Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. mjr. Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1921 – 1956. Od Traktatu Ryskiego do Żołnierzy Niezłomnych.”
Po wieloetapowych zmaganiach, uczeń naszej szkoły, Janek Sadowski z klasy 8a, 20.03.2025 roku wziął udział w ponadwojewódzkim etapie konkursu, który odbył się w Lublinie, zdobywając tytuł Laureata.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Rozstrzygnięcie konkursu na wielkanocną pisankę odbyło się 25 kwietnia 2025 r. i było okazją do podsumowania kreatywności i talentów dzieci. Pani dyrektor Bogumiła Wińska wręczyła uczestnikom dyplomy oraz upominki. W konkursie wzięło udział 51 dzieci ze wszystkich oddziałów przedszkolnych. Przedszkolaki w swoich pracach zaprezentowały różnorodne techniki zdobienia od tradycyjnych wzorów po nowoczesne interpretacje. Każda praca była oryginalna, dlatego organizatorzy konkursu postanowili nagrodzić wszystkich uczestników . Serdecznie gratulujemy wszystkim dzieciom zaangażowania i talentów. Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy do uczestnictwa w kolejnych konkursach.

W minionym tygodniu II i III klasy wzięły udział w Turnieju Wiedzy o Baśniach. Wybrani reprezentanci klas wykazali się niezwykłą znajomością pięciu baśni H.CH. Andersena („Brzydkie Kaczątko”, „Len”, „Pięć ziaren grochu”, „Calineczka” oraz „Słowik”)
Turniej przebiegał niezwykle żywiołowo. Oprócz pytań sprawdzających wiedzę z treści baśni, były konkurencje, które nie tylko angażowały uwagę uczestników, ale mocno ożywiły całą zgromadzoną publiczność. Emocji tych dostarczyły m.in. kalambury, w których hasła przedstawiali nauczyciele, czy konkurencja w której trzeba było rozpoznać z jakiej baśni pochodzą wskazane rekwizyty. Nie zabrakło też zadania sportowego, w którym dzieci dmuchały piórko zgubione przez brzydkie kaczątko.
Podliczenie punktów wyłoniło zwycięzców turnieju:
- I miejsce – kl.IIb (reprezentanci: Alicja Garbatiuk, Tymon Wołosowicz, Szymon Mazur)
- II miejsce – kl.IIIa (reprezentanci: Aleksandra Martyniuk, Karolina Szyndler, Marianna Ziętecka)
- III miejsce – kl.IIa (reprezentanci: Mikołaj Steckiewicz, Katarzyna Bandzarewicz, Aleksandra Niczyporuk)
- Wyróżnienie – kl.IIIb (reprezentanci: Maja Wysocka, Iga Mackiewicz, Dawid Wrzosek)
Na koniec Pani Dyrektor pogratulowała wszystkim uczestnikom znajomości twórczości H.Ch.Andersen i wręczyła pamiątkowe dyplomy. Nagrody uczestnikom turnieju zostały wręczone podczas uroczystości Dnia Patrona.
Szkoła Podstawowa w Łomazach dumnie nosi imię Tadeusza Kościuszki. Taką decyzję ponad sto lat temu podjęli mieszkańcy Łomaz. Dzień Patrona to ważne święto dla społeczności szkolnej jak i wszystkich, którzy związani są z naszą szkołą. W bieżącym roku obchody odbyły się 11 kwietnia. Cała społeczność szkolna spotkała się , aby oddać hołd jednemu z najwybitniejszych bohaterów w naszej historii, człowiekowi niezłomnemu, patriocie i bojownikowi o wolność nie tylko Polski. Walczył nie tylko z bronią w ręku, ale także sercem i umysłem – wierząc w wolność, równość i godność każdego człowieka, niezależnie od jego pochodzenia czy statusu. Dziś patrząc na jego dziedzictwo, powinniśmy czerpać z jego odwagi i poświęcenia. Niech jego życie przypomina nam, że wolność nie jest dana raz na zawsze – trzeba o nią dbać i bronić jej wartości. W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście: wójt Gminy Łomazy Jerzy Czyżewski, przewodniczący Rady Gminy Andrzej Wiński, przewodnicząca Rady Rodziców Anna Marciniuk oraz reprezentacja nauczycieli i uczniów ze SP w Huszczy. Szkolna uroczystość przypadła niemal w 231 rocznicę bitwy pod Racławicami, która jak zaznaczyła w swoim przemówieniu dyrektor szkoły Bogumiła Wińska, była wielkim militarnym, jak i moralnym sukcesem kosynierów pod wodzą Kościuszki. Zanim jednak się to stało, wiele lat wcześniej nasz bohater musiał podjąć ogromny wysiłek umysłowy, który w połączeniu z chęcią i dążeniem do celu sprawiły, że stał się sławny nie tylko w kraju, ale także za granicą, także za oceanem. Jak podkreśliła pani dyrektor, najważniejszym wyzwaniem tu i teraz dla wszystkich uczniów powinna być nauka i dążenie do osiągnięcia jak najlepszych wyników, bo to głównie od nas zależy nasza przyszłość. Wójt Gminy Łomazy podziękował nauczycielom i uczniom za wysiłek włożony w przygotowanie uroczystości. Nawiązał do historii, kiedy to społeczeństwo Łomaz postanowiło nadać imię szkole, ufundować w 1914 roku tablicę pamiątkową, która do dziś widnieje przed murami szkoły.
Czytaj więcej: Uroczyste obchody Dnia Patrona łomaskiej szkoły
Życie ludzkie jest największą wartością, dlatego 03.04. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w szkoleniu dotyczącym udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Podczas spotkania z ratownikami medycznymi utrwalili numery alarmowe, a także uczyli się prawidłowego zachowania się w różnych sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Dowiedzieli się, jak należy sprawdzać u człowieka przytomność, oddech i tętno oraz w jaki sposób można pomóc osobie poszkodowanej, np. przypadku omdlenia, zakrztuszenia się czy innych urazów. Dużym zainteresowaniem cieszyła się część praktyczna, podczas której dzieci mogły samodzielnie ćwiczyć wykonywanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomach. Czas spędzony z ratownikami był niezwykle wartościową lekcją. Zdobyta wiedza i umiejętności sprawiły, że uczniowie poczuli się „Małymi ratownikami” i przekonali się, jak ważna i odpowiedzialna jest praca ratowników medycznych. Spotkanie było doskonałą okazją do zwiększenia świadomości i poczucia odpowiedzialności dzieci za zdrowie i życie innych, a także do przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas zabaw oraz udzielania pomocy potrzebującym.
Serdecznie dziękujemy naszej byłej uczennicy - pani Martynie Sacharczuk, która wraz z Koleżanką poświęciły swój cenny czas i zaangażowały się w edukację uczniów z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Podziękowania składamy także, przewodniczącej Rady Rodziców p. Annie Marciniuk, za zorganizowanie tego niezwykle pouczającego spotkania.
Konkurs Plastyczno – Językowy „My favourite food”
10 kwietnia w naszym przedszkolu podsumowano „smaczny” konkurs pt. „My favourite food”. Konkurs został ogłoszony na początku marca, a prace można było składać do 24.03.2025. Pani dyrektor Bogumiła Wińska wręczyła dyplomy i drobne upominki wszystkim uczestnikom. Konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem. Wpłynęło 41 prac wykonanych różnymi technikami. Dzieci wykazały się kreatywnością i ogromnymi zdolnościami manualnymi. Każda praca była wyjątkowa, dlatego organizator postanowił nagrodzić wszystkich uczestników. Wszystkim przedszkolakom, które zdecydowały się przedstawić swoje ulubione jedzonko GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW.
Organizator konkursu
Iwona Szepeta