Ziemio, chcemy żebyś była zawsze zielona !!!

Dzień Ziemi to największe i najbardziej popularne święto ekologiczne. Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za naszą planetę.
W naszym przedszkolu odbyły się zajęcia, które miały na celu zrozumienie przez dzieci znaczenia ochrony przyrody. Przedszkolaki dowiedziały się o niebezpieczeństwach grożących środowisku przyrodniczemu ze strony człowieka. Dzieci poznały sposób wyrzucania śmieci czyli  segregacji odpadów, dowiedziały się co oznacza pojęcie „recykling”,  wykonywały prace plastyczno – techniczne, plakaty oraz realizowały tematykę o ekologii bawiąc się w zabawy i gry dydaktyczne.
Właśnie poprzez takie działania dzieci, a przez nich i dorośli uczą się postaw ekologicznych i otwartości na różnego rodzaju problemy dzisiejszego świata.

Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego FOX

We wtorek 26 kwietnia 2022 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział  w kolejnej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Języka Angielskiego FOX pod patronatem naukowym Instytutu Filologii Angielskiej Uniwersytetu  Jagiellońskiego w Krakowie. W konkursowych zmaganiach uczestniczyło 21 uczniów z klas III-VI. Konkurs polegał  na rozwiązaniu jednorazowego testu złożonego z zadań wielokrotnego wyboru i dawał uczniom możliwość sprawdzenia swoich umiejętności językowych, wiedzy językowej oraz kulturoznawczej, ale również sprawdzał ich znajomość z przeczytanej wcześniej lektury.  Wyniki konkursu poznamy pod koniec maja. Nasi uczniowie startowali w dwóch kategoriach: Kittens (kl. III-IV) i Bunnies (kl. V-VI). Konkurs rozpoczęła  Pani wicedyrektor Dorota Biesiada życząc uczniom jak najlepszych wyników. Nad organizacją i przebiegiem konkursu czuwała p. Aneta Najdyhor.                 

Lista uczestników konkursu:
Kittens:
Anastazja Wołosowicz, Alicja Maciejewska, Robert Najdyhor, Maciej Przyłucki, Bronisław Sadowski, Rafał Żelisko,  Laura Cybulska, Aniela Lewkowicz, Lena Rusek, Lena Trochonowicz, Nina Steckiewicz, Jakub Derlukiewicz , Bartosz Kuźmicki, Krystian Czeranowski.

Bunnies:
Agnieszka Bandzarewicz, Natalia Jarocka, Emilia Marciniuk, Jan Sadowski, Weronika Wołosowicz, Zuzanna Kościuczyk, Krzysztof Jarzębski.

IMG 20220427 WA0007

VII EDYCJA TARGÓW EDUKACYJNYCH

Przed uczniami klas VIII trudna i poważna decyzja: jaką szkołę, a później jaki zawód wybrać? Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom uczniów oraz rodziców, 25 kwietnia 2022 roku zorganizowaliśmy na terenie naszej szkoły VII Edycję Targów Edukacyjnych, na które zaprosiliśmy wszystkie szkoły ponadpodstawowe powiatu bialskiego.

Uczniowie klas VII-VIII i programowo niższych mogli spotkać się z przedstawicielami szkół ponadpodstawowych, porozmawiać o zasadach rekrutacji oraz programie nauczania. Dodatkowo, każdy zainteresowany uczeń otrzymał informatory oraz broszury rekrutacyjne, w których zawarte są szczegółowe informacje o ofercie edukacyjnej poszczególnych szkół.

Mamy nadzieję, że targi pomogły naszym uczniom w podjęciu decyzji o wyborze dalszej ścieżki edukacyjno-zawodowej.

W VII Edycji Targów Edukacyjnych swoją ofertę prezentowały następujące szkoły:

  • Akademickie Liceum Ogólnokształcące Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej,
  • Europejskie Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy,
  • Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Zawadzkiego w Wisznicach,
  • Szkoły Rzemieślnicze CECH w Białej Podlaskiej,
  • Szkoły ZDZ im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Białej Podlaskiej,
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augusta Zamoyskiego w Jabłoniu,
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Ireny Kosmowskiej w Korolówce-Osadzie,
  • Zespół Szkół im. Adama Naruszewicza w Janowie Podlaskim,
  • Zespół Szkół Zawodowych nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Białej Podlaskiej,
  • Zespół Szkół Zawodowych nr 2 im. Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w Białej Podlaskiej.

4b w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Białej Podlaskiej

Dnia 21.04.2022r. klasa IV b jeździła pod opieką Pani Doroty Łaskiej i Elżbiety Bieleckiej na wycieczkę do Białej Podlaskiej do WORD. Podczas wyjazdu uczniowie wypożyczyli rowery oraz hulajnogi i mogli wykorzystać znajomość znaków drogowych i przepisów podczas jazdy po specjalnie do tego przygotowanym „miasteczku”. Następnie odbył się praktyczny egzamin na kartę rowerową, który wszyscy zdali. Na koniec rozpaliliśmy ognisko i upiekliśmy kiełbaski. Wszyscy w dobrych humorach wrócili do szkoły.

Zespół Placówek Oświatowych w Łomazach włączył się w akcję pomocy Ukrainie

Już od pierwszych dni wojny na Ukrainie Zespół Placówek Oświatowych w Łomazach włączył się w akcję pomocy Ukrainie. We  współpracy z Samorządem Uczniowskim uczniowie i nauczyciele włączyli się w zbiórkę rzeczy potrzebnych uchodźcom z Ukrainy. Każdy pomagał jak potrafił. Wszystkie zebrane dary trafiły do punktu pomocy mieszczącego się w Grocie Solnej przy ul. Kraszewskiego w Białej Podlaskiej, skąd nasza placówka otrzymała na Facebooku od organizatorów serdeczne podziękowanie. Jak zaznaczyli dla osób, które zostały dotknięte wojną liczy się każda, nawet najmniejsza pomoc. My – jako organizatorzy i koordynatorzy zbiórki w łomaskiej placówce chcemy ze swej strony gorąco podziękować za okazane serce, dobroć i ofiarność wszystkim tym, którzy wsparli naszą zbiórkę. Dziękujemy uczniom, rodzicom, nauczycielom. Szczególne podziękowania kierujemy do uczniów, rodziców i wychowawców klas II b i V a. Za zebrane przez nich pieniądze zostały zakupione produkty przedmedyczne przeznaczone ukraińskim dzieciom. Cześć darów trafiła jako pomoc przedświąteczna do jednej z rodzin zza naszej wschodniej granicy mieszkającej teraz na terenie naszej gminy. Pamiętajmy, że dobro wraca!

#SprzątamyDlaPolski

III edycja akcji "Sprzątamy dla Polski"🧹🇵🇱🌍

   Ekologia i klimat to tematy zajmujące coraz więcej miejsca w przestrzeni debaty publicznej. Każda okazja jest dobra, aby dbać o nasze środowisko. W związku z tym, że  22 kwietnia ustanowiony jest Międzynarodowym Dniem Ziemi, Stowarzyszenie "Dla Polski" przygotowało ogólnopolską inicjatywę "Sprzątamy Dla Polski". Celem nadrzędnym akcji, nad którą patronat objęli m.in. Prezes Rady Ministrów oraz Minister Edukacji i Nauki było wspólne i zorganizowane sprzątanie ze śmieci terenów zielonych. W to szlachetne przedsięwzięcie włączyli się uczniowie klasy 7a i 7c. Łomaska młodzież  wraz  z uczniami z Ukrainy uczęszczającymi do jednej z wyżej wymienionych klas pod opieką nauczycieli: Elżbiety Derlukiewicz - Rusek, Grażyny Skrzyńskiej i Izabeli Marczewskiej sprzątała teren wokół szkoły, pobliskie ulice oraz park. Wsparcia udzielił Urząd Gminy, który zapewnił uczestnikom akcji  worki, rękawiczki i transport zebranych odpadów. Tym oto sposobem nasi uczniowie   wydatnie przyczynili się do poprawy wyglądu otoczenia, w którym żyjemy, z którego korzystamy. Być może takie własnoręczne zbieranie śmieci wpłynie na to, że będzie się ich pojawiać wokół nas mniej niż do tej pory. Może zamiast rzucić bezmyślnie opakowanie po napoju lub cukierku – umieścimy je w odpowiednim pojemniku. Niech wiosna cieszy nas piękna zielenią, niech zamiast fruwających na wietrze śmieci  - fruwają kolorowe motyle!

Operacja Czysta Rzeka w Dubowie

9 kwietnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Operacji Czysta Rzeka. Wspólnie posprzątali Dubów. Zebrali 47 worków śmieci. Po zakończeniu sprzątania w remizie OSP na każdego z uczestników czekał poczęstunek oraz słodki upominek. Dzięki pomocy pana Sławomira Hordejuka śmieci zostały przewiezione w wyznaczone miejsce, gdzie zostanie zorganizowany odbiór odpadów przez samorząd Gminy Łomazy. Inicjatorami akcji lokalnej byli Radni Gminy Łomazy Kamil Frączek i Ireneusz Korszeń oraz sołtys wsi Dubów Krystyna Stankiewicz. Opiekę nad uczniami sprawowali rodzice i nauczyciele. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcję i zapraszamy za rok!

Apel Pamięci – „Katyń…ocalić od zapomnienia”

„Tam na nieludzkiej ziemi zabito wiarę, nadzieję miłość jednym strzałem w tył głowy”. W samo południe 13 kwietnia 2022r. na placu szkolnym miała miejsce podniosła uroczystość pod honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki prof. Przemysława Czarnka upamiętniająca 82 rocznicę Zbrodni Katyńskiej. W 2007r. Sejm RP ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Do idei upamiętnia ofiar NKWD poprzez sadzenie Dębów Pamięci przyłączyła się również nasza szkoła. Przed budynkiem łomaskiej szkoły 11 lat temu z inicjatywy Uczniowskiego Ludowego Klubu Sportowego „Niwka” w Łomazach, Stowarzyszenia „Parafiada” i Zespołu Szkół w Łomazach w ramach realizacji programu „Katyń …ocalić od zapomnienia” posadzono 4 Dęby Katyńskie poświęcone: porucznikowi Romanowi Jeśmanowi urodzonemu w Smoleńsku, doktorowi Mieczysławowi Lutmanowi ostatniemu przedwojennemu staroście Białej Podlaskiej, porucznikowi Stefanowi Lesiukowi pochodzącemu z Wisznic i aspirantowi Janowi Chilimończykowi pochodzącemu z Romaszek, gmina Rossosz. Każde z drzew upamiętnia jedną zamordowaną osobę, stając się swoistym żywym pomnikiem, w myśl zasady – JEDEN DĄB, JEDNO NAZWISKO Z LISTY KATYŃSKIEJ. Nasza szkoła stała się w ten sposób ważnym ogniwem w łańcuchu pamięci przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Tegoroczny Apel Pamięci to dla współczesnej młodzieży niecodzienna lekcja historii o skrytobójczym, bestialskim mordzie dokonanym w kwietniu 1940r. w leśnych dołach koło Katynia, Miednoje, Charkowa i innych miast Związku Radzieckiego przez stalinowskich oprawców na ponad 21 tysiącach  polskich bohaterów. Ten wyjątkowy łańcuch nie może zostać przerwany. W obliczu tej jakże straszliwej Zbrodni Katyńskiej, w jej 82 rocznicę pochylamy z szacunkiem głowy, upamiętniając ofiarę polskich  oficerów Wojska Polskiego, policjantów, funkcjonariuszy, lekarzy, naukowców, duchownych, zamordowanych strzałem w tył głowy. Naszym wspólnym obowiązkiem jest kształtowanie w młodym pokoleniu miłości do Ojczyzny w oparciu o wiedzę historyczną i doświadczenie minionych pokoleń.  Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu. W uroczystości przygotowanej przez uczniów klas VII i VIII pod kierunkiem Beaty Piotrowskiej i Grzegorza Kulickiego wzięli udział zaproszeni goście: radny Powiatu Bialskiego Marek Uściński, wójt Gminy Łomazy Jerzy Czyżewski. Marek Uściński jako ówczesny przewodniczący LKS „Niwka” zabrał głos jako pierwszy. To on był inicjatorem zasadzenia Dębów Pamięci przed łomaską szkołą. Przybliżył zgromadzonej młodzieży relację z wydarzenia sprzed 11 lat. Opowiedział, jak poświęcił wiele godzin, by wyszukać z długiej listy katyńskiej nazwiska osób, które w jakiś sposób były związane z naszym terenem i do tamtego czasu nie zostały upamiętnione żywym pomnikiem. Według organizatorów najodpowiedniejszą wtedy datą była pierwsza rocznica katastrofy smoleńskiej. Wójt Jerzy Czyżewski gorąco podziękował za zorganizowanie uroczystości. Dodał, że zbrodnie katyńskie nie zostały rozliczone, a historia jest zakłamywana. Jednak należy znać swoją historię, a przede wszystkim o niej pamiętać. Na zakończenie uroczystości minutą ciszy oddano hołd poległym i zapalono znicze. Dyrektor Bogumiła Wińska wyraziła nadzieję, że świadomość bycia Polakiem dla każdego z tu zgromadzonych przedstawicieli młodego pokolenia jest bardzo istotna. Apel Pamięci zakończył „Hymnu Sybiraków” w wykonaniu jednej z uczennic.