”

Już po raz kolejny odbył się w naszej szkole konkurs recytatorski „Wiosenne recytowanie”, w którym wzięło udział 15 uczniów z klas IV-VIII.

W kategorii uczniów kl. IV-VI
I miejsce zajął Jan Sadowski kl. Va
II miejsce Laura Cybulska z kl. IVa
III miejsce Lena Rusek z kl. IVa

A w kategorii uczniów klas VII-VIII
I miejsce Kamila Kuflowska kl. VIIb
II miejsce Agnieszka Arseniuk kl. VIIIa
III miejsce Patrycja Bańkowska kl. VIIIb

Zwycięzcy wzięli udział w Gminnym konkursie recytatorskim. Laureaci będą reprezentować szkołę w eliminacjach powiatowych 41 Małego Konkursu Recytatorskiego w Międzyrzecu Podlaskim. Życzymy sukcesów.

DSC 0537

Operacja Czysta Rzeka 2022

Operacja Czysta Rzeka to ogólnopolska akcja, której celem jest wspólne zadbanie o świat wokół nas. To społeczne zaangażowanie wolontariuszy, którzy poświęcając swój czas i energię chcą zmienić i oczyścić z zalegających śmieci swoje najbliższe otoczenie.

 W dniu 23 kwietnia oraz 30 kwietnia 2022 r. uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Łomazach, również stali się wolontariuszami Operacji Czysta Rzeka 2022 w powołanym Sztabie Lokalnym „Zielawa – Łomazy”. Stworzonych, zostało pięć akcji lokalnych. Wspólnie posprzątaliśmy, okolice Łomaz, przydrożne trakty, lasy, drogi dojazdowe do Kozłów, Studzianki, Jusaki – Zarzeka. Zebraliśmy łącznie 157 worków śmieci oraz mnóstwo odpadów nietypowych jak np. lodówka, opony, łazienkowe sanitaria, ubrania itp.. W operacji wzięło udział 87 uczniów naszej szkoły. Po zakończonym sprzątaniu uczniowie mogli się posilić przygotowanym  przez Stowarzyszenie Rozwoju Łomaz poczęstunkiem. Opiekę nad naszymi szkolnymi wolontariuszami pełnili: E. Derlukiewicz-Rusek,
 I. Marczewska, G. Skrzyńska, D. Michalczuk, D. Jeruzalska, A. Garbatiuk.  Dzięki wsparciu Stowarzyszenia Rozwoju Łomaz oraz pracowników Urzędu Gminy Łomazy, worki z odpadami  trafiły w wyznaczone miejsce, gdzie zostanie zorganizowany ich odbiór przez samorząd Gminy Łomazy.

Do zobaczenia za rok – spotkamy się nad rzeką.

Szef Sztabu Lokalnego
Elżbieta Derlukiewicz-Rusek

22 kwietnia Światowy Dzień Ziemi

29 kwietnia 2022r. odbyła się w Zespole placówek Oświatowych w Łomazach akademia z okazji Dnia Ziemi, skierowana do uczniów klas IV-VIII. Uczniowie klas IVA, VIIA, VIIB, VIIC zaprezentowali montaż słowno-muzyczny wraz
z przedstawieniem „Eko-Kapturek”.
Młodzież zwróciła uwagę na problem narastającej ilości odpadów. Ukazała jak ogromne znaczenie dla przyrody ma kształtowanie świadomości ekologicznej.

 Kolejnym punktem uroczystości był konkurs międzyklasowy pt: „Eko- Modny”, na najciekawszy strój ekologiczny. Jury miało ciężkie zadanie, pomysły dzieci
i młodzieży były rewelacyjne, a dla wszystkich była to wspaniała zabawa. Podsumowując międzyklasowy konkurs pt.: „Eko-Modny”
I miejsce- VIIIA
II miejsce- IVA
III miejsce- VA
Na uroczystości odbyło się również podsumowanie szkolnych konkursów ekologicznych, wręczenie dyplomów i nagród zwycięzcom.

Czytaj więcej: 22 kwietnia Światowy Dzień Ziemi

Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym  ma już 40 letnią tradycję. Niezmiennie od wielu lat jego celem są działania na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej, w szczególności poprzez popularyzowanie przepisów i zasad ruchu drogowego, ale także kształtowanie partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu oraz popularyzowanie podstawowych zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Jednym z celów jest popularyzowanie roweru jako środka transportu, a także rekreacji i sportu. Turniej organizowany jest przez Polski Związek Motorowy oraz Komendę Główną Policji, Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przy współpracy Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego. Turniej ma charakter wieloetapowy. Uczestnicy poszczególnych eliminacji  rozwiązują testy teoretyczne, wykonują zadania praktyczne (jazda rowerem po torze sprawnościowym), a także  z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W tym roku szkolnym eliminacje powiatowe dla uczniów szkół podstawowych, szkół specjalnych i specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych odbyły się w Zespole Placówek Oświatowych w Łomazach. Dnia 28.04.2022r. gościliśmy przedstawicieli 7 drużyn startujących w 2 kategoriach wiekowych:

Grupa I - uczniowie szkół podstawowych w wieku 10-12 lat

  • Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Łomazach
  • Publiczna szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Rogoźnicy

Grupa II – starsi uczniowie szkół podstawowych

  • Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Łomazach
  • Publiczna szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Rogoźnicy
  • Szkoła Podstawowa im. Krzysztofa Sawczuka w Komarno-Kolonii
  • Zespół Placówek Oświatowych nr 1 w Międzyrzecu Podlaskim
  • Szkoła Podstawowa nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim
  • Szkoła Podstawowa im. Czesława Tańskiego w Janowie Podlaskim
  • Szkoła Podstawowa w Grabanowie

Zwycięzcami rywalizacji zostali:
Grupa I
I miejsce - Publiczna szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Rogoźnicy w składzie: Judytka Podgajna, Marcelina Mościcka, Maciej Nestoruk, Artur Osiejuk.
II miejsce – Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Łomazach w składzie: Agnieszka Bandzarewicz, Adam Olichwierowicz, Juliusz Telaczyński, Zuzanna Telaczyńska.
Grupa II
I miejsce  - Szkoła Podstawowa im. Czesława Tańskiego w Janowie Podlaskim w składzie: Konrad Szychulski, Cezary Hołub, Jakub Jureczek.
II miejsce - Szkoła Podstawowa im. Krzysztofa Sawczuka w Komarno-Kolonii w składzie: Aleksandra Soroczyńska, Kamil Gryglas, Mateusz Hawryluk
III miejsce - Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Łomazach w składzie: Szymon Arseniuk, Przemysław Hołonowicz, Leon Karpowicz

„Nasza Planeta – nasz dom”

Najwyższą formą materii jest człowiek – Ziemi mieszkaniec.
Najwyższą formą istnienia – świadome jego działanie.”
Wisława Szymborska

22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. To wspaniała okazja, by pomyśleć, co każdy z nas może zrobić dla swojej planety, aby była zdrowa, piękna i czysta. W tym dniu, pod kierunkiem wychowawczyń – Wiesławy Kozaczuk i Aleksandry Dołęgowskiej, uczniowie klas IIIa i IIIb zaprezentowali część artystyczną pt. „Nasza Planeta – nasz dom”, skierowaną głównie do koleżanek i kolegów z klas I – II. Propagując postawy i zachowania ekologiczne, dzieci zachęcały wszystkich do systematycznego dbania o środowisko naturalne i segregowania śmieci. Wskazywały, jakie niebezpieczeństwo grozi Ziemi ze strony człowieka. Uświadamiały potrzebę codziennej troski o obecną i przyszłą jakość życia na naszej planecie poprzez nabywanie opiekuńczego stosunku do świata roślin i zwierząt oraz kształtowanie umiejętności mądrego i odpowiedzialnego współżycia człowieka z przyrodą. Przypomniały, że Ziemia jest naszym wspólnym domem i trzeba o nią dbać, ponieważ jej przyszłość zależy od każdego ludzkiego działania, a więc od każdego z nas. W uroczystości uczestniczyli: Pani Dyrektor - Bogumiła Wińska, Pani Wicedyrektor - Dorota Biesiada i Nauczyciele klas I – III.