Odwiedzili miejsce pamięci w lesie Koszoły

Dnia 11.06.2024 uczniowie klas szóstych odwiedzili miejsce pamięci w lesie Koszoły. Dzieci poznały historię rodziny Remeszów, uporządkowały pomnik poświęcony zamordowanej rodzinie. Następnie wszyscy udali się do siedziby Stowarzyszenia TŁOKA, gdzie Pan Cezary Nowogrodzki oprowadził po budynku dawnej szkoły i wręczył dzieciom książki o naszym regionie. W końcu przyszedł czas na zabawę, wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek. Uczniowie świetnie bawili się, grając w piłkę siatkową i nożną. W dobrych humorach wróciliśmy do szkoły.
 

Spotkanie ze strażakami

14 czerwca 2024r. klasy I – III i przedszkole, odwiedzili dwaj druhowie z  Ochotniczej Straży Pożarnej w Łomazach – Komendant OSP Roman Stanilewicz i Naczelnik OSP Andrzej Wiński. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się czym jest pożar, co może być jego przyczyną oraz  jak zachowywać się w sytuacji wystąpienia zagrożenia. Poza akcjami gaszenia pożarów strażacy jeżdżą także do wypadków komunikacyjnych, pomagają poszkodowanym. Pan Andrzej przybliżył służbę strażaka – ochotnika i zachęcał do wstąpienia w szeregi Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. W związku ze zbliżającymi się wakacjami nie zabrakło tematu dotyczącego bezpieczeństwa dzieci podczas letniego wypoczynku na wsi, w lesie i nad wodą. Dziękujemy serdecznie!
 

IX Gminny Konkurs Pięknego Czytania

 „Czytanie jest dla umysłu tym, czym gimnastyka dla ciała”. 
Richard Steele

W dniu 13.06.2024 odbył się IX Gminny Konkurs Pięknego Czytania, zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Łomazach. Celem konkursu było kształtowanie wrażliwości na piękno polskiej mowy oraz rozwijanie nawyków czytelniczych dzieci.W konkursie udział wzięli uczniowie klas I – III Zespołu Placówek Oświatowych w Łomazach i Szkoły Podstawowej w Huszczy. Wydarzenie odbyło się pod patronatem Wójta Gminy Łomazy Jerzego Czyżewskiego. Jury w składzie: p. Agata Chwalewska, p. Danuta Nazarewicz i p. Maria Syrytczyk, zwracało szczególną uwagę na płynność i bezbłędność czytania, wyrazistość i dykcję oraz interpretację czytanego tekstu. Z naszej szkoły wzięło udział 6 uczniów, którzy zajęli następujące miejsca i otrzymali dyplomy oraz nagrody.
kategoria klas I:
I miejsce – Marianna Głacka Ia,
III miejsce – Krystian Hołownia Ib
kategoria klas II:
I miejsce – Marianna Ziętecka IIa,
II miejsce – Franciszek Jaśkiewicz IIb
kategoria klas III:
I miejsce – Michalina Kożuchowska IIIa,
III miejsce – Hanna Bondarzewska IIIb
Serdecznie gratulujemy!
 

Szóstoklasiści odwiedzili urokliwe miejsce

Uczniowie klasy VI b w przedostatni czwartek roku szkolnego wybrali się na wycieczkę trochę inną od tych, na które jeździli. Otóż w samym sercu Lubelszczyzny znajduje się wyjątkowe miejsce, które doskonale łączy odkrywanie dźwięków, doświadczanie zmysłów, naukę przez zabawę, relaks połączony z warsztatami edukacyjnymi i artystycznymi.  Jest to Park Dźwięków w Dąbrówce. Stworzono tam  inspirujące środowisko, które budzi ciekawość do eksploracji natury oraz zdobywania nowych umiejętności. Aby jeszcze bardziej wzbogacić doświadczenie, dołączono tematyczne gry terenowe prowadzące przez las. Uczestnicy wycieczki najpierw malowali doniczki i sadzili w nich rośliny, które potem zabrali ze sobą do domów. Podzieleni na dwie grupy, brali również aktywny udział w grze terenowej „Dudubranie”, w której należało rozwiązywać zagadki logiczne, odgadywać zaszyfrowane słowa. Inni w tym samym czasie pokonywali leśny tor przeszkód. Należy przyznać, że uczestnikom nie przeszkodziła nawet lekko deszczowa pogoda. Po tych zmaganiach bardzo smakowała kiełbaska z ogniska. W drodze powrotnej nie obyło się bez wizyty w pizzerii.
 

Praktyczny egzamin na Kartę Rowerową klasy 4a

Dziś druga grupa uczniów w ramach lekcji techniki, wybrała się na miasteczko rowerowe. Tym razem uczniowie klasy 4a odbyli praktyczny egzamin na Kartę Rowerową.
Z przyjemnością można stwierdzić, że 99% uczniów klas 4 naszej szkoły, doskonale radzi sobie z stosowaniem się do przepisów ruchu drogowego podczas praktycznej jazdy rowerem.
Niestety nie wszystkim jeszcze udało się zdać egzamin teoretyczny, ale nikt się nie poddaje!
Najważniejsze to znać i stosować się do przepisów i zasad panujących na drodze, ponieważ bezpieczeństwo jest najważniejsze!
Dzieci, które chciałyby spróbować, jak jeździ się po skrzyżowaniu o ruchu okrężnym i równorzędnym czy przećwiczyć znajomość znaków drogowych, serdecznie zapraszamy na nasze gminne miasteczko rowerowe.
 


Podsumowanie konkursu plastycznego "Dzieci ilustrują bajki Józefa Ignacego Kraszewskiego.

10 czerwca 2024 r. w Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie, odbyło się  podsumowanie konkursu plastycznego "Dzieci ilustrują bajki Józefa Ignacego Kraszewskiego. W konkursie wzięło udział 104 uczestników, w tym troje uczniów naszej szkoły – Aleksandra Niczyporuk kl. 1a, Zofia Wołosowicz kl. 3a oraz Dawid Sawicki kl. 3a. Organizatorzy stwierdzili, że jest im niezmiernie miło, że tak wielu młodych ludzi pragnie poznawać twórczość Józefa Ignacego Kraszewskiego, czują się zaszczyceni tym, że mogą być świadkami rozwoju młodych talentów, a w przyszłości, być może wielkich artystów. W kategorii kl. I-III wyróżnienie otrzymała Zofia Wołosowicz.
Na podsumowanie byli zaproszeni wszyscy uczestnicy konkursu, którzy w nagrodę najpierw obejrzeli występ młodzieży z Ośrodka Szkolno - Wychowawczego z Lublina, którzyw ciekawy sposób przedstawili zgromadzonym fragmenty twórczości J. I. Kraszewskiego,
a następnie wszyscy chętni zostali oprowadzeni po Muzeum, gdzie można było zobaczyć wiele ciekawych eksponatów z czasów pisarza. To była również niezapomniana lekcja historii.
 

Realizacja programu „AKADEMIA BEZPIECZNEGO PUCHATKA”

Pierwszoklasiści uczestniczyli w XV edycji ogólnopolskiego programu „Akademia Bezpiecznego Puchatka” pod patronatem Komendy Głównej Policji. W czasie realizacji programu poruszane były następujące tematy:

  • - Bezpieczeństwo w domu 
  • - Bezpieczeństwo w drodze do szkoły
  • - Bezpieczeństwo w szkole
  • - Bezpieczeństwo w Internecie 
  • - Bezpieczeństwo w relacjach z rówieśnikami.

Uczniowie poszerzali swoją wiedzę dotyczącą bezpieczeństwa wypełniając ciekawe karty pracy, układając puzzle, tworząc plakaty, rozwiązując zagadki, biorąc udział w zabawach ruchowych, dramowych i dydaktycznych, malując, a także słuchając i śpiewając piosenki związane z bezpiecznym poruszaniem się po ulicach. 
Po przeprowadzeniu zajęć Programu wszystkie dzieci wzięły udział w Ogólnopolskim Teście Bezpieczeństwa. Po realizacji zajęć i Testu Bezpieczeństwa Szkoła otrzymała Certyfikat potwierdzający udział w Programie a uczniowie Dyplom. 

puch