Wojewódzki konkurs plastyczny "Lubelskie Pięknieje"

Uzdolniona plastycznie Anastazja Wołosowicz – uczennica klasy IV  została wyróżniona w Wojewódzkim konkursie plastycznym  Lubelskie Pięknieje. Jak Fundusze Europejskie zmieniają Twoją okolicę, pod patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego. Gratulujemy! 

Pamiętamy o naszych czworonogach

Uczniowie łomaskiej szkoły włączyli się w pomoc bezdomnym zwierzętom organizując zbiórkę karmy. Akcja zajął się Samorząd Uczniowski. W krótkim czasie zgromadzono pokaźną ilość karmy. Ta dla kotów została przekazana za pośrednictwem pana Kamila Frączka Fundacji Dom Bella w Białej Podlaskiej. Trafiają do tego przytuliska przy ulicy Kąpielowej kocięta po wypadkach oraz zwierzaki, które zaznały wiele zła od człowieka. Karma dla psów została przekazana schronisku działającemu na terenie Łomaz. Dziękujemy wszystkim tym, którzy okazali swe serce potrzebującym zwierzętom. Pamiętajmy o nich nie tylko przy okazji zbiórek i podobnych akcji tym bardziej, że zima zbliża się do nas wielkimi krokami.

zdj1zdj2

Mobilne Laboratoria Przyszłości

W dniu 15.11.2022r. w naszej szkole zawitał zespół edukatorów w ramach akcji Mobilne Laboratoria Przyszłości. Akcja ma na celu aktywne i kreatywne wykorzystanie sprzętu objętego projektem Laboratoria Przyszłości i wzbudzenie zainteresowania nowoczesnymi technologiami. Obyły się zajęcia warsztatowe prowadzone dla uczniów klas 5 i 6 szkoły podstawowej w 15 osobowych grupach. Uczniowie poszerzyli wiedzę na temat drukarek 3D oraz dowiedzieli się czym jest sztuczna inteligencja i jakie jest jej zastosowanie. Dzięki Mobilnym Laboratoriom Przyszłości uczniowie mają szansę na rozwijanie kreatywności, pasji, zainteresowań i talentów, które przełożą się na lepszy start w dorosłość.

„Ojczyznę wolną pobłogosław Panie”

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Łomazach od wielu lat odbywają się w dniu 11 listopada. Tak było i w tym roku. Uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny. Podczas kazania usłyszeliśmy od księdza kanonika Adama Kameckiego piękne i jakże ważne słowa. Zaapelował, byśmy spojrzeli na wspólną matkę – Polskę, byśmy na nowo zauważyli fundamentalne wartości takie, jak: niepodległość, z którą wiąże się nasza narodowa tożsamość oraz wolność. Święto Niepodległości pozwala spojrzeć na dzieje naszego narodu i wciągnąć właściwe wnioski. Podkreślił, że to wiara i możliwość gromadzenia się i wspólnego modlenia się w świątyni pańskiej były tym, co w różnych momentach pomagało Polakom przetrwać. Warto o tym pamiętać w czasach, gdy  próbuje się budować świat w oparciu o nowe wartości. Uroczystą mszę świętą zakończyły słowa pieśni „Boże coś Polskę”. Następnie uczestniczący przemaszerowali z pocztem sztandarowym szkoły i orkiestrą strażacką na czele pod pomnik upamiętniający wszystkich poległych w obronie ojczyzny. Tam delegacje władz gminnych, szkolnych i samorządowych złożyły w hołdzie poległym wieńce. Kolejnym ważnym i nowym punktem obchodów było wciągnięcie flagi na maszt w ramach projektu „Pod biało – czerwoną”. Mieszkańcy naszej gminy dołączyli do projektu i maszt stanął przed głównym wejściem do budynku szkoły. Po odegraniu i odśpiewaniu hymnu państwowego poczet flagowy Ochotniczej Straży Pożarnej wciągnął flagę na maszt. Dalsza część uroczystości miała miejsce w hali sportowej. Gospodarz obiektu pani dyrektor Bogumiła Wińska powitała przybyłych gości. Byli wśród nich:

 • wójt gminy Łomazy – Jerzy Czyżewski,
 • proboszcz parafii  pod wezwaniem Św. Apostołów Piotra i Pawła w Łomazach ks. kanonik Adam Kamecki,,
 • kierownik placówki terenowej KRUS  w Białej Podlaskiej -  Marek Uściński,
 • przewodniczący Rady Gminy Łomazy- Andrzej Wiński,
 • wiceprzewodniczący Rady Gminy Łomazy – Ireneusz Korszeń,
 • przewodnicząca Rady Rodziców  -  Anna Marciniuk,
 • wiceprzewodnicząca Rady Rodziców – Ewelina Wołosowicz,
 • prezes Gminnej Spółdzielni - Tadeusz Bańkowski,
 • dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury -  Ryszard Bielecki,
 • dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej  - Agata Chwalewska,
 • komendant gminny OSP Łomazy  - pan Roman Stanilewicz
 • prezes OSP Łomazy – pan Grzegorz Tereszczuk
 • radni Gminy Łomazy: Kamil Frączek, Rafał  Cybulski, Grzegorz Wysocki, Leszek Firysiuk.

  Czytaj więcej: „Ojczyznę wolną pobłogosław Panie”

XXVI Przełajowe Powiatowe Biegi Niepodległości.

10.11.2022r, w Janowie Podlaskim odbyły się XXVI Przełajowe Powiatowe Biegi Niepodległości. Liczna reprezentacja uczniów klas II- VI kolejny raz pokazała znakomite przygotowanie wytrzymałościowe. Indywidualnie zdobyliśmy 100 punktów. Klasyfikacja końcowa: dziewczęta kl. II : I miejsce Weronika Jabłońska, V - Natalia Szatalowicz, VI - Paula Trochonowicz, VII - Marianna Langowska. Chłopcy klasa II :VII miejsce Krystian Gurynowicz. Dziewczęta klasa IV: IV miejsce Kaja Sobechowicz, VII - Anastazja Wołosowicz. Chłopcy klas III- IV : I miejsce Adrian Ostapowicz, II - Robert Najdyhor, IV - Miłosz Zając, V - Jakub Korszeń, VII - Andrzej Telaczyński. Dziewczęta klas V:VII miejsce Anita Szostakiewicz. Chłopcy klas V: VII miejsce Wojciech Jabłoński. Dziewczęta klas VI:V miejsce Izabela Łaska. Chłopcy klas VI: IV miejsce Marcel Pietruszka. Gratulacje dla wszystkich uczestników za udział w zawodach i promowanie zdrowego stylu życia. Opiekunami zawodów byli Ireneusz Korszeń i Artur Romaniuk.

„Szkoła do hymnu” 2022

Już po raz kolejny uczniowie wraz z nauczycielami Zespołu Placówek Oświatowych w Łomazach przystąpili do ogólnopolskiej akcji i w ostatnim dniu roboczym przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11.11. wspólnie odśpiewali hymn narodowy. Klasy starsze uczyniły to w hali sportowej, natomiast uczniowie klas młodszych na korytarzu przed salami, w których się uczą. To niewielki, ale jakże ważny akcent zaplanowanych na piątek 11 listopada obchodów Święta Niepodległości.

Wycieczka do Romanowa

25 października klasa 3a i klasa 3b uczestniczyły w wycieczce do Romanowa.  Zwiedziły Muzeum J. I. Kraszewskiego oraz poznały jego twórczość. Zapoznały się także z historią piśmiennictwa podczas warsztatów kaligrafii. Następnie odbyło się ognisko, podczas którego uczestnicy piekli kiełbaski.  Na koniec uczniowie brali udział w ścieżce edukacyjnej w parku. Wycieczka dostarczyła niesamowitych wrażeń.
 

Konkurs plastyczny „Niesamowity pan Kleks”

Jeden z pisarzy powiedział kiedyś: „Kto czyta, żyje wielokrotnie”. Uczniowie klas czwartych, którzy niedawno poznali książkę Jana Brzechwy „Akademia pana Kleksa” z pewnością  mogą się pod tymi słowami podpisać. Czytając lekturę, przeżyli wspólnie z jej bohaterami wiele niesamowitych przygód. Na podsumowanie nauczyciele poloniści zorganizowali konkurs plastyczny pod hasłem „Niesamowity pan Kleks”. Zadanie uczniów polegało na zaprezentowaniu podobizny głównego bohatera przy pomocy dowolnej techniki plastycznej. W konkursie wzięli udział wszyscy uczniowie klas czwartych, którzy wykazali się ogromną kreatywnością. Komisja konkursowa  ( Grzegorz Kulicki – przewodniczący, Elżbieta Bielecka i Anna Łojewska  - członkowie ) wybrała najlepsze prace. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco: 

I miejsce – Magdalena Michalczuk  IV a
II miejsce  - Gabriela Arseniuk  IV b
III miejsce  - Kacper Nazarewicz IV a

Laureaci otrzymają pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe