Jak to z Popielem, Juratą i Weresem było, czyli o legendach Słowian

Czy wiecie, kto to był Weres, Gniotek czy Lasowik? Uczniowie klas piątych już wiedzą! We czwartek 20 października pojechali z opiekunami do Białej Podlaskiej na spektakl przygotowany przez Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia pt.: „Legendy Słowian”. W murach Akademii Bialskiej PSW uczestnicy poznali fragmenty  kilku najbardziej znanych legend polskich. Oczom widzów ukazały się między innymi postacie: Weresa, Peruna, Juraty, Popiela i jego żony Rzepichy. Treść legend pokazana została w bardzo przystępny, momentami humorystyczny sposób, co niezmiernie spodobało się uczniom. Doskonała gra aktorska, do tego muzyka, efekty świetlne wprowadziły  w odpowiedni do scenerii nastrój. Na scenie dużo się działo. Współczesna technika pozwalała na takie konstruowanie scenografii, że w jednej chwili widzowie przenosili się z morskich głębin  do zamku Popiela, to znów do chaty Piasta Kołodzieja i Rzepichy. Oczywiście spektakl nie był pozbawiony elementów wychowawczych. Pokazał, jak ciężka praca i gościnność kmiecia Kołodzieja sprawiły, że spotkała go niespodziewana nagroda i stał się założycielem panującego długie lata rodu Piastów. Spektakl „Legendy Słowian” był doskonałą lekcją polskiego jak i historii. Z pewnością zachęcił uczniów do sięgnięcia po jakże różnorodne i piękne legendy.

image000000003

Porządkowanie pomnika w miejscu pamięci

Nie tylko pożytecznie, ale do tego przyjemnie spędziła czas klasa VI b, która we wtorek 11 października wybrała się na zaproszenie Pana Cezarego Nowogrodzkiego prezesa Stowarzyszenia Społeczno – Kulturalnego „Tłoka” do Koszoł. Wyprawie przyświecał jeden główny cel – uporządkowanie pomnika ustanowionego w miejscu pamięci męczeńskiej śmierci sześciu członków rodziny Remeszów, którzy podczas II wojny światowej zginęli z rąk hitlerowców za to, że pomagali, tak jak wielu mieszkańców Koszoł i okolicznych miejscowości, partyzantom i uciekinierom z obozów jenieckich utworzonych w okolicach Białej Podlaskiej przez wojska III Rzeszy. Miejscem upamiętniającym wydarzenia z 1942 r. od dwóch kilku lat opiekują się uczniowie łomaskiej szkoły. Po wykonaniu niezbędnych prac szóstoklasiści z czcią i godnością oddali hołd zmarłym. Była to jedna z ważniejszych lekcji historii, ponieważ pamięci o minionych wydarzeniach nie można zaprzepaścić. Zostały  także odczytane słowa wiersza Feliksa Czubli zawarte na pamiątkowej tablicy. Przy okazji z terenu pobliskiego lasu położonego wokół pomnika zebrano spory worek śmieci. Można powiedzieć, że „sprzątnęliśmy kawałek świata”.  Pan Cezary Nowogrodzki goszcząc łomaską młodzież na terenie dawnej szkoły, przekazał im wiele ciekawostek związanych z miejscowością, z dawnymi mieszkańcami tej wspólnoty. Wspólnie spędzony czas młodzież wykorzystała na integrację. Było ognisko, pieczenie kiełbasek, gry i zabawy. Takich chwil nigdy dosyć.

Dzień Nauczyciela w łomaskiej szkole

Dzień Nauczyciela to  święto polskiej szkoły, święto uczniów, nauczycieli, pracowników obsługi i tych, co szkoły prowadzą i nadzorują. W łomaskiej placówce uroczysta akademia odbyła się 13 października.  Uczestniczyło w niej liczne grono pedagogiczne Zespołu Placówek Oświatowych w Łomazach, pracownicy administracji i obsługi, przedstawiciele rodziców, licznie przybyli goście, no i oczywiście społeczność uczniowska naszej szkoły. Wszyscy oni zostali powitani przez panią dyrektor Bogumiłę Wińską oraz przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego. Z grona zaproszonych byli między innymi:

  • wójt gminy Łomazy – pan Jerzy Czyżewski,
  • przewodnicząca Rady Rodziców – pani Anna Marciniuk,
  • wiceprzewodnicząca Rady Rodziców  - pani Ewelina Wołosowicz
  • prezes Gminnej Spółdzielni pan Tadeusz Bańkowski,
  • przewodniczący Rady Gminy  - pan Andrzej Wiński
  • komendant gminny OSP Łomazy  - pan Roman Stanilewicz
  • prezes OSP Łomazy – pan Grzegorz Tereszczuk
  • prezes Gminnej Spółdzielni w Łomazach  - pan Tadeusz Bańkowski
  • Przyjaciel Szkoły  - pan Sławomir Dymowski
  • emerytowana nauczycielka  - pani Teresa Kulicka

„Nauczyciel widzi więcej niż tylko twarze dzieci – stara się zobaczyć ich dusze”, bo zawód nauczyciela, powołanie wychowawcy to profesja szczególna, bo obejmująca swoim oddziaływaniem zarówno dzieci, młodzież, jak również dorosłych: rodziców, innych nauczycieli, wszystkich, którzy ze szkołą się stykają na różnych płaszczyznach i w różnych momentach swojego życia. Współczesny  świat podlega  ciągłym zmianom.  Podlega im również  szkoła.  Jedno pozostaje pewne – każdy uczeń znajdzie chociaż jednego nauczyciela, który będzie dla niego podporą. Każdy nauczyciel znajdzie w klasie przynajmniej jedną parę wpatrzonych w siebie oczu. I chociaż uczniowie zaprezentowali program o charakterze humorystycznym, praca nauczyciela niesie ze sobą nie tylko radość. Czasami są chwile smutne, pełne rozczarowań. Chcielibyśmy, by tych ostatnich było jak najmniej.

Czytaj więcej: Dzień Nauczyciela w łomaskiej szkole

Akcja „SPRZĄTANIE ŚWIATA 2022”

Po raz 29 odbyła się tegoroczna akcja Sprzątania Świata 2022r. Wydarzenie pod hasłem "Wszystkie śmieci są nasze" miało na celu nie tylko uprzątnięcie odpadów ze wspólnej przestrzeni, ale również zwrócenie uwagi na to, że to my sami odpowiadamy za śmieci pojawiające się wokół nas. Z tym hasłem przewodnim chcieliśmy przede wszystkim  dotrzeć do tych, którzy śmiecą, bo w naszych działaniach nie chodzi o to, aby sprzątać po innych. Rokrocznie zachęcamy wszystkich do czynnego udziału w sprzątaniu naszej planety. Promujemy segregację  odpadów. Różnymi sposobami staramy się trafić do świadomości szczególnie tych, przez których nasze otoczenie pokrywa warstwa różnorodnych śmieci. Chociaż dzięki takim akcjom, jak SPRZĄTANIE ŚWIATA sytuacja ulega nieznacznej poprawie, ogrom pracy jeszcze przed nami. Być może młode pokolenia, które co roku z chęcią biorą udział w akcji, kiedy dorosną – wykażą się odpowiedzialną postawą.  W tym roku w akcji wzięli udział uczniowie klas: Ia, IIa, IIb, VIb, VIIa, VIIIb i VIIIc wraz ze swoimi wychowawcami. Uzbieraliśmy kilkanaście worków śmieci. Akcja sprawnie przebiegła dzięki współpracy z referatem ochrony środowiska w Urzędzie  Gminy w Łomazach.

 

Powiatowe Biegi Przełajowe im. Tadeusza Śledzia w Sworach.

Kolejny bardzo dobry występ naszych sportowców na zawodach Powiatowych. W kategorii " Igrzyska dzieci" zdobyliśmy łącznie 54 punkty do współzawodnictwa sportowego szkół. Najwyżej sklasyfikowani zawodnicy: I miejsce Adrian Ostapowicz, II miejsce Weronika Jabłońska, Miłosz Zając, III miejsce Jakub Korszeń, IV miejsce Izabela Łaska, V miejsce Julia Cichowska, VI miejsce Kaja Sobechowicz. Pozostali uczniowie, którzy również zdobywali punkty, ale już poza pierwszą szóstką to: Kożuchowska Michalina, Anastazja Wołosowicz, Krystian Gurynowicz, Szymanek Piotr, Najdyhor Robert, Przyłucki Maciej, Dyrdowski Michał. Opiekunem zawodów był Ireneusz Korszeń. Ogromne brawa i życzenia dalszych sukcesów, należą się wszystkim startującym w zawodach.