Laurka dla żołnierzy

Pragnąc wychowywać uczniów w duchu patriotycznym, nasza szkoła wzięła udział w przygotowaniu laurek dla funkcjonariuszy przebywających na wschodniej granicy naszego kraju. Dzieci z przedszkola oraz uczniowie kl. I-III wykonały 151 przepięknych laurek zawierających podziękowania oraz słowa wsparcia w obecnej trudnej sytuacji. Dziękujemy rodzicom i wychowawcom za zaangażowanie.

Projekt klasy V b

Czasami uczniowie wpadają na ciekawe pomysły i potrafią je zupełnie samodzielnie zrealizować. Tak było z klasie V b, która przygotowując się do obchodów Święta Niepodległości postanowiła nagrać filmik. Kto wie, może rosną nam przyszli operatorzy wielkich kinowych produkcji?

 

Wybory Młodzieżowej Rady Gminy niebawem

Procedura wyboru Młodzieżowej Rady Gminy Łomazy  III kadencji ruszyła. W związku z tym dnia 15 listopada 2021r. młodzież klas VIII uczestniczyła w spotkaniu z Panią Marianną Łojewską sekretarzem Gminy Łomazy. Wybory odbędą się 10 grudnia 2021r. MRG jest reprezentacją młodzieży zamieszkałej na terenie Gminy Łomazy uczącej się w szkołach podstawowych klas 7-8 i  ponadpodstawowych. Poprzez uczestnictwo w pracach MRG uczniowie mogą mieć swój wkład w podejmowaniu decyzji dotyczących młodych ludzi. Rada ma charakter konsultacyjny, wspiera i upowszechnia ideę samorządności, będzie mogła czynnie uczestniczyć w życiu gminy oraz reprezentować interesy młodzieży. Mamy nadzieję, że ci którzy wejdą w skład rady nowej kadencji dadzą z siebie wszystko, by zrobić dla naszej małej ojczyzny i tym samym dla siebie jak najwięcej dobrego.

Z gramatyką za pan brat

Stało się już tradycją, że uczniowie naszej szkoły przystępują do  Ogólnopolskiego Pijarskiego Konkursu  Gramatycznego  im. o. Onufrego Kopczyńskiego. Do etapu szkolnego XI edycji tego konkursu przystąpiło 17 uczniów klas VIII. Organizatorzy postawili sobie za cel rozpowszechnienie wiedzy na temat autora pierwszej polskiej gramatyki - pijara o. Onufrego Kopczyńskiego, popularyzację wiedzy z dziedziny gramatyki języka polskiego, kształcenie umiejętności poszukiwania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł. Młodzież biorąca udział w zmaganiach przekonuje się, że taka aktywności intelektualna może być źródłem osobistej satysfakcji. Do kolejnego etapu konkursu zakwalifikowały się dwie uczennice z klasy VIII c: Julia Korszeń i  Sandra Wilbik. Gratulujemy i życzymy powodzenia na dalszym etapie.

„Niech pamięć o bohaterach trwa”

   Na mapie naszej gminy jest wiele miejsc upamiętniających bohaterstwo mieszkańców w różnych okresach naszych burzliwych dziejów. Jedno z nich znajduje się w Koszołach. Dnia 15 listopada  oddano hołd rodzinie Remeszów, którzy w lipcu 1942 roku za pomoc partyzantom i uciekinierom z obozów jenieckich zostali przez Niemców bestialsko wymordowani. Przy obelisku upamiętniającym miejsce ich męczeństwa zgromadzili się mieszkańcy Koszoł, wójt Gminy Łomazy, prezes i członkowie Stowarzyszenia Społeczno – Kulturalnego „Tłoka”. Nie mogło oczywiście zabraknąć delegacji Zespołu Placówek Oświatowych w Łomazach z panią dyrektor Bogumiłą Wińską na czele oraz uczniami klasy VII b z wychowawcą panią Elżbietą Derlukiewicz  - Rusek. Złożono kwiaty, zapalono znicze.

   Wydarzenie z 1942 roku było największą zbrodnią we wsi w okresie okupacji niemieckiej, dlatego pamięć o tych cichych bohaterach powinna trwać przez pokolenia.

Święto Niepodległości w przedszkolu

11 listopada to święto każdego Polaka i tego dorosłego, który zna historię swojego narodu i tego małego, który tą historię poznaje. Nieważne bowiem ile ma dziecko lat, ważne natomiast czego przez te lata uczymy i jakie wartości przekazujemy.

W dniu 10 listopada w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Z uwagi na panującą pandemię i obostrzenia,  uroczystość ta miała charakter niecodzienny, gdyż każda z grup obchodziła ją osobno. Szacunek i miłość do Ojczyzny dzieci wyraziły poprzez pieśni i recytację  wierszy o charakterze patriotycznym. Galowe stroje, biało – czerwone kotyliony oraz wystrój sali dopełniły podniosłą atmosferę uroczystości. Wspólnym akcentem natomiast było, z zachowaniem właściwej postawy, zaśpiewanie hymnu polskiego o godzinie 11:11. Ponadto dzieci z każdej grupy wykonały ciekawe prace plastyczne upamiętniające ten dzień.

Dzięki takim uroczystościom w przedszkolakach kształtujemy pozytywne postawy przywiązania do ojczystego kraju i symboli narodowych.

 

 

Dzień Marchewki

W ostatnim tygodniu października w naszym przedszkolu dzieci świętowały  „Dzień Marchewki". W tym dniu wszystkie przedszkolaki przyszły  do przedszkola ubrane we wszystkich odcieniach koloru pomarańczowego. Jak sama nazwa wskazuje tego dnia królowała oczywiście marchewka. Był to bardzo zdrowy dzień pomarańczowy oraz wesołe i zdrowe święto. Dzieci były zachwycone obchodami, we wszystkich grupach były prowadzone pogadanki na temat zdrowego odżywiania się i jedzenia warzyw, w tym marchwi, zwrócona była uwaga na to, jak wiele potrzebnych do prawidłowego rozwoju witamin ma marchew i inne warzywa. Przedszkolaki ze wszystkich grup wiekowych chrupały surowe marchewki, piły sok marchewkowy i degustowały ciasto marchewkowe. Dzieci uczestniczyły również w konkursach, bawiły się i tańczyły przy skocznych piosenkach  o marchewkach. Był to dzień, w którym wszyscy dobrze się bawili i marchewkę polubili! Wszystkim dopisywały wyśmienite humory!!!

Dzięki takim działaniom prowadzonym już od najmłodszych lat, mającym charakter zabaw, konkursów, zagadek, rozbudzamy u dzieci zainteresowanie własnym zdrowiem, potrzebę prawidłowego odżywiania się i rozróżniania produktów warunkujących zdrowie.

Dziękujemy wszystkim rodzicom za pomoc w zorganizowaniu Święta Marchewki.